Haberlerimiz

HIZLI BAŞVURU FORMU

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü.  Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin  %70-75’ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer belirli bir birikiminiz yok ise ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için en ideal yöntemlerden biri olan konut kredisi İstanbul Finans Danışmanlıkta en uygun vade ve faiz seçenekleriyle sizleri bekliyor. 18 Yaşından büyük tüm gençler, orta ve yaşlı tüm yaş kesimleri %100 kredi imkânlarımızdan yararlanabilmektedir.

Ev almaya en doğru kararları verdiren finansal adresiniz Beylikdüzü şubesinde sizleri bekliyor.

Kira ödeme derdine son. Kendi evinizin kirasını ödeyerek daire sahibi olmak isteyenleri 444 3 291 nolu numara ve başvuru kolaylıklarımız sizleri bekliyor.

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması şartı ile bankalarımız tarafından siz değerli müşterilerimize sunulan kredi seçeneklerinden biridir. Konut kredisine başvurmak için dilediğiniz kredinin vadesini danışmanlık firması olarak değişken faiz olup olmadığını sizler adınıza araştırıyoruz.

Konut kredisi için gerekli olan nakit paralar artık www.istanbulfinansdanismanlik.com adresinde sizleri bekliyor. Satın almak istediğiniz konutu belirleyin nakit paralarınız cebinize gelsin. Konut kredisi imkânı sağlayan bankaları sizin adınıza finansal gücü ile 81 İlde adını duyurmuş markanız yardım etmektedir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları siz değerli müşterilerimize sunduğumuzda nakit paralarınız için ihtiyacınız olan tüm destekleri sağlıyoruz.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

İstanbul Finans Danışmanlık ile Kredi Notu

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi notu, bankalar üzerinden kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir.

 

Kredi Notu Bilinmesi Gereken 5 Madde:

 

. Kredi notu, ülkemizde 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur,

. KKB'nin hizmet platformu olan Findeks tarafından son kullanıcıya satış yapılır,

.Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar KKB'ye kullanıcı verilerini gönderir,

.Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşur,

. 5 yıl aktif kredi/kredi kartı ve KMH çalışması olmayan kişilerin kredi notu sıfır (0) olur ya da oluşmaz.

 

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya göre değişmektedir. Genel olarak kredi puanınız kaç olmalı;

0-699 En riskli

700-1099 Orta riskli

1100-1499 Az riskli

1500-1699 İyi

1700-1900 Çok İyi

Kredi Nedir?

Kredi günümüz insanların çeşitli sorunları sebebinden bankalarımızın bizlere çıkarmış olduğu bir sistemdir. Diyelim ki ev, araba, hobi, eğitim gibi durumlar için belirli bir miktarda nakit ihtiyacınız olacaktır. Kredi ile kolayca isteklerinize ulaşabilirsiniz. Her ay düzenli bir şekilde ödeme yapmanız karşılığında bankalar sizlere toplu bir miktarda nakit vermektedir. Tabi öncelikle aylık gelir durumunuzun hesaplanması gerekmektedir. Birçok kredi seçeneği mevcuttur. Örnek olarak ihtiyaç kredisi, ticari kredi, bireysel kredi vb. Kredi almak için en az 6 ay boyunca düzenli bir şekilde çalıştığınız bir yer olmalı. Bankalar aylık kazancınızı ve ihtiyaçlarınızı da hesaplayarak sizlere kredi seçenekleri çıkarır. Kredi almanız karşılığında düzenli olarak bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödeme gecikir ise ilk ay sorun olmaz 2. Ay bankamız sizlere hatırlatma yapmaktadır. 3. Ay ödeme gecikir ise bankalar sizleri takibe alır 5. Ve 6. Ay ödeme yapmamaya devam etme karşılığında ise bankalarımız size dava açmaktadırlar.  Tabi ödeme ilk aylarda gecikir ise bankalarımız durumunuza göre yeniden bütçe hesaplaması yapmaktadır. Böylelikle ödemeleriniz kolaylaşır.

Kredi Seçenekleri Nelerdir?

Kredi birçok kişinin ihtiyaç  duyduğu bir seçenektir. Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı birçok kredi seçenekleri ortaya çıkmıştır. Kredi seçenekleri istediğiniz ev, araba, eğitim, hobi veya iş yerleri için işimizi kolaylaştıran kredi seçenekleridir. Kredi seçeneklerimizden bazıları şöyledir;
. İhtiyaç kredisi
. Ticari kredi
. Taşıt kredisi
. Emekli kredisi
. Konut kredisi
Kredi seçenekleri ne için diye soracak olursanız eğer kolayca şu şekilde sıralayabilirim;
İhtiyaç Kredisi: Ev, Araba veya eğitim ihtiyaçlarından dolayı verilen kredi seçeneğidir.
Ticari Kredi: Kendi işinizi kurmak için alınan kredi seçeneğidir.
Emeklilik Kredisi: İhtiyaç kredisi almak isteyen ama emekli olan kişilere özel olarak ayrılmış bir nevi ihtiyaç kredisi gibi bir kredi seçeneğidir.
Taşıt Kredisi: Araç almak isteyen birçok kişi var fakat araç almak o kadar kolay değil bu yüzden taşıt kredisi mevcuttu araç almanızı kolaylaştıran kredi seçeneği.
Konut Kredisi: Ev almak isteyenler içindir. Satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla  bankalar tarafından verilen kredi seçeneğidir.

Taşıt Kredisi

Taşı kredisi, ticari araç sahibi olmak isteyen kişiler için bankaların çeşitli seçeneklerle sunduğu kredi hizmetidir. Taşıt kredisinde 0 ya da 2. El araç satın alabilirsiniz. Bankaların kullandırmış olduğu araç kredileri sıfır araç kredileri ve ikinci el araç kredileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Aylık geliriniz ne kadar yüksek ise kredi almak bir o kadar kolay olmaktadır. Taşıt kredisi almak daha diğer kredilere oranla alması bir tık daha kolaydır. Sıfır araç satın almak isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen sistem hem araç kredisi faiz oranları çok daha düşük seviyelerde tutulmakta hem de kredi onayı çok daha kolay bir şekilde verilmektedir. İkinci el taşıt kredisi için uygulanan faiz oranları ise bir iki puan daha yüksek tutulmakta olup yine ikinci el araç kredisi yaş sınırı uygulanmaktadır. Yaş sınırı konmasının sebebi ise borcun ödenmemesi durumunda aracı rehin olarak tutmaktadır. İkinci el araç almak isteyen kişilere 5 yaş sınırı bulunmaktadır.

Kredi Nasıl Alabilirim?

Kredi çekmek isteyen kişiler için dikkat edilmesi gereken konuların başında en uygun kredi seçeneğini belirlemek yer almaktadır. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde kredi faiz oranlarında yaşanan yarım puanlık farklar bile toplamda kredi çeken kişinin cebinden çok daha fazla para çıkmasına neden olmaktadır. 
En uygun kredi veren bankalar sıralamasında yerler sürekli olarak değiştiği için kredi çekileceği tarihte mutlaka genel bir değerlendirme yapılmalı ve bankaların faiz oranları kadar kredi kullanımı için talep ettikleri dosya masrafları da bu hesaplamalara katılmalıdır. Çünkü bankaların birçoğu kredi çekmek isteyen kişileri kendilerine yönlendirmek için kredi faiz oranlarını düşük tutarken dosya masraflarını çok yüksek tutarak aslında çok daha fazla para tahsil etmektedir. 
En uygun konut kredisi seçeneği daha genelde konut projeleri ile anlaşmalı olan bankalar tarafından sunulurken taşıt kredileri için de aynı durum söz konusudur. En uygun taşıt kredisi seçeneği de sıfır araç kredisi için anlaşmalı bankalarca verilmektedir. En uygun kredi faiz oranları için www.emeklikredisi.com 'u takip edebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüketici kredisi veya bireysel kredi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, hem bankaların çok sayıda düşük faiz oranlı kampanya yapması hem de ihtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılıyor.
Acil nakit ihtiyacı olanlar, düğün yapacaklar, tatile gidecekler, eğitim için paraya ihtiyacı olanlar, sağlık harcamaları için maddi destek arayanlar kısacası herkes çeşitli ihtiyaçları için bu krediye başvuruyor.

İhtiyaç kredisine başvurmadan önce ne yapmalı?
İhtiyaç kredisi başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmadan önce, bu zamana kadar sizlere tavsiye ettiğimiz acil durum fonundan bahsetmekte fayda var. İleride oluşabilecek durumlar için kendinize bir fon oluşturun ve para biriktirerek gelecekte karşılaşacağınız acil durumlar için bu parayı hazır tutun. Eğer bir acil durum fonu oluşturmadıysanız da bir sonraki ihtiyacınız için şimdiden oluşturun. 
Acil durum fonunuz yok ve krediye ihtiyacınız varsa; öncelikle kredi çekmeniz gereken rakamı belirleyin. Kredi başvurusu yapmadan önce gerçek ihtiyacınız olan rakam konusunda iyice hesap yapın. Kendinize; ‘Ne kadar krediye ihtiyacım var?’ sorusunu sorun ve ihtiyacınızdan fazla kredi çekmemeye özen gösterin. Sonraki aşama ise krediyi hangi vadede ödeyeceğinizi belirlemek, bunu yaparken de gelir ve giderinizi yazdığınız aile bütçenizden faydalanın.


Her insanın paraya ihtiyaç duyma sebebi aynı değil. Kimisi düğün için paraya ihtiyaç duyarken kimisi ise sağlık harcamalarında harcamak için kredi çekiyor. Bankalar da zaman zaman özel dönemlere ve kişilere uygun kredi kampanyaları düzenliyor. Bu kampanyaları takip etmekte bütçeniz açısından fayda var. İhtiyaç kredisi çeşitleri olarak; bayram kredisi, sağlık kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi ve eşya kredisini sayabiliriz. 
Paraya ihtiyacı olan herkes kredi başvurusu yapabilir ama sonrasında bana neden kredi çıkmıyor sorusunu sormamak için kredi notundan haberdar olmak gerekiyor. Kredi notu, kredi skoru ya da kredi puanı; adına ne derseniz deyin bankaların size kredi verip vermemesinde en önemli etken... Peki nedir bu kredi notu? Kredi Kayıt Bürosu sizin bu zamana kadarki kredi ödeme alışkanlıklarınıza, kredi limitlerinizi kullanma oranınıza ve geçmiş kredilerinize bakarak size bir puan belirliyor, buna da kredi puanı deniyor. Kredi puanınız yüksekse anında kredi kullanmanız kolaylaşıyor. Eğer kredi notunuz düşükse size kredi çıkma ihtimali de düşük. Kredi skorunuz düşükse bankalara gelirinizi belirten çeşitli evraklar götürmeniz ya da bir kefil bulmanız da istenebilir.
İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler
Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek kredi puanı olanlara; anında ve belge istemeden kredi veren çok sayıda banka var. Buna ek olarak kredi başvurunuzu yaptığınız banka eğer maaş hesabınızın da olduğu banka ise de belge hazırlamadan kredi almanız mümkün.

Kredi başvurusu için  istenen belgeler ise şunlar:

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Çalıştığınız yerden gelir belgesi (Maaş dekontu)

Bankalara özel başvuru formları

Ticari Kredi Alma Şartları

Firma banka ticari kredilerinden yararlanmak istediğinde kredi almak için öncelikle kredi ürününün istediği şartların taşınması gerekmektedir. Ayrıca kredi kullanmak için gerekli olan evrakların temin edilip bankaya beyan edilmesi gerekmektedir. Kredi kullanmak için gereken evraklar genel olarak firmanın imza sirküleri, vergi levhası, resmi gazetesi, bağlı olduğu ticaret odası kaydı gibi evraklardır. Bu evraklar ile birlikte bankanın kredi ürünlerine başvurabilir ve bankanın uygun gördüğü takdirde kredinizi kullanabilirsiniz.
Ticari Kredi Alma Şartları
Ticari kredi nasıl alınır sorusunu da açıklığa kavuşturacak olursak eğer, öncelikle sizin bir firmaya sahip olmanız gerekmektedir. Az önce de belirttiğimiz üzere firmanın faal bir şekilde çalışması ve bankalar ile olan ilişkilerinde de herhangi bir sorun yaşatmaması gerekmektedir. Firma olarak sizler ticari kaygılarınızı gidermek adına kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman kredi ürünü için sunulan şartların taşınması gerekmektedir. Ayrıca kredi için istenilen gerekli evrakların temin edildikten sonra, bankaya beyan edilmesi gerekmektedir. Kredi çekmek için gerekli olan evraklar ise genellikle firmanızın imza sirküleri, vergi levhası, resmi gazetesi, bağlı olduğu ticaret odası kaydı gibi evraklar şeklindedir. İşte tüm bu evrakların tamamını bankalara ilettiğiniz zaman, ilgili kredi başvurunuz da kısa süre içerisinde şekillenmiş olacaktır. Genellikle de bu tarz kredi başvurularında, pürüzsüz bir nakit geçmişine sahip olan işletmeler, sıkıntı çekmeden kredilerini sonuçlandırma imkanını bulmaktadır. Bu sebepten ticari kredi kampanyası sunan bir banka üzerinden siz de bu tarz bir başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Online Başvuru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ihtiyacın var ve kredi başvurusu yapacaksınız. Ancak kredi başvurusu nasıl yapılır bilmiyorsunuz. Pekiyi o halde bu yazımız size rehberlik edecektir. Lütfen okumaya devam edin.

Öncelikle kredi başvurusunu hangi ihtiyaca yönelik olarak yaptığınızı tespit edelim. Bir araç almak için mi, ev almak için mi, genel olarak ihtiyaçlarınızı için mi, diğer borçlarınızı kapatmak için mi yoksa ticari işletmeniz için mi kredi aldığınızı tespit ederek yola koyulalım.

Öncelikle hangi krediye başvuruyor olursanız olun, belli ortak kriterleri sağlıyor olmanız gerekir.

·       Geri ödeme yapabilecek bir geliriniz olmalı

·       Bankacılık enstrümanlarını en azından 1 yıldır düzenli olarak kullanıyor olmalısınız (bu koşul düzenli geliri olanlar ve belgeleyebilenler için göz ardı edilebilir.)

·       Bankalara ödenmemiş borcunuz olmamalı

·       Bankalardan daha önce alınmış borçlarınız genel kredi limitinize yakın olmamalı

·       Geçmiş 6 ay içerisinde ödeme aksaması yaşamamış olmalısınız

·       UYAP üzerinde kayıtlı yasal takibiniz olmamalı

·       Mümkünse mal varlığınız olmalı ve kefil temin edebiliyor olmalısınız. (Belli limitlere kadar aranmaz)

Bu koşulları sağlıyorsanız veya bunlara aykırı bir durum söz konusu değilse, şimdi bakalım hangi krediye nasıl başvurulur konusuna.

1 – İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İhtiyaç kredisi, tüm krediler içerisinde en çok tercih edilen kredi tipidir. Kullanılan bireysel kredilerin büyük kısmı (adet bazında) ihtiyaç kredisidir. Banka size bu parayı nereye harcayacağınızı sormaz. Herhangi bir rehin veya ipotek işlemi de uygulamaz. Ancak bu kredilerin faizi bir miktar yüksektir ve kullanım limitleri düşüktür.

İhtiyaç kredisine en başta bahsettiğimiz koşullara sahipseniz, sitemizden sorgulama yapıp faiz oranlarını ve koşullarını beğendiğiniz bankanın mobil hattından sms kredi, internet şubesinden web kredi olarak. Veya şubeye giderek direkt müşteri temsilcisi aracılığı ile başvuru yapabilirisiniz. İlk defa kredi kullanacaksanız gelir belgenizi de yanınızda bulundurmanız doğru olacaktır. Serbest meslek mensupları ve esnaflar son aya ait KDV tahakkuku fişi ve son gelir vergisi tahakkuku fişini de yanında bulundurmalıdır.

2 – Taşıt Kredisi Başvurusu

Taşıt kredisi tahsis yukarıdaki kişisel koşullara ek olarak bazı ek koşullar taşımaktadır. 10 yaştan büyük araçlara ikinci el kredisi verilmez ve araçların bedellerinin tamamına kredi kullandırılmaz. Ayrıca araçların ruhsatlarına rehin konulur ve zorunlu trafik sigortasının yanında kasko zorunluluğu vardır.

Başvuru yaparken tüketici kredisinde belirttiğimiz belgelere ek olarak, araç proforma faturası veya ikinci el araçlarda ruhsatın örneğinin yanınızda bulunması gerekecektir.

3 – Konut Kredisi Başvurusu

Çok sık kullanılan kredi tiplerinden birisi de konut kredisidir. Yine yukarıda belirttiğimiz ön koşularla bağlı olmak üzere yine konutun ekspertiz bedelinin belli bir kısmına kredi kullandırılır ve tapuya ipotek konulur. Başvurudan önce alacağınız konuta değer ekspertizi yapılması gereklidir.

4 – Ticari Kredi Başvurusu

İşletmenizin finansman ihtiyaçları için yaptığınız kredi başvurusudur. Gerçek işi şahıs işletmeleri, serbest meslek sahipleri için yukarıdaki belgelere ek olarak vergi levhası örneği, Şirketlerde hakim ortakların kredi değerlemesi yapılması için yine yukarıdaki belgeler ve şirketin son 2 yıla ait mali tabloları istenecektir. Ticari kredilerde tahsis şirketin üzerinden yapılır, ancak hakim ortaklar mesul tutulur. Yani her ne kadar tüzel kişilik için tahsis ediliyor olsa da, olumsuzluk halinde otomatik olarak kefil sayılan hakim ortak ve imza yetkilisi kişi krediden sorumlu olacaktır. Başvuru sadece banka şubesinden ticari müşteri temsilcisi aracılığı ile yapılabilir.

Sonuç olarak, kredi başvurusu yapabilmek için, güvenilir bir banka siciliniz varsa, pek ok kanaldan kolayca başvuru yapabilirsiniz. Diğer hallerde öncelikle sicilinizi düzeltmeniz önerilir. Ayrıca doğru kredi tipine başvurduğunuzdan emin olmalısınız

Kredisi Devam Eden Araç Satılabilir Mı?

Günümüzde araç sahibi olmak artık çok kolay. Aylık gelirinizle orantılı ödeyebileceğiniz kadar taksitleri olan kredilerle istediğiniz aracı kolaylıkla alabilirsiniz. Bazen, almış olduğunuz bu araçları, çeşitli sebeplerle satmanız söz konusu olabilir.
Taşıt kredisini bir önceki yazımızda anlatmıştık. Almış olduğunuz krediye karşılık aldığınız araç banka tarafından rehnedilir. Bankanın teminat karşılığı yaptığı bu rehin, borç biter bitmez sona erer. Bu durumda olan aracın satışı için gereken şartlar değişir.
Aracın satışı için izlenecek olan en doğal yol araca ait kredinin borcunun ödenmesidir. Borcun ödenmesiyle birlikte araca ait banka rehni otomatik olarak kalkacaktır ve aracı istediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz.
Aracın satışı hususunda bir diğer yol aracı kredi borcu ile birlikte devretmektir. Aracı almak isteyen kişi, borcu da ödemeye razı ise aracı satabilirsiniz. Bu durumda aracın alıcısı size kısmen nakit para verirken banka borcunun kalanı için de bankaya ödeme sözü vermelidir. Bunu kabul eden alıcı ile noterde satışa dair sözleşme yapılır, bankaya borcu ödeyeceğini beyan eder ve borç bittiğinde araç kendisinin olur. Böyle durumlarda bankanın kesinlikle satıştan haberi olmalıdır.

Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

KREDİ KARTI BORCUM VARKEN KREDİ ÇIKAR MI?
Bankalar güncel müşterileri yanı sıra yeni müşteriler kazanmak için avantajlı ürünler sunmaktadır. Ancak bankaların sunmuş olduğu bu avantajlı ürün kampanyalardan yararlanmak isteyen tüketicilerin bir takım koşullara uyumlu olması gerekmektedir. Ürün ve hizmetlerden yararlanılması esnasında gerekli belgelerin ve şartların da bankaya beyan edilmesi gerekmektedir. Tüketici sorunsuz bir şekilde bankacılık ürünleri kullanılabildiği gibi, talep edilen koşullara uyum sağlanmaması halinde olumsuz yanıt almak kaçınılmaz olmaktadır.

Günümüzde kişi ve kurumların acil para sıkışıklıklarında doğrudan bankalara müracaat ederek acil nakit ihtiyaçları için acil kredi başvurusu yaptıkları bilinmektedir. Kredi kartlarının sunmuş olduğu taksitlendirme avantajı ve puan biriktirerek alış veriş yapılabilmesi kredi kartının kullanımını cazip gelmektedir. Bu duruma bağlı olarak kredi kartı kullanıcısı sayısı gün geçtikçe artmakta ve gelir gider seviyesinin eşit olmaması sonucunda da kart borcu nedeni ile bankaların kapısını aşındıran tüketici sayısı da artmaktadır. Türkiye genelinde çoğu kredi kartı kullanıcısı maaşlarını aşan düzeyde yanlış kredi kartı harcaması yapmaktadır.

Kredi kartı alınırken seçilen yüksek limitli kartlar harcama alışkanlığımızı yeniden şekillendirmektedir. Maaş gelirinden fazla olan kart limitleri bilinçsiz harcama alışkanlığı edinilmesinde büyük risk etkenidir. Bunun yanı sıra ekstre borçlarının düzenli ödenmemesi daha büyük finansal sorunlara yol açabileceği gibi kredi notunu da olumsuz yönde etkilemekte olup, bir sonraki başvuruların olumlu yalanlanabilmeyi oranını da düşürmektedir. Bu gibi olumsuz nedenler ve unsurlar nedeni ile pek çok kişi kredi kartı borcunu kapatabilmek adına banklara başvuru yaparak acil para lazım kredi kartımı ödemeyecek duruma geldim demektedir. Bu tarz durumlarda borcu borç ile ödemekten başka çareniz kalmadıysa yapılandırma konusunda da bilgi edinmelisiniz.

Kredi kartı borcum varken kredi çekebilir miyim sorusuna yanıt arayan kişilerin kredi başvurusu yapmadan önce birtakım bilgilerini gözden geçirmesi gerekmektedir. KBB puanınız ve belgelenen geliriniz ile kredi başvurusu yaparken istediğiniz miktar arasında uçurum olmaması gerekmektedir. Kredi borcunuz olsa dahi kredi kullanma şansınız var. Kredi kartınızın ekstresini düzenli ödüyor iseniz bankalar size kredi konusunda yardımcı olacaktır. Fakat dediğimiz gibi borcunuzu borç ile ödemek sizi sıkıntıya sokacak ise yapılandırma yoluna gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kredi kartı borcunuz olsa bile belirli şartları yerine getirebiliyorsanız kredi kullanabilirsiniz.

Başkasının Adına Kredi Çekilir Mi?

Genel olarak ekonomik sorunlar yaşıyor ve bu anlamda da kredi çekmek istiyorsanız, fakat kredi çekmek için banka işlemleriniz yeterli değil ise başkası adına kredi çekebilirsiniz. Başkası adına kredi çekebilmek için sadece belli kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Kredi çekecek kişi ile gerekli anlaşmaları yapmanız halinde kredi çekebilirsiniz.

 

Başkası adına yasal olmadan kredi çekmeniz mümkün değildir. Başkası adına kredi çekmek istiyor fakat bu sağlayacak resmi bir belge yetkililere sunamıyorsanız, konu ile ilgili büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Günümüzde genel olarak dolandırıcılık olaylarının artış göstermesi ve pek çok kişinin de bu anlamda büyük sorunlar yaşaması nedeniyle vekalet ile başkası adına kredi çekebilirsiniz.
Vekaletle kredi çekebilmek için anlaşma sağladığınız kişiyle noter huzuruna çıkmanız ve noter huzurunda vekalet almanız gerekmektedir. Kişiden söz konusu vekaleti aldıktan sonra kredi çekebilir ve ardından da rahat bir şekilde başvurularınızı yapabilirsiniz.

 

Her banka genel olarak vekalet ile kredi vermeyebilir. Bu sebepten dolayı kredi alacağınız bankayı iyi araştırmalı ve vekalet ile kredi verip vermediğini öğrenmelisiniz. Bu sayede de kendi adınıza daha kolay işlemleri gerçekleştirebilir ve genel olarak rahat kredi çekebilirsiniz. Vekalet ile kredi çektiğinizde ödemelerinizi düzgün bir şekilde yapmamanız, adına kredi çektiğiniz kişiyi zor durumda bırakabilir. Bu sebepten dolayı da şahsın kredi puanı düşebilir. Bu durumdan dolayı kredi çekmek için genel ekonomik durumlarınızı iyi ayarlamalısınız.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparak en avantajlı (yalnızca ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak değil) sahip kredi seçeneğine ulaştıysanız sırada başvuru adımı var. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken; başvuru sahibinde aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep dilecek olan belgelere ve imzalanması gereken evraklara dikkat etmek gerekir. Bu hem başvurunuzun boşa düşmesini önler hem de sonradan sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

İhtiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmadan ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanızın çok bir anlamı yok. Nasılsa ret edilecek ya da başvuru hiç iletilmeyecektir.

Bunun ardından tabii ki gelir belgesi ibraz edebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu maaş bordronuz da olabilir, vergi levhanız da olabilir. Eğer çalışan iseniz, en azından son 3 aydır aynı iş yerinde çalıştığınızı gösteren bir SGK dokümanı sunmanız da istenecektir. Bazı bankalar için ise bu alt sınır 6 aydır.

En çok 48 aya kadar uzayabilen vadeler ile ihtiyaç kredisi kullanabileceğinizi tekrar hatırlatalım. Ayrıca kredi taksitleriniz, aylık resmi gelirinizin %50’sini geçemez. Tüm bunlara ek olarak eğer kullanmak istediğimiz ihtiyaç kredisi türü bir ipotekli ihtiyaç kredisi ise, eşinizin yazılı onayı yani rızası da talep edilecektir (evli olmanınız durumunda). Diğer ihtiyaç kredisi başvurularında ise ailenizden herhangi birini (çalışıyor olması koşuluyla) kefil olarak gösterebilirsiniz.

Sitemizden en uygun kredi hesaplaması yaparak en uygun kredi veren bankaları bulabilir ve en düşük faizli krediye www.emeklikredisi.com  başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Yapılandırma

Taşıt kredinizi yapılandırırken şu hususlara dikkat etmelisiniz.

1- Taşıt kredisi çekerken çektiğiniz faiz oranı ile şimdiki faiz oranı nedir. Taşıt kredisi çekerken düşük faizle çektiyseniz yapılandırma size katkı değil zarar verecektir. Borcunuz çoğalacak bu işten zararlı çıkacaksınız.

2- Taşıt kredisini çekeli çok olmuşsa yapılandırmanızın bir mantığı yoktur. Çünkü ilk etapta faiz ödediğiniz için yapılandırmak size daha fazla maliyet çıkaracaktır. 50 bin liralık kredi çektiniz ve 3-4 ay gibi bir süre geçtiyse yapılandırmanız mantıklı olabilirken 2 yıl önce çekmiş olduğunuz krediyi yapılandırmak karlı olmaktan çıkacaktır.

3- Taşıt kredisi yapılandırmasında amacınız ödeme miktarını düşürmekse faiz oranı ve vadeye bakmanıza gerek yoktur. Amacınız yapılandırma yaparken karlı çıkmak ve borcunuzu azaltmaksa o günkü faiz oranı ve çektiğiniz tarih oldukça önemlidir.

Taşıt kredisi yapılandırma yapmak için müşterinin şubeye giderek müşteri temsilcisi ile görüşmesi gerekir. Görüşmede kişinin borcunu kapatma bakiyesi hesaplanır. O günkü faiz koşullarında borcu kaç ayda ödemek istediği sorulur. Kişinin borcu yeniden hesaplanır. Anlaşma olması dahilinde kişi için yeniden kredi müracaatın da bulunulur. Yeni kredi kişiye tahsis edilir. Kişinin borcu ve ödeyeceği miktar o günkü koşullara göre değerlendirilir. Kişinin kalan dönemleri için hayat sigortası ödemesi yapılır

Taşıt kredilerinde yapılandırma çoğu zaman kişinin borç miktarını arttırmaktadır. Bunun temel nedeni birçok kişi aracı uygun faiz kampanyaları ile almış olmasından kaynaklanır. Zaman geçtikçe taksit ödeme miktarı arttıkça yapılandırma cazip olmaktan çıkar. Bu yüzden ödeme takvimi yaparken bunların göz önüne alınması gerekir.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Tüketiciler, bankaların faiz oranına, toplam geri ödeme miktarına, aylık taksit tutarına ve dosya masrafı gibi maliyet kalemlerine bakarlar. Bankalar da tüketicilerin kredi notuna bakarlar. Kredi notu, tüm bankacılık geçmişinizi içeren sayısal bir değerdir. Bankalar, kredi verecekleri kişinin kredi skorunun belli bir değerin üzerinde olmasını ister.

Kişisel kredi notunuz; geçmiş dönem kredi ve kredi kartı borç ödemeleriniz ile halihazırdaki borç ve gelir durumunuza göre belirlenir. Kredi puanının belirlenmesinde birden fazla unsur vardır. Örneğin sık yapılan kredi başvuruları da notunuzu olumsuz etkileyebilir. Kredi notuna hiçbir kurum ya da şahıs tarafından müdahale edilemez. Kredi puanı düşük tüketicinin ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi ürünü için yaptığı bir başvuruyu onaylamak ya da ret etmek ise bankaların kendi inisiyatiflerindedir.

Kredi Başvuru Süreci Aşamaları Nasıl İlerler?

Kredi başvurunuzu SMS ya da İnternet Bankacılığını kullanarak kredi başvurusu yaptınız diyelim. Bu durumda banka tarafından şubeye davet edilirsiniz. Davetin temel amacı ilgili belgelerin alınması ve kontrolü amacıyladır. Banka yetkilisi ile başvuru yaptığınız kredi hakkında konuşma sonrasında kimlik kontrolü ile beraber başvurunuz sisteme eklenir.

Kredi başvurusu sonuçlanma süreci tam olarak bu aşamadan sonra ortaya çıkar. Yapılan başvuru Bankanın başvuru operasyon birimine ve akabinde de genel merkeze iletilmektedir. Kredi başvurunuzun olumlu yönde sonuçlanabilmesi için genel merkezin onay vermesi gerekiyor.  Bu incelemeler sonrası sonuç size bildirilecektir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi İçin Neler Gerekir?

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için, öncelikle ipotek altına alınmaya müsait bir gayrimenkulünüzün bulunması gerekmektedir. Birçok banka konut dışındaki finansal değerlerinizi de kredi alımı için kullanabilmenize imkan veren “otomobil rehinli” veya “arsa ipotekli” şeklinde de ihtiyaç kredileri vermektedir.

Bankaya ipotekli ihtiyaç kredisi için başvuru yaptığınızda, öncelikle KKB (Kredi Kayıt Bürosu) üzerinden kredi skorunuz ve geçmişiniz ile ilgili bilgiler alınır. Banka tarafından yapılan istihbarat çalışmasından olumlu sonuç çıkması durumunda, ipotek altına alınacak gayrimenkulün değerlendirme aşamasına geçilir. Bu aşamada eksper konutunuzun değerini belirleyerek bankaya bildirir.

Gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için, banka tarafından belirlenen konut eksperleri inceleme yaparlar. Bu aşamada yeni bir proje içerisinde bulunan veya “popüler” olmayan bir alandaki konutlar için eksper yerinde inceleme de yapabilir. İnceleme esnasında ipotek altına alınacak konutun metrekaresi, bina özellikleri, konutun yaşı ve bulunduğu muhit gibi kriterler dikkate alınır. Ayrıca çevrede bulunan diğer konutların rayiç bedeli de değerlendirmeye dahil edilir. Tüm bu incelemelerin sonucunda ipotek altına alınacak gayrimenkulün “ekspertiz değeri” belirlenir.

Daha sonra toplam kredi tutarı, vade, sabit veya değişken faiz seçeneği gibi detaylar belirlenir. Bu aşamada kullanacağınız kredi tutarının daha önce belirlenen ekspertiz değeri’nin belli bir oranından fazla olmaması gerekir. Bu oran, ülkemizde %50 ilâ %75 arasındadır. Ancak banka yetkilileri mevcut kredibilitenizi hesaba katarak daha fazla veya daha az kredi kullanmanıza izin verme yetkisine de sahiptir. Kredi kullanan kişiye hayat sigortası ve ipotek altına alınan konutun da sigortalanması zorunludur. Ayrıca bu sigorta poliçeleri her yıl yenilenir.

Sağlık Kredisi Şartları Nelerdir?

Öncelikle kredi puanınızın iyi olması gerekmektedir. Kredi puanınız kötü ise ne yazık ki kredi kullanamazsınız. Borç ödeme konusunda geçmişte bankalar ile sorunlarınız söz konusu olduysa muhtemelen kredi puanınız kötü olacaktır.
İstediğiniz tutarda kredi alabilmeniz mümkün olmayabilir. Kredi tutarı için aylık geliriniz belirleyici olacaktır.  Ayrıca çalıştığınız işyerinde ne kadar süreyle çalışıyorsunuz, bu konuda önem arz etmektedir. Uzun süre aynı işyerinde çalışmak size avantaj sağlayacaktır.

Taşıt Kredisi Nedir?

Kredi, bireylerin finansal desteğe ihtiyacı olması halinde, bireyin ihtiyacı olduğu finansal desteği bankanın geri ödemesi şart olmak üzere sağladığı desteğe denilmektedir. Kredinin kullanım tipine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi kullanım amaçlarına göre kredi çeşitleri oluşmaktadır.

Taşıt kredisi, banka müşterilerinin taşıt almak amacıyla kullandıkları kredi modelidir. Taşıt kredisi hem sıfır araçlar için hem ikinci el araçlar için kullanılabilmektedir. Taşıt kredisinin kullanılabilmesi için müşterin taşıt ekspertiz değerinin en az %25’ini karşılayabilmesi gerekmektedir. %25 karşılayamaması halinde taşıt kredisi verilmeyecektir.

Taşıt kredisi borçlarının ödenememesi halinde mutlaka borç yapılandırması yapılmalıdır. Çünkü taşıt kredisi alınırken banka taşıt üzerine ipotek koymaktadır. Doğal olarak borcunuzu 90 gün süre ile ödemediğinizde ve borç takibe düştüğünde taşıtınızın üzerine banka tarafından haciz konulacaktır. Bunun için de taşıt kredisi ödenmediğinde, taşıt üzerine haciz konulmaması için yapılandırma işlemini yaptırmak büyük önem taşımaktadır.

Dosya Masrafını Ödemeyen Banka İçin Ne Yapılmalıdır?

Bankanın geri ödeme yapmaması durumunda ilk olarak talebin icraya sunulmasıdırİcra takip sonucu olarak bankaya icra yolu ile ödeme emri verilerek en kısa süre içinde ödenmesi talep edilmektedirAksi takdirde ilgili merci tarafından bankaya haciz işlemi uygulanacağı uyarısı yapılmaktadırBu durum karşısında haciz işleminin olmaması için banka kredi dosya masraflarını en geç bir hafta içerisinde iade etmektedir.

Açık Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Açık kredi, kredi kullanımında öncü kuruluşlar olan bankaların özel müşterilerine herhangi bir teminat istemeden imza karşılığında verdikleri kredilere denir. Bankalar Kanunu’na göre bankaların verdiği nakdi borçlar, teminat mektupları, kefaletler, tahviller, vadeli işlem sözleşmeleri, vadeli satışlardan meydana gelen satışların tamamı kredi kapsamında değerlendirilir. Krediler kullanım amaçlarına göre üretim, yatırım, işletme ve tüketim kredi olarak sınıflandırılır.

Teminata göre krediler açık kredi, teminatlı kredi ve teminat mektupları olarak üçe ayrılır. Teminatlı kredilerde kefalet ile ya da maddi teminat karşılığında kredi kullandırılır. Kefaletli kredilerde borçlunun borcunu ödeme ihtimaline karşı kefil sorumludur. Mal varlığı karşılığı teminatlı kredilerde ise menkul ya da gayrimenkul bir varlığın teminatı söz konusudur.

Teminatsız bir kredi türü olan açık kredide borçlu açısından kişisel yüklenim esastır. Herhangi bir teminata ya da kefalete dayanmaksızın sadece borçlunun imzası karşılığında verilen kredi türüdür. Kredi kullanımında ödeyebilme gücüne olan güven esas alınır.

Açık kredilerin kullandırılmasında banka açısından borçlunun itibarı, toplumdaki konumu, ahlakı, ticari bilinirliği ve mal varlığı en önemli unsurlar arasında yer alır.

Yatırım Kredisi Nasıl Çekilir?

Yatırımları finanse etmek amacıyla uzun vadeli çekilen kredilere yatırım kredisi adı veriliyor. Özellikle devletin teşvik ettiği sektörlerde yapılan yatırımlar için, arz yaratılmak adına kurulan işletmelerin tercih ettiği yatırım kredileri istihdam artırma hedefi taşıyor. İhracata teşvik gibi diğer devlet politikalarını da destekleyebilen işletmelerin desteği olan yatırım kredisi, bakanlıkların şartları üzerinden değerlendirilerek veriliyor.

Sanayi, turizm, eğitim, sağlık, sektörlerinde faaliyette bulunan yatırımcıların yararlanabildiği kredinin miktarı proje verimliliği esası değerlendirilerek belirleniyor. Turizm yatırımcısı turistik tesis ilanları arasında yer alan bir işletmeyi alabilmek ve proje baslı yeniden tasarlayarak yenilikçi bir girişim haline getirebilmek amacıyla yatırım kredisini kullanabiliyor.

Maaş Bordrosu Olmadan Kredi Almanın Yolları

Maaş bordrosu olmadan veya sigortanız olmadan da kredi alabilirsiniz. Kredi notu düşük olanlar, gelir belgesi olmayanlar kredi çekmek için bankaya başvuru yapabilir. Ancak bunun için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İşte detaylar…

Bankacılık sistemindeki gelişmeler ile birlikte günümüzde kredi alabilmek için bir takım kriterleri karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda belirlenen ilk şartlardan biri gelir belgesidir. Gelir belgesi ile düzenli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu sayede gelirinize orantılı bir şekilde kredi çekmeniz mümkün hale geliyor.

Kredi başvurularında gelir belgesinin yanı sıra kredi notu da oldukça önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere kredi notu; kişilerin geçmiş dönemlerde kredi ilişkilerinin incelenmesi ve belirli bir puanlama sistemi ile bu ilişkilerin değerlendirilmesi sağlanıyor.

Dolayısıyla kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuz ideal seviyede ise kredi çekebilir, aksi durumda kredi çekemeyebilirsiniz. Kredi başvurusu yapan kişinin son üç ayık sigorta priminin yatırılıp yatırılmadığı da bir diğer kriterdir.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti; tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, bankalara yaptıkları kredi kartı başvurusu neticesinde, banka tarafından birtakım değerlendirmeler sonucunda, belirlenen ödeme döneminin başlangıcı ve sonucu arasında kullanabileceği para miktarıdır.

Kredi kartı ödemeleri günümüzün en yaygın alışveriş araçlarıdır. Bu durumun en temel nedenlerinden bir tanesi de ödemelerin taksitlere ayrılabiliyor olmasıdır. Bankacılık sektörü de temelde bu sisteme yönelik çalışmalar yürütmektedir. Yine bankacılık sektöründe problemlerin çoğunluğu kredi kartlarından kaynaklanmaktadır.

Kredi Araçları Nelerdir?

Bankaların hizmet ağının geniş olması kredi araçlarında farklılıklara yol açmıştır. Kredi çeşitlerini açıklarken ara ara yer verdiğimiz birçok kredi aracı vardır. Bankalar kanununa göre düzenlenen bu araçlar; para olarak borç verilmesi, teminat mektubu, kefalet, kontrgarantiler, aval, ciro, kabul, tahvil, çek, bono, akreditif, ortaklık payları, vadeli işlemler şeklindedirler.

Örneğin; kontrgarantiler, akreditif, teminat mektubu gibi kredi araçlarını ticari müşteriler tercih etmektedir. Çek, parasal krediler bireysel müşterilere de hitap etmektedirler. Kredi kullanımları ise genel olarak bireysel müşteriler için kredi notu, ticari müşteriler için de limit boşluğu kapsamında yapılır.

İhtiyaç kredisi hesaplamanın püf noktaları nedir?

İhtiyaç kredisi hesaplarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey toplam geri ödeme rakamı. Toplam geri ödeme rakamı düşük olan krediyi tercih etmek sizi kara geçirecektir. Aylık ödeme rakamı da bir diğer önemli konu. Eğer ödeyemeyeceğiniz kadar yüksek bir rakam belirlerseniz her ay gecikmeye düşersiniz ve bankalardan bir sonraki krediyi almanız  zorlaşır. Ayrıca borçla yaşamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle gelir giderinizi hesapladıktan sonra ödeyebileceğiniz bir miktar belirleyin. Kredi faiz oranı da yine kredi hesaplarken bakmanız gereken etkenlerden biri. Yüzdeli rakamlarla boğulmamak için toplam ödeme miktarı ve aylık ödeme miktarlarına bakarak faiz oranlarının sizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Faiz oranı düşük olan ama toplam ödeme rakamı diğerlerinden yüksek olan ihtiyaç kredilerine dikkat.  Dosya masrafı veya bankaların kredi kullandırma ücreti dedikleri tahsis ücretlerini toplam kredi geri ödemesi içinde görün ve seçim yapmadan önce bunu da hesaba katın.

Teminat Nedir?

Taşınır ya da taşınmaz herhangi bir eşya üzerindeki bir hakkın güvence altına alınmasına teminat adı verilir. En yaygın kullanılan uygulamaları teminat senedi ve teminat mektubudur.

Teminat mektubu nedir?

Gerçek ya da tüzel kişilerin lehine olarak, bir malın teslim edilmesi, bir işin yapılması veya bir borcun ödenmesi gibi durumlarda, kararlaştırılan vaadin yerine getirilememesi durumunda belirlenmiş olan tutarın koşulsuz olarak ödenmesini bir mektup ile taahhüt eden kredi türüne teminat mektubu adı verilir.

Teminatta banka, muhatap ve lehtar olmak üzere üç taraf bulunur. Uygulamada geçici, kesin ve avans teminat mektupları düzenlenmekle birlikte türüne göre süreli ya da süresiz olarak da tanımlanabilir.

Teminat senedi nedir?

Ticaret ve Borçlar Kanunu’na göre değerli evraklar arasında yer almayan teminat senedi, tarafların sözleşme koşullarına eksiksiz uymalarını sağlamak için düzenlenmiş, güvence sağlamaya yönelik olarak kullanılan bir belge türüdür. Teminat senedi ile yapılan sözleşmedeki taahhütlerin yerine getirilmemesi durumu bir bedele bağlanmış olur.

Teminat senetleri iş başvurularında, iş sözleşmelerinde, kiralama, alım, satım ve devir işlemlerinde düzenlenebilir. Teminat senedinin hukuki olarak geçerli olabilmesi için üzerinde “teminat senedidir” ibaresinin eksiksiz olarak bulunması gerekir. Teminattır gibi kısaltılmış ibareler olması halinde teminat senedi hükümleri geçerli değildir.

Senet belgesinin vade bölümünde teminat senedi ibaresi ve hangi sözleşme uyarınca düzenlendiği bilgilerinin bulunmaması halinde senet geçersiz veya bono olarak kabul edilir.

Emekli Kredisi Nedir?

Emekli Kredisi Yaş Sınırı 

Emeklilerin kredi kullanma yaşı bankalara göre değişkenlik gösterir. Ancak genel ortalama olarak 80 yaşı üst sınır olarak kabul edilir. Örneğin 80 yaş sınırı uygulanan bir bankaya 78 yaşında bir emekli, kredi için başvuruda bulunursa en fazla 2 yıl yani 24 vadeli bir kredi kullanabilir. Ayrıca bu uygulama tüm krediler için de geçerli.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları 

Kredi faiz oranları ülkemizin yaşadığı iç ve dış etkenler ve bankanın politikasına bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterir. Bunun için bir bankanın faiz oranı sürekli iyi veya kötü şeklinde bir yaklaşımda bulunmak tam olarak doğru olmaz. Bu sebeple kredi başvurusu yapılacağı zaman bankaları değerlendirmek ve karşılaştırmak en uygun bankanın seçilmesi açısından en doğru yol olur.

Emekliye Sıfır Faizli Kredi Veriliyor mu?

Emekliye sıfır (0) faizli, sıfır kâr paylı kredi sunan bir banka bulunmuyor. Bulunmasının tek yolu ise emekli yerine faizin kamu otoritesi tarafından karşılanmasıdır. Böyle bir uygulama ise günümüzde mevcut değil ve olması da zordur.  

Emekli Kredisi Faiz Oranları Daha Uygun mu?

Temelde özel bir kampanya yapılmadığı sürece aslında emekli kredisi adı altında verilen faiz oranıyla diğer kampanyaların faiz oranları çok fazla bir farklılık göstermiyor. Sadece emekli maaşının bankaya taşınması veya emekli maaşının ek teminat olmasından dolayı piyasa faiz oranlarına kıyasla 1-2 baz puan daha düşük olabiliyor. Örneğin aylık %1,10 yerine emekli maaşını taşıma şartıyla aylık %1,08 gibi bir faiz oranı uygulanabiliyor. Ayrıca emekli maaşını taşımanın ek olarak avantajları da olabiliyor. 

Emekli Kredisi İçin Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi işlemlerinde herhangi bir sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Bunun için genel olarak bankalar faiz oranları farklı olarak aynı ürünü sigortalı ve sigortasız olarak müşterilerine sunuyor. Ancak emeklilik kredisinde bu durum genel olarak farklı. Bunun nedeni emeklilerin yaşından dolayı bankanın riskinin fazla olmasıdır. Bu durumda bankalar ilgili mevzuat gereğince hayat sigortasının zorunlu olduğunu ifade etmeseler de kredi kullandırmak kendi inisiyatiflerinde olduğu için hayat sigortası yaptırmayan emekli müşterilerine kredi kullandırmamayı genel anlamda tercih ediyorlar.

Emeklilere Verilen Kredilerde Neden Hayat Sigortası Yüksek Çıkıyor?

Kredi işlemlerindeki hayat sigortasının mantığı, sigortalının vefat etmesi durumunda tüm kredi borcunun sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır. Bundan dolayı sigorta şirketleri bir risk alır ve bu risk doğrultusunda bir prim bedeli belirler. Prim bedeli hesaplamasının en önemli iki kalemi ise kredi tutarı ve kredi kullanacak olan kişinin yaşıdır. Emeklilik yaşı da düşünüldüğünde sigorta şirketleri için en riskli yaş grubu içerisinde emekliler yer alır. Bu doğrultuda bankalarda ufak farklılıklar olmakla birlikte, hayat sigortası en yüksek emekli müşteri profiline çıkar. 

Emekli Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Emeklilik kredisi başvurusunda çok fazla bir belge istenmiyor. İstenilen belgeler ise:

 • Emekli aylık dökümü,
 • İkamet belgesi,
 • Alınacak konutun tapu fotokopisi - (konut kredisi kullanacaklar için)
 • Ruhsat fotokopisi veya faturası –(taşıt kredisi kullanacaklar için)
 • Varsa ek gelir belgesi – (kira geliri, emekli çalışma belgesi vb.)

Ayrıca emekli aylık dökümü ve ikamet belgesi maaş alınan bankaya başvurulması durumda istenmiyor.

İhracat Kredisi

Bu kapsamda kurulduğu yıldan bu yana ihracat yapan KOBİ ve üreticilere çeşitli destekler veren Türkiye Cumhuriyeti, günümüzde de bu konuda girişimlerde bulunmak isteyen kişilere muafiyetler ve destekler vermektedir.

Ürettiği ürün ya da hizmetlerini ihraç etmek isteyen girişimcilere sadece sıfır faizli kredi sağlanmaz ve ek vergi muafiyetleri de getirilir. Özellikle Ekonomi Bakanlığı ihracat yapmak isteyen girişimcilerin maliyetlerini üstlenmesiyle bilinmektedir. Bu kapsamda sıfır faizli krediye ek olarak çeşitli muafiyetlerin de söz konusu olabileceği bilinmeli ve konuların detaylı olarak araştırması yapılmalıdır. Nereden başlayacağını bilmeyen girişimcilerin ilk durağı KOSGEB ve Ekonomi Bakanlığı’dır.

KOSGEB, ihracat yapmak isteyen girişimcilerin sıfır faizle maliyetlerini karşılamasını mümkün kılmaktadır. KOSGEB ihracat kredisi kapsamında başvuru yapan KOBİ’ler kullandıkları kredinin sadece % 25’ini geri ödemektedir, % 75’lik finansal destekten geri ödemesiz bir şekilde yararlanılır.

Kefil Olan Kişiler Dikkat!

Kefil olan kişilerin öncelikle bilmesi gereken durum şu; kredi çektiğiniz durumda bankalar sizin başkasına kefil olduğunuzu biliyor. Kefil olan kişi sorumluluk aldığını aklından çıkarmamalıdır. Kefil olduğu kişinin borcunu ödememesi durumunda kendisine haciz geleceğine kadar konuya hakim olması gerekiyor. 

Kredi Çeken Kişi Borcunu Ödemezse Kefile Ne Olur?

Kredi temininde banka kendini güvence altına alabilmek için bazı şartlar istiyor. Örneğin maaşınız, varsa evinizin ipoteği ya da kefil. Kredi çekenin borcunu ödememesi durumunda kefil olan kişi borçlu oluyor. Peki kefil olan kişinin sorumluluğu ne?

Kefil Olan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Kefil olan kişi öncelikle yaptığı sözleşmenin bir kopyasını almalı. Herhangi bir olumsuz durumda kefil olan kişi bu nüshaya bakarak hangi sorumluluk altına girdiğini bilebilir. Çünkü siz kefil olduğunuz zaman başkasının da sorumluluğunu almış oluyorsunuz. O kişinin ödeme yapmaması durumunda ortaya çıkacak olumsuzluklar sizin sorumluluğunuzda.

 Eş Rızası Gerekli mi?

Kefil olma durumunda yeni düzenlemeyle birlikte eş rızası gerekli. 2012 yılında yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte eğer evliyseniz eş rızası gerekli. Borçlar Kanunu'na göre, eğer siz eşinizin rızasını almadan kefil olduysanız geçersiz sayılacak. Bu kefil sürecinin hukuki açıdan geçerliliği yok. Eşinizden rıza aldıktan sonra yazılı olarak bankanıza götürmeniz gerekiyor.

Borç Kapatma Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kredi danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar üzerinden yeni kredi işlemi yapıldıktan sonra borç transfer işlemi yapılır. Borç transfer işlemi ile borçlarınız kapatılır. Kullanmış olduğunuz kredi hesabınıza yatmadan havale ile ödenir böylelikle tekrardan gezmeden ödeme işlemleriniz tamamlanmış olur. İşinizi sağlama almanız açısından yapılan bu borç transfer işlemeni telefon yada şube üzerinden bildirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bazen borcunuzu kaptığınız halde sistemde sizi borçlu konumda bırakabilmektedir. Genel olarak borç kapatma kredisi verilmektedir. Sonuç olarak borç kapatma kredisi temel olarak ihtiyaç kredisi olduğu için sorun olmamaktadır. 

Eşya Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İhtiyaçları karşılamak isteyenlere ihtiyaç kredisi kapsamında eşya kredisi veriliyor. Eşya kredisinde asıl amaç ürünün alınması ve ürünün fiyatının belli vadelerde ödenerek borcun bitmesidir. Yani alacağınız ürün için kredi çekiyorsunuz fakat nakit para size değil, ürünün satıcısına ulaşıyor. Böylece kredinin gerçekten bir amaç doğrultusunda kullanılması amaçlanıyor.

Kredi kartlarında yapılan düzenleme de eşya kredisi kullanımını arttırdı. Kredi kartları telefon ve altın gibi satın almalarda taksit yapmıyor. Beyaz eşyada da kredi vadesi sınırlı. 

Şube Yetkisinde Kredi Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi taleplerine olumlu yanıt alamayan ve talepleri geri çevrilen kişiler için son çare olarak görülmekte olan şube yetkisindeki krediler, şubelerde bulunan yetkili kişilerin kredi taleplerini ana merkezlere iletmeden kendi inisiyatiflerini kullanarak cevaplamaları ile alınabilmektedir. Bilindiği gibi müşterilerin kredi taleplerinde kendileri hakkında birçok farklı inceleme yapmaktadır. Her geçerli olan kredi notu, haciz veya ipotek durumu, kredi kartı veya kredi, ödeme performansı ile kara listelerinde olup olmama durumları gibi genel bilgiler kredi taleplerinde öncelik verdikleri konulardır.

Bu gibi incelemelerden olumsuz sonuçlar çıktığı zaman insanlar zor durumda kalabilmektedirler.  Bu sistem özellikle genel merkezler de yaşanmakta olan iş yükünü azaltmak ve aynı zamanda işleri hızlandırmak amacı ile uygulanmaktadır. Şube yetkisinde kredi vermenin avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İş yükünü azaltmaktadır
 • İşlemlerin daha kısa zamanda bitmesini sağlamaktadır
 • Müşterilerin uzun süre beklemelerine gerek bırakmamaktadır
 • Acil nakit ihtiyaçlarında insanlara çok ciddi faydalar sağlamaktadır

 

İşletme Kredisi Nedir?

Bir işletmenin, her gün olmak üzere çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Ve işletme her gün büyümek ve gelişmek durumundadır. Rekabet ortamında bulunan ve her yenililikle birlikte kendini geliştirmek e değiştirmek durumunda kalan işletme, tutunabilmek ve ayakta kalabilmek için çeşitli yatırımlarda bulunması gerekmektedir. İşletmenin ihtiyaçlarını karşılaması adına nakde ihtiyacı olduğu durumlarda, finansal kaynaklarını karşılayabilirler. Firmanız için kullanacağınız kredi, İşletme Kredisi olarak kullanılmaktadır.

Aynı zamanda kullanılan ticari kredi, vadelere bölünmekte ve vadenin uzunluğuna bağlı olarak da bir sınıflandırma söz konusu olmaktadır. Kısa vadeye tabi olanlar; 12 aya kadar olan kredilerden oluşmaktadır. 12 ay ve 24 ay arasında bir vade kullanılıyorsa orta vadedir. 24 ay ve üzeri olan krediler ise, uzun vadeli krediler olarak sınıflandırılmaktadır. Tabi vadenin uzunluğuna göre de faiz uygulanmaktadır. Vadenin ne kadar olacağı işletme sahibinin kararına bağlı olarak ve ihtiyacına, kullanılabilir limitine uygun olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Ticaretle uğraşan şirketlerde en büyük sıkıntı alacak riskidir. Sattığın bir mal ya da hizmette peşin çalışmıyorsan eğer, borcunu alıp alamayacağına dair bir garanti yoktur. İşte bu durumda, her iki tarafında sıkıntıya düşmesi mümkündür. Bu yüzden gayri nakdi krediler ile yapılan işlemler riskleri ortadan kaldırır. Bu durum da ticarette çok önemlidir. 

Mal ve hizmet almak istediğinde eğer peşin ödeme yapmak istemiyorsa gayri nakdi limitleri kullanmak zorundadır. Böylelikle vadeli alışverişin önünü açmış olur. Bu durum da alıcı şirket tarafından oldukça önemlidir. Anlık nakit çıkarmak zorunda kalmaz ve planlama doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirir.

Rehin Kaldırma Nedir?

Rehin kaldırma, taşıt kredisi kullanan kişilerin bankalardan veya çeşitli finans kuruluşlarından almış oldukları kredi tutarının ödenmesi süresince konuya ilişkin satın alınan aracın ruhsat üzerinde rehin edilme işleminin fes edilmesine denir. Bankalar, taşıt kredisi kullanan kişilerin satın almış oldukları araçlara, ödeme süresi boyunca rehin etme işlemi uygulamaktadırlar. Bu işlem, ilgili kredi borcunun ödenmemesi durumda teminat olarak yapılmaktadır. Rehin işlemi, kişilerin ruhsatları üzerine işlenir.

Rehin Kaldırma İşlemleri

Bankalardan taşıt kredisi kullanan kişilerin ruhsatlarında kredi ödemesinin tamamlanmasına kadar “rehinlidir” ibaresi bulunmaktadır. Bu ibarenin kaldırılması için birtakım işlemlerin yapılması gerekir.

Ruhsattan rehin kaldırma işleminin yapılabilmesi için öncelikle taşıt kredisine ait mevcut bulunan borcun dosya masrafları dahil tamamının ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra rehin kaldırma işlemi için ilgili bankaya müracaat edilir. Banka, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra rehin kaldırma işlemi için belirli bir miktar ücret talep etmektedir. Bu ücretin ödenmesi durumunda banka tarafından yapılacak işlemler ile kısa sürede ruhsattan rehin kaldırma işlemi tamamlanmış olur.

Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Yatırım yöntemleri arasında en üst sıraya, en çok bilinen ve kullanılan altın veya döviz geliyor. Altın kısa vade de yatırım yapmak isteyenlere göre olmamakla beraber uzun vadede ciddi oranda para katlama yöntemleri arasındadır. Alınan altın bankalara emanet edilebilir ve yıllar sonra geri alındığında altın piyasasında ki artıştan dolayı miktar ikiye katlanılıyor. Diğer bilinen yöntem ise döviz al-sat yapmaktır. Döviz alarak ve satarak (euro, dolar, çin parası) yüksek oranda para kazanmasına sonuç veriyor. Ancak doğru zamanda ve doğru yerde kontrollü bir şekilde yapılmazsa doğacak zararları bütün yatırım parasını kaybetmekle sonuçlanabilmektedir. Halk arasında bilinen en riskli yöntemlerden biri, döviz al-sat yapmaktır.

IBAN Nedir?

 İngilizcesi “International Bank Account Number” olup Türkçe karşılığı “Uluslararası Banka Hesap Numarası”dır. İngilizce ifadesinin baş harfleri alınarak kısaca IBAN olarak kullanılmaktadır. IBAN, uluslararası standartlara sahip bir banka hesap numarasıdır. Her ülkenin IBAN uzunluğu farklı olabilir ancak en fazla 34 haneden oluşabilir.

 IBAN'ın Amacı Nedir?

 IBAN'ın amacı, bankalardaki her bir müşteri hesap numarasını uluslararası standartta yeknesak bir şekilde tanımlamak suretiyle, para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

 IBAN’ımı Öğrenmek İçin Herhangi Bir Ücret Ödemem Gerekiyor Mu? Hayır. Bankanız mevcut hesap numaralarınızı kendi kayıtlarında otomatik olarak IBAN’a dönüştürmüş olup bu dönüşüm için müşterilerden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Mikro Kredi Nedir? Kimlere Verilir?

Kadınlara iş hayatında yer alabilmeleri ve kendi iş yerlerini kurabilmeleri için sunulan mikrokredilerden sizler de yararlanabilirsiniz.

Kadınların girişimcilik yönleri ve iş hayatlarında oldukça aktif olabilme yönleri son yıllarda daha da fazla karşımıza çıkıyor. Sivil toplum örgütleri, belediyeler ve kurumlarca kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara verilen kredi desteğine ise mikrokredi adı veriliyor. Bu kredi türü sayesinde kadınlar özel şartlardan yararlanarak finansal bir destek elde edebiliyorlar. Mikrokrediler aynı zamanda girişimci ev hanımlarına da yönelik kredilerdir.

Mikrokredilere destek veren Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) adlı yarı özel olan bir kurum mikrokredi ve finans işlemlerini sağlamaktadır. Krediye destek veren bir diğer kurum ise Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) olarak bilinmektedir. TİSVA kredileri kadın girişimcilere sunabilmek için hizmet vermektedir. Bu iki kurum dışında mikrokrediler son yıllarda belediyeler ve birtakım sivil toplum kuruluşları tarafından da kadınlara sağlanabilmektedir.

Mikrokredi kullanabilmek için teminat ihtiyacınız bulunmamaktadır. Kefalet de gerektirmeyen bu krediler ufak bir sermaye niteliğini taşımaktadır. Örneğin beş kadın bir araya gelerek girişimcilik fikirlerini birleştirerek iş kurmaya karar verdikleri zaman bu krediden faydalanabilirler. Birlikte iş yapmak isteyen kadınların arasında ise herhangi bir şekilde akrabalık bağı olmaması gereklidir. Bu yüzden akrabalarınız yerine yakın arkadaşlarınız ile birlikte mikrokredilere başvurmanız gereklidir.

Sadece kadınlar için yaratılmış olan mikrokrediler yalnızca iş hayatına özel olarak talep edilebilmektedir. Kadınların kendi işlerini kurabilmeleri ve kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayan bu kredi, küçük ölçekli olmasına rağmen ufak işletmelerin hayata geçirilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, kredi borcunun vade, ipotek, para birimi ya da faiz gibi değişkenlerini değiştirerek daha iyi koşullarda çalışabilmeyi sağlıyor. Peki kredi yapılandırmada nelere dikkat edilir? Konut kredisini yeniden yapılandırırken nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi yapılandırmada dikkat edilmesi gerekenler…

·        Konut kredisi faiz oranları düştüğünde kredi borcu yeniden yapılandırılarak düşen oranlardan yararlanmak mümkün oluyor. Ancak kredi borcu yapılandırılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

·        Yapılandırmada vadeyi düşük tutmaya önem vermeli. Çünkü vadenin uzaması halinde bankaya ödenen faiz daha fazla olur. Bu nedenle vadeyi kısa tutmaya özen göstermek gerekiyor.

·        Krediyi yapılandırmak için borcun bulunduğu bankaya başvuruda bulunabildiği gibi krediyi başka bir bankaya transfer etmek de mümkün. Ancak kredi transferi için farklı bankalardan detaylı bilgi almak ve kıyaslama yapmak gerekiyor.

·        Kredi yapılandırmada ödeme planını yeniden belirlemek mümkün oluyor. Ödeme planını belirlerken dikkatli olmak ve kredi maliyetini azaltacak bir planlama yapmaya özen göstermek gerekiyor.

 

Tarım Kredisi Nedir?

Ülkemizin geçim kaynaklarından biri olan toprağın işlenmesiyle ortaya çıkan toprak mahsulleri vardır. Bu mahsullerin ihracatı yapıldığında hem ülke ekonomisine hem de toprağı işleyen üreticiye katkı sağlanmış olur.

Ülkemizin geçim kaynaklarından biri olan toprağın işlenmesiyle ortaya çıkan toprak mahsulleri vardır. Bu mahsullerin ihracatı yapıldığında hem ülke ekonomisine hem de toprağı işleyen üreticiye katkı sağlanmış olur.
Ekip, besleyen, büyüten,bakımını yapan,gerekli tedbiri alan üretici mahsullerinin verimi ve ihracatının sağlanması için bir takım ekonomik harcamalar yaparak bunu desteklemektedir. İyi zirai ilaçlar, bakımı iyi olan mahsuller verimli ürünler verecektir. Tarım yapımının kolaylaşmasına yönelik olarak, zirai araç ve gereçlerin sağlanması, ıslah edilen tohumların dikimi, modern tarım cihazları ve teknolojik yapılanmış makineler ile daha çok mahsul üretilirken daha çabuk ve sağlıklı besin ürünleri ortaya çıkacaktır.


Yukarıdaki verimi,düzeni,kontrolü,sağlıklı mahsulleri,kolaylık sağlayan araç ve gereçleri, modern cihazların kullanılması ve tohum ıslahlarının gerçekleşmesi için bir takım ekonomik harcamalar yapması gerekmektedir. Üreticinin ekonomik durumunun yetersiz kaldığı yerde Tarım Kredisi başvuruları ile maddi destek yardımını alabilmektedirler. Bu başvuruları tarım kredisi açan bir takım bankalardan ya da tarım kooperatiflerine başvuru yaparak da yardım alabilmektedirler. Tohum alımı için 1 yıla kadar vadeli krediler, tarım araç ve gereçleri için 4 yıla kadar vadeli kredi yardımlarında bulunabilirler.


Örneğin; Tarım çiftçilerine sunulan kredi olanakları vardır. Bunlar, ıslah edilmiş tohumlar için, zirai ilaçlar için, tarım araç ve gereçleri için vb. faktörler içindir. Üreticilerin herhangi bir doğa olayı sonunda karşılaşacağı olumsuz etkiler sonucu tarım kredisi ile oluşan zararların karşılanmasını sağladığı gibi sigorta işleminde de hayat sigortası niteliğinde tarım kredisi sigortaları yapılmaktadır. Üretici ekonomik açıdan yetersiz kaldığı yerlerde, bankasının açtığı tarım kredisinin sunduğu indirim ve bonus avans göndermesi ile istenilen araç gereç ve ürünlerin alımında yardımcı olmaktadır. Tarım kooperatifleri de aynı şekilde 1 yıla varan çiftçi üretim destekli kredi seçenekleri sunmuştur.
 

Ne Kadar Kredi Çekebilirim ?

Günümüzde çeşitli ihtiyaçlardan dolayı çoğu insan kredi alma yoluna başvuruyor. Kredi almak isteyen kişilerin ise gelir durumları ve hangi türde kredi almak istediklerine göre bankalar tarafından bir limit belirleniyor. Banka tarafından kredi çekmek isteyen kişilere konut, araç ve ihtiyaç başlıkları altında 3 farklı kredi türü sunuluyor. Kişilerin ise ihtiyaçlarına uygun krediyi seçerek aylık gelirleri üzerinden alabilecekleri kredi limitleri hesaplanıyor.

Kredi Türüne Göre En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirsiniz?

Kredi türleri konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi olarak sunuluyor. Kişilerin çekecekleri kredi türüne göre alabilecekleri maksimum kredi değerleri ise değişiklik gösterebiliyor.

Konut Kredisinde Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Krediniz ‘’Konut Kredisi’’ ise en düşük faizli ve en uzun vadeli seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ödeme gücünüze ve seçtiğiniz evin ekspertiz raporuna göre verilecek olan kredinizin miktarı almak istediğiniz evin %75’i kadar olacaktır. Yani ne kadar kredi alabileceğiniz seçtiğiniz evin fiyatı ile doğru orantılı olacaktır.  Ne kadar kredi alacağınız tamamen sizin ödeme gücünüzle ve alacağınız ev ile alakalı olacaktır.

Araç Kredisinde Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Araç kredisi alacak kişilerin ödeme yapacakları miktar ve vadenin süresi ne kadar kredi alınabileceğini göstermektedir. Kişiler eğer yüksek model bir araç seçmişlerse bu aracın ödemesini yaparken yüksek miktarları bankaya yatırmalıdırlar. Ancak yüksek araç modeli seçtikleri halde yüksek ödeme imkanları yoksa bu durumda vadelerini artıracaklardır. Vadesi artan araç kredileri ise yüksek faiz oranlarının ödenmesine neden olmaktadır. Maksimum araç kredisi vadesi 48 ay olduğu için araç kredisi alacak kişilerin ödeme kapasiteleri alacakları toplam krediyi büyük ölçüde etkileyecektir.

İhtiyaç Kredisinde Ne Kadar Kredi Alabilirim?

İhtiyaç kredilerinin ödeme vadesi en fazla 36 ay olmaktadır. Vade süresi azaldıkça kredilere uygulanan faiz oranları da düşük olmaktadır. Kişiler ihtiyaç kredisi alacakları zaman ne kadar kredi alabileceklerini vade süresine göre belirlerler. İhtiyaç kredisi alacak olan kişiler ödeme imkanlarına göre kredi miktarlarını artırabilirler.

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İşletmelerin kendilerini büyütmek, geliştirmek ya da faaliyetlerini sürdürmek için kullandığı bir kredi türüne ‘ticari kredi’ denir. Ticari faaliyet içerisinde bulunacak ve ticari belgelere sahip olan herkes bu kredi türünden yararlanabilir. Fakat bankalar nezdinde bulunan şirketin güven durumu da önemlidir. Bankalar bu kredileri verirken dönemlik finansal raporlarına bakarlar. Şirketlerin kredibilitesinin ölçülmesinde bu raporlar kullanılır. Böylelikle ödeme gücü, kredi tutarı gibi belirlemeler yapılır ve şirketin ihtiyaçları giderilmesi için kredi kullanımı yapılır.

Bankalar, ticari ve bireysel müşterilerine ayrı hizmetler sunar. Her bankada bu ayrımı mutlaka görürsünüz. Bunun sebebi ise ticari müşterilerde kredi kullanımı, akreditif işlemleri ya da diğer hizmetlerde gereğinden fazla uzun zaman geçmesi demek, ticari faaliyetleri sıkıntıya sokması demektir. Şirketlerin talepleri genel olarak gün içinde belirli olur ve ona göre yol çizilir. Zaten bu durumun böyle olması gereklidir. Örneğin; şirket için bir akreditifin geç yapılması ya da çek ödemesi için kullandığı kredinin geç hesaba geçmesi, geri dönülemez sonuçlara yol açar. Bu yüzden işlemlerinin gerektiği zamanlarda gerçekleşmesi önemlidir.

Ticari Kredi Nasıl Kullanılır?

Şirketler kredi kullanmak istediklerinde birden çok bankaya başvuru yaparlar. Ayrıca şirketlerin kredi başvuruları şubeye giderek değil, genelde telefonla, maille ya da talimatla gerçekleşir. Şubeye giderek işlemlerin yapılması ticari faaliyetleri ciddi oranda yavaşlatır. Çünkü şirketlerin bankalarla sadece bir kere işi olmuyor. Özellikle büyük firmalarda gün boyu bankalarda bulunan müşteri temsilcisi ile iletişim halinde bulunulur. Bu sebeple bankanın şubesine git gel yapmak oldukça zordur. Genelde internet bankacılığıkullanılarak kontroller gerçekleştirilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için de bankalarla daha önceden imzalanan sözleşmeler çerçevesinde, bankaya talimat gönderilmesi yeterlidir.

Şirket tarafından gönderilen talimatlarda ise banka ile yapılan sözleşmede yer alan imza yetkililerinin imzası bulunmak zorundadır. İşlemler bu doğrultuda gerçekleşir. İşte kredi kullanım talimatları da bankalara bu şekilde iletilerek işlemlerin yapılması sağlanır. Fakat talimat göndermeden önce şirketin birkaç banka arasından kredi teklifleri alması önemlidir. Böylelikle hangisi en mantıklı ve az masraflı ise o bankadan kredinizi kullanabilirsiniz. Tabi, kredi limitiniz mevcut ise. Bankalar şirketler için verdiği raporlar doğrultusunda limit tanımlaması yapar. Şirket ise bu limit dahilinde bankacılık hizmetlerinden faydalanır. Limiti mevcut olan bir firmanın bankalardan ticari kredi kullanması oldukça basittir.

Tüketici Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnsanların kısa ve daha düşük tutarlı ihtiyaçları için kullandıkları kredi türüdür. Kısa süreli verilir ve tutar olarak daha küçük tutulur. Tüketici kredisinde herhangi bir ticari amaç mevcut değildir. En azından banka bu şekilde bunu belirtir. Vade olarak da bankalarda uygulanan genel olarak 3 yıldır. 3 yıl üzerinde tüketici kredisi kullanmak zordur. Okul masrafı, mobilya alışı, araba masrafı, acil sıkışılan bir para, beklenmedik anda çıkan sorunlar gibi birçok konuda tüketici kredisi kullanılmaktadır. Dediğim gibi burada önemli olan vadedir. İhtiyacınızı, kullanacağınız kredi tutarını ve gelirinizi doğru bir şekilde hesaplayarak sıkıntıya düşmeyecek vade belirlemeniz önemlidir.

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılır?

İhtiyaçlarınız karşısında karar verdiğiniz kredi tutarı için hangi bankadan kullanacağınıza dair bir karar vermelisiniz. Bu durumda öncelikle kullanacağınız kredi için banka araştırması yapmalısınız. Banka çeşitleri hakkında bilginiz olması burada önemlidir. İhtiyacınıza yönelik kredinizi hangi bankadan çekeceğinize karar verirken, türünün yanında bir de faiz oranları ve diğer masrafları göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden kredi tutarınız için öncelikle bankaların sitelerine giriş yaparak oradan faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Şuan hemen hemen her bankanın sitesinde bulunan kredi faizi hesaplama uygulamalarıyla, kendinize ön plan oluşturabilirsiniz. İster aylık ödeme tutarı hesaplayabilir isterseniz de aylık ödeme tutarına göre kredi rakamınızı hesaplayabilirsiniz. Kredi hesaplama konusunu her açıdan incelediği için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylelikle tüketici kredisi için kendinize ön plan çizmiş olur ve bankalar arasındaki farkı görerek, hangisinden kredi kullanacağınıza karar verirsiniz. Kredi kullanacağınız bankaya karar verdikten sonra da oraya başvuru yapmalısınız. Bunun için önden internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ön onayınız geldiği takdirde, bankayla görüşmeniz ve gerekli evraklarla birlikte imza atmaya gidebilirsiniz.

Bankaya giderek tüketici kredisi başvurusu için müşteri temsilcisiyle görüşmeniz gereklidir. Müşterisi temsilcisi sizden kredi kullanmanız için gerekli olan belgeleri ister. Aynı zamanda da bankalarda bulunan kredi skorunuzu kontrol eder. Kredi skoru tüketici kredinizi kullanabilmeniz için önemli bir ayrımdır. Eğer skalanın belli bir noktasının üzerinde ise bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Fakat değil ise kredi skorunuzun düşüklüğünden dolayı kredi başvurunuz reddedilebilir. Bu yüzden kredi başvurusu ret nedenlerini iyi araştırmalı ve ona göre başvurularınızı düzenlemelisiniz.

Teminat Gösterirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Gelirimizi aşan bir miktar için mal varlığımızı teminat göstereceksek, kredi ödemelerini yapamadığımızda, mülkümüzün elimizden gitme riskini göz önünde bulundurmalıyız. Buna gerçekten değip değmeyeceğine akıllıca karar vermemiz gerekiyor. Kredi kullanırken en akıllıca olan, gelirimize uygun talepte bulunmak.
Bireysel kredi için neleri teminat olarak gösterebiliriz?
Tatil, eğitim, düğün, bayram, sağlık veya alışveriş için nakit lazım olduğunda, bireysel kredi, ihtiyaçlarımızı karşılamamız için bize destek sağlıyor. Ancak, bunun için teminat göstermemiz gerekebiliyor.
Önceden bankalar kredi vermek için mutlaka kefil ve teminat göstermemizi bekliyordu. Oysa artık birçok banka bazı koşullarda kefilsiz ve teminatsız da bireysel kredi çekebilmemizi sağlıyor. Yine de, teminat göstermek durumunda kaldığımızda, bunların neler olabileceğini bilmeliyiz.

Uzun vadeli ihtiyaç kredisi

Bilindiği üzere konut kredisi hariç 2013 yılında bireysel kredi türlerine vade kısıtlaması yapılmış ve ihtiyaç kredileri 36 ay, taşıt kredileri 48 ay vade ile sınırlandırılmıştı. Ancak, tüketiciler ve finansal piyasalar fazla talep gelmesi üzerine, BDDK ilgili Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğinde, 25 Kasım 2015 tarihinde bir değişiklik yaparak, bazı durumlara özel olarak ihtiyaç kredilerinde vade sınırlaması kaldırdı.
Yönetmelik ile İhtiyaç Kredisi Vade Sınırlaması Kaldırılan Durumlar:
1.    Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler,
2.    Konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması,
3.    Gayrimenkul alımı amaçlı krediler,
4.    Eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler,
Belirtmiş olduğumuz bu 4 durumda ihtiyaç kredileri için geçerli olan 36 vade sınırlaması kaldırılarak, bankanın kendi inisiyatifinde 120 vadeye kadar kredi kullandırma hakkı imkânı sunulabilmektedir. Öte yanda, 120 ay gibi uzun vadeli kredi işlemi yapmak için bankaların çoğunluğu gayrimenkul teminatı istemektedir.
Konut Tadilat ve Eğitim Kredilerinde 120 Ay Vade Seçeneği
Bu yönetmelik ile aslında vade sınırlaması kaldırılan en temel iki unsur, konuta tadilat yapılması ile eğitim dolayısıyla kredi kullanılmasıdır. Eğer bu iki unsur dolayısıyla kredi kullanacaksanız, bankaların inisiyatifinde 36 ay vade üzerinden kredi kullanabilirsiniz. Doğal olarak, bu kredi ürünlerini bu vadeler ile çıkarmak, tamamen bankanın elinde olan bir durum olması sebebi ile farklı vade ve faiz oranı seçenekleri de olacaktır. Bunun için bankaları araştırarak, karar vermeniz en doğru yol olacaktır.
Bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak için tıklayın »
İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde Vade Sınırlaması Kalkacak mı?
İhtiyaç ve taşıt kredilerinde vade sınırlamasında getirilmesinin en temel nedeni, finansal piyasalar açısında ihtiyaç ve taşıt kredisi risk faktörünün fazla olması, yani batık oranlarının çok olması yatmaktadır. Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) verilerine göre; bireysel kredilerin batık oranlarının toplam kredi oranları içerisindeki payı, %3,4’tür. Bu oranın % 93’lük kısmını ise ihtiyaç ve taşıt kredileri oluşturmaktadır. 
Vade kısaltılmasına ve kredi alım şartlarının zorlaştırılmasına rağmen, batık oranlarının halen bu kadar yüksek seyretmesinden dolayı, yakın bir zamanda ihtiyaç ve taşıt kredilerinde vade kısıtlamasının esnetilmesini beklemek, çokta doğru bir beklenti olmayacaktır.

 

Risk Raporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Risk raporunu etkileyen durumları yakından öğrendiğiniz zaman risk raporu sayesinde avantajlı duruma da geçebilirsiniz.

Hayatınızda yapacağınız her türlü maddi harcama büyük ya da küçük fark etmeksizin güven gerektirmektedir. Maddi bir imkan ile sağlanacak olan harcamalar bankalar tarafından güvenilir temellere oturtulduğu zaman sizlere sunulur. Risk raporu olarak adlandırılan rapor da sizin son 5 yıllık döneminize ait olan bütün kredili işlemleriniz, ödeme alışkanlıklarınız, kredi notunuz ve kredi notunuzun ülke ortalamasındaki durumu ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Findeks ürünü olarak finansal hayatınızın vazgeçilmezi olan güveni doğru şekilde inşa edebilmeniz tamamen bu tür detaylara bağlıdır.
 
Konut, taşıt, ihtiyaç kredisi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı bilgileriniz ile elde edilen bilgiler risk raporlarında bir araya getirilir. Türkiye’de yer alan finans kuruluşları tarafından düzenlenen bilgiler dönemsel olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından inceleme altına alınır.
 
Risk raporunuzda yer alan bilgiler finansal hayatınızın hangi aşamada olduğunu, hangi dönemlerde hareketlendiğini doğrudan gösterebiliyor. Tek bir rapor üzerinden finansal hayatınızın ne durumda olduğunu analiz ederek elinizdeki veriler ile daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Rötatif Kredi Nedir?

Vadesi bir yıldan az yani kısa vadeli olarak uygulanan, ticari müşterilere uygulanan ve anlık oluşan ihtiyaçlara bankalarda bulunan limit doğrultusunda kullandırılan kredi türüdür. Bu krediyi diğerlerinden ayıran özelliği herhangi bir anapara ödemesinin vaktinin bulunmamasıdır. Burada önemli olan vadesinin bir yıldan uzun olmamasıdır. Bankalar bu kredileri masraflı olarak gördüğü için faiz oranlarını da yüksek tutar. Faizi ise günlük olarak hesaplanır. Çünkü kredinin ne zaman kapanacağı belli değildir.


Rötatif Kredi Nasıl Kullanlır?
Şirketler tarafından kullanılan rotatif krediler; yetkili birinin bankaya gitmesi ile ya da talimat gönderilmesi ile mümkündür. Rotatif kredi kullandırım talimatının yazılması ve bankaya gönderilmesi en hızlı biçimidir. Böylelikle banka da işlemleri yaparak kredinin şirket hesaplarına aktarılması sağlanır. Rotatif kredi spotta olduğu gibi vadesi ve ödeme planı belli değildir. Belli olan tek şey faiz oranıdır. Ama faiz oranları güncellendikçe o tarihten itibaren rotatif kredilerin de faiz oranları güncellenir. Ayrıca faiz ödemelerinin de belli bir dönemi vardır.
Rotatif kredilerin maksimum vadesi 12 aydır. Bu süre içerisinde de yılda 4 defa faiz ödemesi yapılır. Bu dönemler ise mart, haziran, eylül ve aralıktır. Bu dönemlerde en son ödenen faiz gününden itibaren hesaplamalar yapılır ve ödenir. Bunun dışında dönem içerisinde istediğiniz gibi kullanım ve kapatma yapabilirsiniz. Sadece bu konuda önemli olan bankanın nezdinde, şirkete ayrılmış bir limit olmasıdır. Bu limitler ise şirketlerin mali raporlarına göre belirlenir ve bu tür uygulamalarda işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar.
Şirketin bankada bulunan limitleri ile bireysel müşterilerin kredi notları aynı şey gibi düşünebilirsiniz. Ticari şirketlerin limit belirlenmesi de performanslarına göre yapıldığı için kredi notu gibi algılanabilir. Bankalarda şirketler için krediler kullandırılırken bakılan en önemli ayrıntı da limittir. Bu doğrultuda rotatif kredi kullanabilir fakat gerekliliklerinin yerine getirilmesi önemlidir. Bunlardan ilki de faiz ödemelerinin ve anaparanın zamanında yapılmasıdır. Bu kredinin şirket tarafından tercih edilmesindeki avantajı ise kolay kullanılması, geri ödeme rahatlığı, nakit yönetiminin olması, kullanım çeşitliği şeklindedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Borcunuzu ödediğiniz takdirde ve ‘borcu yoktur’ kağıdı aldıktan bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir; 5 sene sonra siciliniz temizlense bile bankalar geçmişinizi görebilir ve önyargı ile yaklaşabilir, başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilir.


Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi veya Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Eğer maaş müşterisi olduğumuz bir banka varsa, bu bankaya yönelmek, ürün kullanma şansını arttırır. En azından düzenli bir gelir olduğunu görmek, bankayı rahatlatabilir.

Bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunmadan önce, ilişkileri güçlendirmek için mevduat hesabı açma, otomatik ödeme talimatı verme gibi yöntemler deneyebiliriz.

Hesap açtırdığınız şubeyle iyi ilişkiler kurmak ve kendinizi iyi tanıtmak da faydalı olabilir.

Kara listeden çıktıktan sonra kredi kartı aldığınızda borçlarınızı düzenli olarak ödemenizi tavsiye ederiz.

Eğitim Kredisi Şartları

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte, hangi kredi olursa olsun, bankalardan kredi çekebilmek için maaşlı ve belgelendirilebilir (kayıtlı) bir gelire sahip olmak gerekir. Gelirinizi gösterebileceğiniz maaş bordrosu ve eğitim göreceğinize dair kayıt belgesi veya kaydınıza dair faturayla birlikte banka şubesine giderek eğitim kredisine başvurabilirsiniz. Bankaların kredi başvurularını artık daha sık ve detaylı incelemesinden dolayı, eğer herhangi bir gelire sahip değilseniz kredi başvurunuz değerlendirmeye alınmadan reddedilebilir. Ancak, eğer bir işiniz ve kayıtlı bir geliriniz (maaş) yoksa bazı yöntemler ile eğitim kredisi alabilirsiniz.

Birinci yol kefil göstermektir. Birçok öğrenci bir işe sahip olmadığı için herhangi bir gelir belgesi, maaş bordrosu da gösteremiyor. Ancak velisi veya kefil gösterebileceği bir kişi sayesinde herhangi bir işe sahip olmasa bile eğitim kredisine başvurabilir. Tabi ki burada da kefil göstereceğiniz kişinin maddi durumu incelenmektedir.

İkinci yol, banka hesaplarınızdaki hareketler ve hesaplarınızdaki maddi varlıklarınız. Hesabınızda, çekmek istediğiniz kredi miktarının en az iki katı kadar varlık varsa ve hesap hareketlerinizde, ödemelerinizde vs. herhangi bir problem yoksa bankalar bu gelirinizi teminat olarak görüp eğitim kredisi verebilir.

Bir diğer yol ise kullanmakta olduğunuz kredi kartı/banka kartı gibi ürünleri kullanma performansınız ve kredi notunuz. Kredi notu (kredi skoru), bireyin veya kurumun banka ve finans kuruluşları ile arasındaki tüm finans geçmişinizi analiz eden ve özetleyen bir puandır. Eğer kredi kartı vb. ürünler kullanıyorsanız ve kredi notunuz yüksekse, bankalar bunu görerek size kredi verebilir.

Kredi Riski Nedir?

Kredi riski, finansal bir sözleşmenin karşı tarafının yükümlülüğünü yerine getirebilme gücünde içsel ve dışsal faktörler kaynaklı ortaya çıkabilecek olumsuz gelişmelere bağlı olarak, sözleşmenin banka için temsil ettiği değerdeki beklenmeyen değişikliklerden dolayı bankanın sermayesinde veya gelirlerinde azalma olasılığı şeklinde tanımlanabilecektir.

Bu olasılık esas olarak temerrüt durumu ile ortaya çıkmaktadır. Borcun geri ödenmemesi, temerrüde düşme olarak adlandırılmaktadır. Bireyler, işletmeler ve hükümetler gibi tüm borç kullananların karşılaşabileceği bir durum olan temerrüt, değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Bu durumlar;

 • Bir şirket veya kuruluşun borçlarını ödeyemez duruma düşerek tasfiye edilmesi veya iflas etmesi
 • Öngörülen süre içerisinde ödemenin gerçekleştirilememesi
 • Bağımsız kredi derecelendirme kuruluşları tarafından belirlenen kredi notunun düşürülmesi
 • Birleşme sonrası, yeni oluşan ortaklığın finansal olarak ilk halinden daha zayıf olması
 • Hükümet eylemleri ve piyasa aksaklıkları olabilir.

Kredi riski, borçlu tarafın yaşadığı bir temerrüt durumundan sonra borç verenin maruz kalabileceği kayıp riskidir.

Kredi riskinin yönetimi krediyi veren tarafından yapılır. Kredi riskinin yönetimi kredi verilmeden önce başlar. Kredi riskinin yönetiminde öncelikle mevzuatla getirilen kurallar esastır.

  Bankalar ayrıca kredi kullanmak isteyenlerin gelirlerini, faaliyet gösterdikleri sektörleri, bulundukları coğrafi bölgeleri göz önüne alarak da limit belirlemektedirler. Kredi riski sistematik olmayan bir risk olduğundan, riskin borçlular, sektörler ve bölgeler arasında çeşitlendirilmesi gerekir. Böyle bir çeşitlenme yapılsa dahi kredi riski, genel ekonomideki gelişmelerden etkilenecektir.

    Bankalar borçlunun temerrüdü durumunda uğrayacakları zararı azaltmak için;

 • kredi maliyetini, borç talep edenin kredi değerliliğini göz önüne alarak belirlerler,
 • Nakdi ve gayrinakdi bir teminat alınması yoluna başvururlar,
 • Borçlunun bankada mevcut ya da ileride doğabilecek alacaklarının, kredinin kapatılmasında kullanılması hakkını yaratabilirler ve

Kredi sigortası, menkul kıymetleştirme ve kredi türevleri gibi kredi riski transfer enstrümanlarını kullanabilirler.

Teminat Durumuna Göre Değişen Krediler

Bu tür kredilerin kullanımı belli bir teminat ile gerçekleşir. Bankaların, verdiği hizmet karşısında kendilerini güvenceye almalarıyla olur. Bu kredi türünün altında açık kredi ve teminatlı krediler vardır.
Açık Kredi: Banka huzurunda, güven duydukları müşterilerine bir sözleşme ve imza karşılığında verilen kredilerdir. Her ne kadar açık kredi denilse de kullanan müşteri bankaya karşı tüm mal varlığı ile sorumlu tutulurlar.
Teminatlı Kredi: Kullanacakları kredi karşısında, sahip olduğu bir malın teminat olarak gösterilmesiyle verilir. Genelde bu tür krediler müşterinin limitleri konusunda sıkıntı yaşaması ve limit artırımlarının olabilmesi için yeni mal varlıklarına ihtiyaç duyulmasıyla karşımıza çıkar. Kefalet karşılığı ve maddi teminat karşılığı olarak ikiye ayrılır.

Spot Kredi

Bankalarda kredi kullanım oranlarına baktığımızda en çok kullanılan kredi türüdür. Spot kredi; kredi kullanılırken vadesinin, faizinin ve ödeme tutarının belli olduğu kredi tutarıdır. Ekonomide yaşanan sıkıntılar, faiz değişimleri gibi etkenlerden etkilenmezler. Yani bankaların müşterileri de genelde belki farkında olarak belki de olmayarak spot kredi kullanıyorlar. Çünkü yoğun olarak kullanılan kredilere baktığımızda, her birinin vadesi, faiz oranı, ödeme düzeni en baştan belli ve ona uyum sağlanır. Kredinin vadesi bitene kadar herhangi bir değişme olmaz.


Spot kredinin özelliklerine baktığımızda ise kısa ve orta vadeli olarak kullanıldığını görebiliriz. Ama genel olarak spot kredi denildiğinde anlamanız gereken; bütün seçeneklerin kredi kullanılırken değerlendirilmesidir ve belirlenmesidir. Özellikle bireysel müşterilerin kullandığı çoğu kredi spot kredi şeklinde değerlendirilir. Sizde kredi kullanmışsanız, kullanan birini görmüşseniz ya da az çok araştırmışsanız, hepsinin spot kredi gibi olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca spot kredi bireysel ve ticari müşterilerin hepsi için geçerlidir. Spot kredi türlerinden birini kullanmak isterseniz bankaya gitmeniz ve kredi kullanım için başvuru yapmanız yeterlidir.


Bankaya gitmeden öncede kredinizi ön onaya sunabilir ve çıkıp çıkmayacağını kontrol edebilirsiniz. Bunun için de internet bankacılığı seçeneğini rahatlıkla kullanırsınız. Eğer banka kredi notunuz yüksek ise ön onaydan büyük ihtimal geçersiniz. Tabi bankalarda başka sorunlarınız yoksa onayınız gerçekleşir.


İnternet üzerinden yaptığınız başvuruda ön onayı geçmişseniz eğer sonrasında şubeye giderek kullanımların gerçekleşmesi için evrakları götürür ve imza işlemlerini halledersiniz. Bu tür işlemlerinizi hallettikten sonra krediniz hesabınıza geçer ve yaptığınız planda ödemeye başlarsınız. Kredinin son taksitini ödeyene kadar da spot kredi olarak açık kalır. Son taksit ödendikten sonra kredi hesabı da kapanır. Burada önemli olan kredi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizdir.


Koşullar kredi kullanımları bankaların belirlediği ve özellikle dikkat ettiği konularla ön plana gelirler. Bunların en başında da kredi notu gelir. Bankalar müşterilerine kredi verirken mutlaka kredi skorunu ön plana çıkarırlar. Bu skor, kişinin finansal karnesi niteliğindedir. Bu sebeple kredi sicili nasıl temizlenir incelemeniz önemlidir. Bunun dışında gelir, eğitim, yaş, medeni hali gibi durumlar da incelenmektedir. Ticari firmalarda ise aylık, dönemlik ve yıllık raporlara bakılır. Bu raporlar incelenerek firmalar için limit uygulaması gerçekleştirilir. İşte bankalar bu koşullarda kredi hizmetlerini gerçekleştirirler.


Kredi kullanacak kişi ya da kurumlarda bankaların dikkat ettiği bu seçenekleri doğru bir biçimde değerlendirmelidirler. Bunun yanında kullanacakları kredi türüne göre çeşitli planlamalar yapılmalıdır. Yani kredi tutarı, vadesi, faiz oranı, masrafları gibi durumları tek tek incelemeli ve banka seçimini o şekilde gerçekleştirmelidir. Böylelikle kullanabilecekleri en doğru krediyi seçmiş olurlar.

Kredi Nasıl Kapatılabilir?

Mevcut taşıt kredinizi kapatmak için nakit para gereklidir. Bunu yapmak için elinizde nakit para yoksa başka bir bankadan kredi çekebilirsiniz. Satıştan sonra elinize geçen para ile ikinci krediyi de kapabilirsiniz ancak böyle bir durumda her iki kredi için de erken kapama cezası ödeyeceğinizi unutmayın.

Kredinin Devredilmesi
Başvurabileceğiniz yöntemlerden biri de aracı, taşıt kredisi ile birlikte alıcıya devretmek. Yani, aracınızı kredi borcu ile birlikte satmanız anlamına gelir. Bunun için öncelikle bu şartı kabul eden bir alıcı bulmanız ve bankanın da devir işlemine onay vermesi gerekir. Alıcı, sizin ödemiş olduğunuz tutarı size vererek kalan tutarı bankaya öder. Banka da bu durumu kabul ederse noter aracılığı ile devir işlemi gerçekleştirilir.

Bayram Kredisi Nedir?

Bayram kredisi, artan masraflardan dolayı bayram dönemlerinde çıkarılan bir kredi türüdür. Çoğunlukla kısa süreli ihtiyaçları karşılamak için kullanılan bir kredi çeşidi olmasından dolayı özellikle kısa vadelerde daha uygun faiz oranları ile kullandırılmaktadır.
Bayram kredisinin en büyük avantajı normal zamanlara göre biraz daha uygun faiz oranı ile kullandırılmasıdır. Bunun nedeni neredeyse tamamen arz/talep dengesinden kaynaklanıyor. Basit olarak ifade edersek, kredi talebinin fazla olması rekabeti yükseltiyor ve bunun sonucunda daha fazla kredi kullandırmak isteyen, faiz oranlarını düşürüyor.

Kredi Türevlerinin Tanımı

Kredi riskine dayanak oluşturan varlığa sahip tarafın (koruma alıcısı) sahipliği devretmeden yani bilançosundan çıkarmadan söz konusu varlık ile ilişkili kredi riskinin tamamını ya da bir kısmını belli bir komisyon karşılığında kredi işlemine taraf olmayan üçüncü bir kişiye (koruma satıcısı) devretmesine ilişkin düzenlenen sözleşmeler kredi türevi olarak tanımlanmaktadır.

Koruma alıcısının maruz kalacağı zararın koruma satıcısı tarafından karşılanması için sözleşmede temerrüt olarak tanımlanan koşulların gerçekleşmesi gerekmektedir. Söz konusu koşullar kredi türevinin türüne göre değişmektedir.

Bir kredi türevi, bir dayanak varlığın bünyesinde bulunan kredi riskinin fiyatlanmasına ve alım – satımına olanak veren bir türev ürünüdür.

Kredi türevi yoluyla koruma alıcısı bankalar, kredi riskinin kaynağını oluşturan varlığın tarafı ile mevcut ticari ilişkilerini bozmadan kredi riskini transfer edebilmektedir. Zira, kredi türevlerinde ödenen komisyon banka tarafından ödenmekte ve dolayısıyla kredi kullanan müşteri türev sözleşmesinden habersiz bulunmaktadır. Ayrıca, koruma alıcısı bankalar, kredi türevi yoluyla sermaye yükümlülüklerini azaltabilmektedir.

Kredi türevi yoluyla kredi riskini devralan koruma satıcısı taraf ise kredi riskini oluşturan işlemin tarafı ile ticari bir ilişkiye girmeden ve herhangi bir fon kullandırmadan yatırım yapma imkanına sahip olmaktadır.

Ticari Kredi Nasıl Kullanılır?

Şirketler kredi kullanmak istediklerinde birden çok bankaya başvuru yaparlar. Ayrıca şirketlerin kredi başvuruları şubeye giderek değil, genelde telefonla, maille ya da talimatla gerçekleşir. Şubeye giderek işlemlerin yapılması ticari faaliyetleri ciddi oranda yavaşlatır. Çünkü şirketlerin bankalarla sadece bir kere işi olmuyor. Özellikle büyük firmalarda gün boyu bankalarda bulunan müşteri temsilcisi ile iletişim halinde bulunulur. Bu sebeple bankanın şubesine git gel yapmak oldukça zordur. Genelde internet bankacılığı kullanılarak kontroller gerçekleştirilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için de bankalarla daha önceden imzalanan sözleşmeler çerçevesinde, bankaya talimat gönderilmesi yeterlidir.

Şirket tarafından gönderilen talimatlarda ise banka ile yapılan sözleşmede yer alan imza yetkililerinin imzası bulunmak zorundadır. İşlemler bu doğrultuda gerçekleşir. İşte kredi kullanım talimatları da bankalara bu şekilde iletilerek işlemlerin yapılması sağlanır. Fakat talimat göndermeden önce şirketin birkaç banka arasından kredi teklifleri alması önemlidir. Böylelikle hangisi en mantıklı ve az masraflı ise o bankadan kredinizi kullanabilirsiniz. Tabi, kredi limitiniz mevcut ise. Bankalar şirketler için verdiği raporlar doğrultusunda limit tanımlaması yapar. Şirket ise bu limit dahilinde bankacılık hizmetlerinden faydalanır. Limiti mevcut olan bir firmanın bankalardan ticari kredi kullanması oldukça basittir.

Banka tarafından şirkete kredi tutarını, vadede ve faiz oranını istediği şekilde vermişse kredi kullanım talimatını bu bilgiler doğrultusunda bankaya iletmesi yeterlidir. Gerekli işlemler yapıldıktan ve onaylandıktan sonra kredi kullanımı gerçekleşerek şirket hesaplarına aktarılır. Şirkette ticari kredi kullanımını ne için gerçekleştirdiyse, hesabından istediği şekilde kullanabilir. Böylelikle kredi kullanımını gerçekleştirmiş olur ve vadesi geldikçe ödemelerini gerçekleştirir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar tarafından müşterilerine verilen avans ya da ek hesapa, kredili mevduat hesabı deniliyor. Bankalar tarafından müşterilere zor durumlar için verilen, kısaca KMH olarak adlandırılan kredili mevduat hesabı, bir kredi hesap türü. Peki kredili mevduat hesabı nedir, nasıl açılır?

Para Durumu

Kredili mevduat hesabı bankalar tarafından belirleniyor. Bankalar tarafından belirlenmiş bir limite kadar paranızı buradan çekebiliyorsunuz. Kredili mevduat hesabından daha önce belirlenen limit miktarı kadar harcama yapabiliyorsunuz Kredili mevduat hesabına gelin hep birlikte bakalım.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabını maaşınızı aldığınız bankadan açabilirsiniz. Eğer kredili mevduat hesabını açmak istediğiniz bankada hesabınız yoksa başvuru yapmanız gerekiyor. Kredili mevduat hesabında başvurunuzun olumlu olması için kredi notunuza bakılıyor.

 

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Ne Kadar?

Kredili mevduat hesabı limiti bankanız tarafından belirleniyor. Kredili mevduat hesabı belirlenirken yine kredi notunuza ve gelirinize bakılıyor. Bankada eğer belli miktarda paranız varsa kredili mevduat hesabı limiti belirlenirken bu durumlar göz önüne alınıyor. Eğer kredili mevduat hesabınızın limitini değiştirmek için bankaya başvuru yapmanız gerekiyor.

Kredili Mevduat Hesabı Ne Zaman Kullanılır?

Kredi kartı kullanmadığınız zamanlarda bazı ödemeleri yapmanız için kredili mevduat hesabı kullanabilirsiniz. Ama unutmamanız gerekiyor ki, kredili mevduat hesabının faizi oldukça yüksek. Kredili mevduat hesabı sürekli kullanım için uygun bir tür değil. Çok ihtiyacınız yoksa kredili mevduat hesabı kullanmamayı tercih etmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda ihtiyaç kredisi çekmeniz kredili mevduat hesabından daha avantajlı olabiliyor. Kredili mevduat hesabını şöyle belirlemeniz gerekiyor: Acil durum kredisi.

Kredili Mevzuat Hesabı Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredili mevzuat hesabı faizi bankadan bankaya farklılık göstermekte. Yüksek faiz uygulandığı için kredili mevzuat hesabına başvuru yaparken iyi bir inceleme yapmanız gerekiyor. Kredili mevzuat hesabı kullanmadan önce bankanızın ne kadar faiz uyguladığını, ek ücret alıp almadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Kredili Mevzuat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kredili mevzuat hesabını internet üzerinden ya da şubelerden kapatabilirsiniz. Borcunuzu ödedikten sonra kredili mevzuat hesabınız kapatılır.

İhtiyaç Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tüketici kredisi veya bireysel kredi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, hem bankaların çok sayıda düşük faiz oranlı kampanya yapması hem de ihtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılıyor. 

Acil nakit ihtiyacı olanlar, düğün yapacaklar, tatile gidecekler, eğitim için paraya ihtiyacı olanlar, sağlık harcamaları için maddi destek arayanlar kısacası herkes çeşitli ihtiyaçları için bu krediye başvuruyor.

İhtiyaç Kredisine Başvurmadan Önce Ne Yapmalı?

İhtiyaç kredisi başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmadan önce, bu zamana kadar sizlere tavsiye ettiğimiz acil durum fonundan bahsetmekte fayda var. İleride oluşabilecek durumlar için kendinize bir fon oluşturun ve para biriktirerek gelecekte karşılaşacağınız acil durumlar için bu parayı hazır tutun. Eğer bir acil durum fonu oluşturmadıysanız da bir sonraki ihtiyacınız için şimdiden oluşturun. 

Acil durum fonunuz yok ve krediye ihtiyacınız varsa; öncelikle kredi çekmeniz gereken rakamı belirleyin. Kredi başvurusu yapmadan önce gerçek ihtiyacınız olan rakam konusunda iyice hesap yapın. Kendinize; ‘Ne kadar krediye ihtiyacım var?’ sorusunu sorun ve ihtiyacınızdan fazla kredi çekmemeye özen gösterin. Sonraki aşama ise krediyi hangi vadede ödeyeceğinizi belirlemek, bunu yaparken de gelir ve giderinizi yazdığınız aile bütçenizden faydalanın.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim ücretlerini geri alabilmek için bu yazımızdaki adımları takip edebilir veya hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaları tercih edebilirsiniz.

Bankalar size ait olan paraları güvenilir bir şekilde saklarlar. Bu saklama işlemi neticesinde ise sizlerden hak ettiklerini düşündükleri belirli bir miktarda aylık ya da senelik olmak üzere hesap işletim ücreti talep ederler. Hesap işletim ücreti tutarının içerisinde bütün hizmet bedelleri ve hesabınıza ait olan bütün detaylı işlemlerin ücretleri yer almaktadır. Hesap işletim ücretleri sayesinde bankalar paranızı işleterek kazançlı duruma geçerler.

Günümüzde neredeyse tüm bankalar tarafından talep edilmekte olan bu ücretlere karşı çıkılmış olmasına rağmen mahkeme kararı ile hesap işletim ücretleri alınmaya devam etmektedir. Ancak tüketicilerin talep ettikleri zaman bankalardan bu ücretleri geri alabilmesi için gerekli olan bir yasa hayata geçirilmiştir. Yeni yasalara göre artık bankalara başvurduğunuz zaman hesap işletim ücretlerini geri alabilirsiniz. Bankalar ile anlaşma sağlayamadığınız durumlarda ise mahkemeye giderek hakkınızı aramaya başlayabilirsiniz.

Pek çok kişinin ödemek istemediği ve büyük bir kabusu haline dönmüş olan hesap işletim ücretleri yüklü miktarda paraların düzenli olarak ödenmesine yol açmaktadır. Bu durumun ise tüketiciler açısından mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır. Hesap işletim ücretleri size ait olan hesabınızdan alındı ise bu durumda yapmanız gereken şey bankaya dilekçe yazarak paranızı geri talep etmeniz olacaktır.

Bankaların bir kısmı dilekçeleri kabul ederek hesap işletim ücretlerini geri öderler. Bazı bankalar ise dilekçe taleplerini görmezden gelerek para iadesi yapmazlar. Eğer paranız iade edilmiyor ise banka yerine tüketici mahkemesine başvuru yapabilirsiniz. Böylelikle paranızı iade almayı deneyebilirsiniz. Bu konularda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaları da araştırarak tercih etmeyi deneyebilirsiniz.

Açık Mektup (Open Letter) Nedir?

Merkez Bankası açık mektup konusu ile alakadar bilgileri kapsamaktadır.

Çeşitli dönemlerde sıklıkla duyduğunuz açık mektup Merkez Bankası tarafından hükümete gönderilen bir mektubu ifade eder. Genellikle enflasyon hedeflerinde meydana gelen sapmalar ya da sapma riskinin ortaya çıkması durumunda bu mektup gönderilir. Açık mektup aynı zamanda kamuoyunu bilgilendirme amacını da taşır.

Bu mektubun gönderilme nedenlerinin başında şeffaf olmak ve bir anlamda hükümete hesap vermek gelmektedir. Mektubun içeriği ise enflasyon hedeflerinde neden sapma meydana geldiği, ne gibi risklerin söz konusu olduğu, yapılması gerekenler gibi önemli bilgilerden alınması gereken tedbirlerden oluşmaktadır.

Açık Mektup Hangi Madde Uyarınca Yayınlanır?

Merkez Bankası Kanunu’nun 42. maddesinde Merkez Bankası’nın açık mektup yayınlama yetkisi belirtilmiştir. Bu madde “Banka, belirlenen hedeflere ilan edilen sürelerde ulaşılamaması ya da ulaşılamama olasılığının ortaya çıkması halinde, nedenlerini ve alınması gereken önlemleri Hükümete yazılı olarak bildirir ve kamuoyuna açıklar” şeklindedir. Bu madde Merkez Bankası’na açık mektubu hükümete gönderme yetkisini kuruma vermektedir.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayı kredi başvurusu yapanların sıklıkla karşılaştıkları kavramlardan biridir. Bankalara ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da farklı bir kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizin gelir durumunuz ve kredi notunuz gibi konularda bir ön araştırma yapar. Bankalar tarafından yapılan bu değerlendirme kredi için ön onay anlamına gelir.

Kredi ön onayı almış olmanız yaptığınız kredi başvurusunun mutlaka kabul edileceği anlamına gelmez. Ön onay sonrasında banka detaylı değerlendirmesini yaparak kredi başvurunuzu reddedebilir. Bu yüzden kredi onayı ile kredi ön onayı birbirine karıştırılmamalıdır.
  Kredi başvurusu için gerekli olan tüm evraklarınızı hazırlayarak banka şubesine gidip şahsen yaptığınız kredi başvurularında kredinin ön onayı yani ön değerlendirmesi yapılmaksızın tek bir değerlendirme yapılabilir ve kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına karar verilebilir.

Kredi ön onayı telefon bankacılığı hizmetleri ya da internet bankacılığı hizmetleri aracılığı ile yapılan kredi başvurularında kullanılan bir sistemdir. Bankaya SMS göndererek yaptığınız kredi başvurusu da kredi ön onayı sisteminden geçer. Eğer başvurunuz ön onay alırsa bu durumda banka size geri dönüş yapacak ve gerekli evraklarla beraber en yakın şubeye gitmenizi isteyecektir.

Kredi Ön Onayı İçin Nelere Bakılır?

Bankalar kredi başvurularının ön onay araştırmasında 4 hususu incelemektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gelir durumu
 • Borç durumu
 • Kredi notu
 • Daha önce ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı

Bankalar Kanunu

Bankalar kanunu hakkında bilmediklerinizi bu yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bankalar kanunu ülkemizde bankaların işleyiş ve faaliyet alanı ile yetkilerini düzenleyen yasalardır. Banka mevzuatı bankalar yasası kapsamında, yasalar dikkate alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından tasarlanarak hazırlanan ve hayata geçirilen düzenlemelerden oluşur. Bu kapsamda banka mevzuatının temelinde de bankacılık kanunu bulunmaktadır.

Bankacılık yasası ile birlikte alınan kararnameler değerlendirilerek Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından banka mevzuatı hazırlanır. Ülkemizde 01.01.2005 tarihinden itibaren ilgili mevzuat BDDK tarafından hazırlanmaktadır.

Bankacılık Kanunu’nun Amaçları Nelerdir?

 • Finansal piyasada güven ve istikrarın sağlanması ve korunması
 • Kredi sisteminin istikrarlı ve etkin bir şekilde çalışması ve korunması
 • Tasarruf sahibi olanların haklarının ve çıkarlarının korunması

PTT Matik Nedir? Nasıl Kullanılır?

PTT Matik haftanın 7 günü ve günün 24 saati PTT gişelerinde yapılan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir ATM Cihazıdır. Hem kart ile hem de kartsız kullanılabilen pttmatik onlarca farklı işlemin kısa sürede, sıra beklemeden gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Genellikle PTT Matik şubeleri ile işlemlerini gerçekleştirenlerin sayısında ciddi bir artış mevcut.

PTT Matik ile Yapılan İşlem ve Ödemeler

 • Para çekme
 • Para yatırma
 • Bakiye sorgulama
 • Harç parası yatırma
 • Bağış ödemesi yapma
 • Fatura ödeme ( elektrik, su, doğalgaz, ADSL, GSM, kablo TV vs.)
 • Kredi kartı ödemesi yapma
 • Ptt kart şifresi alma, değiştirme

PTT Matik Şifremi Nasıl Öğrenebilirim?

Pttmatik şifre öğrenme işlemi birkaç farklı yoldan yapılabilir. PTT Çağrı merkezine 444 1 788 numaralı telefonu arayarak ulaşabilir ve şifrenizi öğrenebilirsiniz. Başvuru esnasında bildirdiğiniz cep telefonunuzdan 3290’a SMS göndererek de şifrenizi öğrenebilirsiniz. Bunun için SIFRE yazıp boşluk bırakın ve istediğiniz 4 haneli şifreyi yazarak bir boşluk daha bırakıp kartınızın arkasındaki 7 haneli numarayı yazın.

Dosya Masrafı İadesi

Dosya masrafı iadesi hakkında en çok sorulan soruların cevapları bu makalede yer almaktadır.

Kredi dosya masrafı iadesi konusunda, son 10 yılda bankalardan kullanmış olduğumuz kredilerin dosya masraflarını geri alabileceğimiz ile ilgili pek çok haber yayınlandı.
Bu haberlerin ardından pek çok vatandaş masrafların geri alınması için bankalarda kuyruğa girdi. Hatta bu masrafların bankalardan tahsil edilmesi için belli şehirlerde belli şirketler bile kuruldu. Fakat tüketicilerin yanlış yönlendirilmesi ya da tam bilgilendirilmemesinden kaynaklı mağduriyetler de çokça yaşandı.  Bu işlem dikkatlice araştırılarak yapılması gereken bir işlemdir ve  başvuru esnasında doldurulması gereken belli başlı evraklar bulunmaktadır. Bunlar iyice öğrenildikten sonra başvurular gerçekleştirilmelidir.

 

Kredi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi Dosya masrafı iadesi için yapılması gereken ilk iş, krediyi kullanan kişinin dosya masrafı iadesi dilekçe örneği temin etmek olacaktır. İnternet üzerinde ya da tüketici haklarında bu dilekçe örneğinden mevcuttur.
 
Kredi Dosya Masrafı İadesi Başvurusu, tüketici hakem heyeti aracılığı ile yapılabileceği gibi şahsi olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Örnek dilekçe incelendiğinde görüleceği üzere hangi bankaya gönderileceğine dair bilgiler ve 4077 sayılı "Tüketici Koruma Kanunu" ibaresi yer almaktadır. Bu bilgiler krediyi kullanan kişi tarafından doğru bir şekilde doldurulmalı ve kredi kullanımının yapıldığı ilgili bankanın ilgili şubesine gönderimi posta aracılığı ile sağlanmalıdır. Dilekçeye atılan imza mutlaka kredinin kullanıldığı dönemdeki imza ile aynı olmalıdır.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
 • Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
 • İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
 • İhtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde 48 ay vade talep etmeniz,
 • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
 • Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz, 

Yukarıda belirttiğimiz şartlar neredeyse tüm bankalar tarafından uygulanır. Bu şartların detaylı olarak incelemesi:

1- 18 yaşını doldurmuş olmanız

18 yaşını doldurmanız yasal sorumluluk açsından gerekli olsa da bankaların çoğunluğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi yapmıyor. Bu durumda olan kişiler ancak kefil veya ipotek ile ilerleyebiliyor.

2- Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanızdan dolayı, yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir.

3-İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak verilmesi

 Aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin almanız gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden de eş rızası alınmak zorundadır.

4-  Konut kredisi 360 ay, ihtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde ise 48 ay vade talep etmeniz

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden en fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. Taşıt kredisi en fazla 48 ay, konut kredisinin vadesi ise yasal olarak 360 aya kadar çıkabiliyor.

5- Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz

İhtiyaç ve taşıt kredisinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kredi başvurusunda kabul edilir. Yani hane halkı geliri kredi hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebilir.

6- Gelirinizin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi 

Resmi olarak geçerliliği olan kaşe, mühür veya imzalı belgeler ile gelirinizi bankaya sunmanız durumunda ancak kabul edilir. İş yerinden yetkili kişilerin imzası üzerine alınan maaş yazısının kabul edilip edilmemesi ise tamamen bankanın değerlendirmesinde bir durumdur.

Yetki Durumuna Göre Değişen Krediler

Bankaların kredi kullanımları kendi içlerinde ki yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yapılaşma çoğunlukla genel müdürlük, bölge müdürlüğü ve şubeler şeklinde sıralanır. Bu yapıda her birimin kendine göre hedefleri ve yetkileri olur. Kredi kullandırma sınırları ve izinleri de buna göre değişir.

 • Şube Yetkili: Genel müdürlük tarafından şubeye verilen yetki çerçevesinde kullandırılabilinen tüm kredilerdir. Limitler ve risklerin kontrolü sonrasında şubenin izinleri dâhilinde ise kredi kullanımları gerçekleştirilir.
 • Genel Müdürlük Yetkili: Şubelerin kredi rakamlarının yüksekliğinden vermeye yetkileri olmadığı zaman, genel müdürlük teyidine gidilir. Genel müdürlükte yapılan incelemeler sonucunda kredi verilmesi ya da verilmemesi konusunda talimat verilir ve uygulanılır.

İpotekli Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İpotekli kredi başvurusu yapan tüketicilerin borçlarını ödeyememeleri halinde mal varlıklarından olabileceğini bilmesi gerekir. Bu çok önemlidir çünkü genellikle ipotekli kredi kullanan kişiler mevcut borçlarını tek bankada toplayıp daha düşük faiz oranından yararlanmak gibi mantıklı girişimlerde bulunmaktansa ipotek imkanından yararlanarak yüksek miktarda edindiği krediyle araba, ev vb. mal alımı yapabiliyor.

İpotekli kredi kullanan tüketiciler düşük faiz oranı ve yüksek vade imkanının sağladığı faydanın farkında olmalı ve yatırım yapacaksa katma değeri yüksek olan yatırım alanlarını tercih etmelidir.

 

Ticari Kredi Nasıl Kullanılır?

Şirketler kredi kullanmak istediklerinde birden çok bankaya başvuru yaparlar. Ayrıca şirketlerin kredi başvuruları şubeye giderek değil, genelde telefonla, maille ya da talimatla gerçekleşir. Şubeye giderek işlemlerin yapılması ticari faaliyetleri ciddi oranda yavaşlatır. Çünkü şirketlerin bankalarla sadece bir kere işi olmuyor. Özellikle büyük firmalarda gün boyu bankalarda bulunan müşteri temsilcisi ile iletişim halinde bulunulur. Bu sebeple bankanın şubesine git gel yapmak oldukça zordur. Genelde internet bankacılığı kullanılarak kontroller gerçekleştirilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için de bankalarla daha önceden imzalanan sözleşmeler çerçevesinde, bankaya talimatgönderilmesi yeterlidir.

Şirket tarafından gönderilen talimatlarda ise banka ile yapılan sözleşmede yer alan imza yetkililerinin imzası bulunmak zorundadır. İşlemler bu doğrultuda gerçekleşir. İşte kredi kullanım talimatları da bankalara bu şekilde iletilerek işlemlerin yapılması sağlanır. Fakat talimat göndermeden önce şirketin birkaç banka arasından kredi teklifleri alması önemlidir. Böylelikle hangisi en mantıklı ve az masraflı ise o bankadan kredinizi kullanabilirsiniz. Tabi, kredi limitiniz mevcut ise. Bankalar şirketler için verdiği raporlar doğrultusunda limit tanımlaması yapar. Şirket ise bu limit dahilinde bankacılık hizmetlerinden faydalanır. Limiti mevcut olan bir firmanın bankalardan ticari kredi kullanması oldukça basittir.

Banka tarafından şirkete kredi tutarını, vadede ve faiz oranını istediği şekilde vermişse kredi kullanım talimatını bu bilgiler doğrultusunda bankaya iletmesi yeterlidir. Gerekli işlemler yapıldıktan ve onaylandıktan sonra kredi kullanımı gerçekleşerek şirket hesaplarına aktarılır. Şirkette ticari kredi kullanımını ne için gerçekleştirdiyse, hesabından istediği şekilde kullanabilir. Böylelikle kredi kullanımını gerçekleştirmiş olur ve vadesi geldikçe ödemelerini gerçekleştirir.

Ticari Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların ticari kredi hizmetlerini firmaya sunarken baktıkları birkaç önemli nokta vardır. Bunları paylaşarak, firmaların bu konulara dikkat etmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. En başında da firmaların geçmiş performansları yer alır. Özellikle ticari hayatta önem yer edinen çek geçmişi ciddi etkilemektedir. Ya da geçmiş kredilerin ödeme düzeni. Eğer şirketin daha önce çeki sorgulanmış ve yazılmışsa yani ödenmemişse ticari hayatına olumsuz olarak yansır. Bu durumda şirketin kredi hizmetinden yararlanması zorlaşır. Bu yüzden bunlara önem vermeli ve hizmetlerden faydalanmak için gerekli işlemler ona göre yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise elbette ki faiz oranları, bankaların şirkete sunduğu kolaylıklar ve ödeme planıdır. Bankalardan bunların teklifinin alınması, ayrı ayrı değerlendirilmesi ve karşılaştırılma yapılması önemlidir. Bu sayede şirket için en mantıklı ve başarılı kredi kullanılmış olur. Ticari krediler şirketin genel anlamıyla kredi kullanımlarını ifade eder. Bunun altında da tüketici kredisinde olduğu gibi birçok farklı seçenekler sıralanabilir. Spot, dek şeklinde değişebilen kredilerinde kendine özgü dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Ama genel itibariyle şirket için kredi kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bunlardır.

Ticari kredi konusunu toparlayacak olursak; öncelikle şirket için ciddi önem sahibi olduğunu belirtebiliriz. Gelişmesi, büyümesi ya da ticari faaliyetlerini ilerletebilmesi için şirketin bankalara verdiği güven ve hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilmesi önemlidir. Böylelikle şirket faaliyetlerini kolaylıkla sürdürebilir.

Kesin Onaylı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kesin onaylı kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle kredi alma şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bu bağlamda:

 • Kredi notu yüksek olmalıdır.
 • Kredi siciliniz temiz olmalı ve daha önceden bankalarla kredi ödemeleri konusunda sorun yaşamamış olmalısınız.
 • Düzenli bir gelirinizin olması ve elde ettiğiniz gelirin krediyi ödeyebilecek nitelikte olması şarttır.

Bu temel şartları sağlamanız halinde bankalar mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden alabileceğiniz kredi miktarını size anında bildirmek ya da cep telefonunuza mesaj göndermektedir. Bunun dışında krediye yeter miktarda teminat gösterebilme durumunuz olabilir. Bu hallerde bankaya giderek size verilebileceği taahhüt edilen kredinin tarafınıza tahsis edilmesini talep etmelisiniz. Bankacılık sistemi üzerinden yapılan kontrolde aleyhinize bir değişiklik oluşmamış ise müşteri temsilcisi gerekli kredi formlarını imzalatmanın ardından krediyi anında tarafınıza tahsis edebilecektir.

Maaş Bordrosunda Olması Gereken Bilgiler

Maaş Bordrosunda olması gereken bir takım bilgiler bulunmaktadır ve bu bilgiler belgenin olmazsa olmazlarındandır. Bunlar;

 • SSK Sicil Numarası,
 • TC Kimlik Numarası,
 • Adı Soyadı,
 • Ana Adı,
 • Baba Adı,
 • Doğum Tarihi,
 • Doğum Yeri,
 • SSK İş Yeri Numarası,
 • Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl/İlçe şeklindedir.

Yukarıda ifade edilen bilgiler maaş bordrosunda olması gereken bilgileri oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra belgenin ıslak imzalı olması da son derece önemlidir.

Hibe Kredisi (Kredileri) Geri Ödenir Mi?

Hayır, hibe krediler tamamen geri ödemesiz olarak kullandırılan kredilerdir. Bu kredileri kullanan kişiler krediyi kullanma aşamasında kendilerine iletilen kriterleri yerine getirmeleri durumunda bu krediyi geri ödemekle yükümlü değildirler. Burada önemli olan kişinin kredi kullanırken imzalamış olduğu kredi sözleşmesindeki yükümlülükleri tam ve eksiksiz olarak yerine getirmektir.

Örneğin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen büyükbaş hayvancılık desteği alınıyorsa alınan bu para mutlaka bunun için kullanılmalı, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için istenilen kriterler yerine getirilmelidir.

Sağlık Kredisi Vadesi Ne Kadar?

Genelde ismi sağlık kredisi olsa da birçok kişi hastane kredisi olarak telaffuz etmektedir. Bazen bankaya gidip durumlarına anlatana kadar sağlık kredisi adı altında bir kredi olduğunu çoğu kişi bilmemektedir. Sağlık kredilerinde ihtiyaç kredilerinde uygulanan prosedürler uygulanmaktadır. Şartları ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi olup bankalara gerekli olan belgeleri ve başvurularını yapmaları gerekmektedir. Sağlık kredisini sigortası olmayan kişiler hastane masraflarını karşılamak amacıyla da talep etmektedirler.

Sigortası olmayan kişiler farklı teminatlarla birçok bankadan kredi alabilmektedir. İhtiyaç kredileri ile aynı prosedürleri izlediklerinden dolayı faiz oranları da ihtiyaç kredisi faiz oranıdır. Öncelikle hastanede hastalığınızın ne olduğu nasıl bir tedavi uygulanacağı konusunda ayrıntılı olarak bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Sizin hastane de tedavi giderlerinizin meblağ olarak ne kadar olacağı hususunda da araştırma yapmalısınız. Kredi çektikten sonra mağdur olmamanız için hastane yetkilerinden miktar konusunda net bilgi almanız yararınıza olacaktır. İhtiyaç kredisi gibi olduğundan dolayı vadeniz en fazla 36 ay kadar olabilir.

Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Eğer birikiminiz yoksa ve konut kredisi almışsanız kira değil kredi ödersiniz. Tabii ki ilk bu krediye uygun bankaları araştırmanız gerekmektedir. Fakat kredi almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardan biri kredi notuna dikkat etmektir. Kredi notu bankaların size vereceği kredi için uygun olup olmadığınızı belirleyen bir nottur ve borçlarınızı düzenli ödediğiniz takdirde bu notunuz kolay kolay düşmez. Kredi notunuz düşerse eğer bankalardan kredi almanız zorlaşır. Ortalama aylık giderinizi hesaplayınca konut kredisi için aylık ayırabileceğiniz tutara karar verebiliyorsunuz.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, kredi borcunun vade, ipotek, para birimi ya da faiz gibi değişkenlerini değiştirerek daha iyi koşullarda çalışabilmeyi sağlıyor. Peki kredi yapılandırmada nelere dikkat edilir? Konut kredisini yeniden yapılandırırken nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi yapılandırmada dikkat edilmesi gerekenler…

·        Konut kredisi faiz oranları düştüğünde kredi borcu yeniden yapılandırılarak düşen oranlardan yararlanmak mümkün oluyor. Ancak kredi borcu yapılandırılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

·        Yapılandırmada vadeyi düşük tutmaya önem vermeli. Çünkü vadenin uzaması halinde bankaya ödenen faiz daha fazla olur. Bu nedenle vadeyi kısa tutmaya özen göstermek gerekiyor.

·        Krediyi yapılandırmak için borcun bulunduğu bankaya başvuruda bulunabildiği gibi krediyi başka bir bankaya transfer etmek de mümkün. Ancak kredi transferi için farklı bankalardan detaylı bilgi almak ve kıyaslama yapmak gerekiyor.

·        Kredi yapılandırmada ödeme planını yeniden belirlemek mümkün oluyor. Ödeme planını belirlerken dikkatli olmak ve kredi maliyetini azaltacak bir planlama yapmaya özen göstermek gerekiyor.

Bireysel Kredi

İhtiyaç Kredisi, bankaların tüketici kredisi ve bireysel kredi kullanımı kapsamında, evlilik, eşya alımı, küçük gereksinimler, tatil gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda sağladıkları kredi seçenekleridir. İhtiyaç Kredisi bankaların önemli gelir kalemlerindendir. Bankalar; rekabet, müşteri memnuniyeti ve başvuru süreçlerini hızlandırmak üzere cepten kredi ve kefilsiz kredi uygulamaları da geliştirip sunmaktadır.

Geliriniz, gideriniz
Geçmiş dönem ödenmiş ve ödenmemiş borçlarınız
Bankadaki mevduatlarınız ve süreleri
Bankalar, risk ölçümlerini yaparken eğer ilgili bankanın müşterisiyseniz banka kendi veritabanında sizin daha önce yapmış olduğunuz ödemelerin performansına bakar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası negatif kayıtlar veritabanında sorgulama yapabilir, sizin beyanınıza dayalı başvuru skoru üretebilir.

Kredi Notu Sorgulaması ile Kredi Başvurusunun Etkisi Aynı mı?

Findeks sadece bankaların kendilerine vermiş olduğu verilere göre analiz ederek kredi notunu oluşturur. Bu veriler ise bireysel müşterilerde kredi, kredi kartı, ödeme ve kullanım bilgileri ile gelir ve hesap durumlarıdır. Yani yapılan kredi başvurusu veya sonucu günümüzde KKB’ye verilen bilgiler arasında yer almıyor. Bu doğrultuda kişinin yapmış olduğu kredi başvuru tutarı veya sonucunun “kredi kullanılmadığı sürece” farklı bir banka tarafından görülme şansı yok. 

Ancak kredi notunun hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından çekildiği KKB tarafından bankalar ile paylaşılıyor. Bu kredi notu sorgulama bilgileri doğrultusunda banka kredi tahsis birimleri farklı bankalardan kredi talebinin ret almış olabileceğini de değerlendiriyor.

Sigortası Olmayan Kişiler Nasıl Kredi Alabilir?

Bankaların son üç ay sigorta ödemesi yapmış olmak şartına uymadıklarından kredi almakta problem yaşayan vatandaş haliyle kredi almanın yollarını soruyorlar. Bu duruma olan tüketiciler için bankalar bazen bir takım kampanyalar sunabiliyorlar. Sigortası olamayanlara kredi veren bankalar bu tür müşteriler için oldukça avantajlıdır. Dolayısıyla gelir belgesi olmadan istediğiniz limitlere varmasa da belirli miktarlarda kredi çekebilirsiniz.

Eğer sizden kaynaklanan bir problemden dolayı kredi çekemiyor ve mutlaka para bulmanız gerekiyorsa, bunun için bir kefil bulmanız gerekiyor. Ancak kefilin de kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bu durum sizin avantajlı olabildiği gibi, kredi borcunuzu ödemediğinizde kefil için problem olabilir.

Kefil ile aldığınız kredi borcunuzu ödediğinizde kredi notunuz artacaktır. Bu sayede hem kredi çekmiş olacak hem de kredi notunuzu arttırmak için yeni bir fırsat yakalamış olacaksınız. Kredi notunuz ile ilgili bir takım değişkenler olacağından, durumunuz hakkında diğer bilgileri bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Sigortanız olmasa ve kefil bulamasanız dahi kredi çekebilmek için bir diğer yol da, ipotek ile kredi başvurusu yapmaktır. Üzerinize kayıtlı olan bir malınızı bankaya ipotek olarak gösterebilir ve bankanın kabul etmesi ile kredi başvurunuz onaylanabilir.

Bu malın uzmanlar tarafından kontrolü sağlanmakta ve bunun sonucunda kredi miktarı belirlenecektir. Malınızın değerinin %80’ine kadar kredi verilebilir. Eğer kredi borcunuzu düzenli bir şekilde öder ve durumunuza yarar sağlayacak, bankanızdan otomatik ödeme talimatı gibi imkanlardan yararlanırsanız kredi notunuzun arttığını görebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kredi başvurusundan önce kredi ihtiyacınız konusunda emin olmalısınız. Eğer gerçekten krediye ihtiyacınız varsa ve kredi başvurusu yapacaksanız; ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu ilk olarak belirlemeniz gereken rakam. Sonrasında bu parayı ne kadar sürede ödeyebileceğinize yani kredi vadesine karar verin. Bunu belirlerken bankaların kredi faiz oranları ve kredi toplam tutarı üzerinden de değerlendirebilirsiniz. Fakat unutmayın ilk olarak kendi bütçenizi düşünmelisiniz. Her uygun faizli kredi oranı bütçenize uygun olmayabilir. 

 Kredi başvurusundan önce yapmanız gereken diğer şey ise kredi puanınızın yüksek olmasını sağlamak. Yani bankalarla olan ilişkilerinizde borçlarını zamanında ödeyen bir müşteri olmak. Bankalar sizin ödeme alışkanlığınıza göre size bir puan belirliyor ve bu puan size kredi çıkıp çıkmayacağında önemli rol oynuyor. 

Herkes krediye başvurabilir. Başvuruları internet, SMS ,  mobil  uygulamalar, ATM ve banka şubeleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Kredi çıkması içinse az önce bahsettiğimiz gibi kredi puanınızın yüksek olması gerekiyor. Buna ek olarak bazı bankalarda 4 ay bazı bankalarda ise 6 ay sigortalı olarak çalışma şartı aranıyor.

Ticari Kredi Başvurusu Evrakları

Şirketinize hesap açtırmak için gerekli belgeler

 • Yeni alınmış Ticaret Sicil Belgesi ya da Faaliyet Belgesi
 • Ana sözleşme
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş, unvan, ortaklık ve son sermaye yapısını gösteren)
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Vergi levhası
 • Noter onaylı İmza Sirküleri / Beyannamesi
 • Kimlik fotokopileri
 • Adi ortaklık sözleşmesi (Adi ortaklıklarda geçerlidir.)
   

Kredi talebi için tüzel firmalardan istenen gerekli belgeler

 • Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş, unvan, ortaklık ve son sermaye yapısını gösteren)
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Yeni alınmış Oda Sicil Belgesi ya da Faaliyet Belgesi 
 • Ana sözleşme
 • Hazirun cetveli (Anonim şirketler için)
 • Vergi levhası
 • Firmayı temsile yetkili kişilerin Noter onaylı imza sirküleri
 • Firma ortaklarının (temsile yetkili kişiler dahil) nüfus cüzdan örnekleri
 • İşveren SGK bildirgeleri (hizmet dökümü)
 • Mal varlığına ilişkin belgeler (Firma ve ortaklarına ait gayrimenkul tapuları ve taşıt ruhsat fotokopileri)
 • Bilanço esasına göre çalışan firmalar için; son 3 yıllık onaylı bilanço - gelir tablosu
 • Cari yıl ve son tam yıl detay mizan
 • Cari yıl geçici vergi beyannameleri
   

Şahıs Firmalarının Kredi talebinde gerekli belgeler

 • Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş, unvan, ortaklık ve son sermaye yapısını gösteren)
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Yeni alınmış Oda Sicil Belgesi ya da Faaliyet Belgesi
 • Ana sözleşme
 • Vergi levhası
 • Noter onaylı imza sirküleri/Beyannamesi
 • Kimlik fotokopileri
 • İkametgah belgesi veya ikametgah yerine geçecek belgeler
 • İşveren SGK bildirgeleri (hizmet dökümü)
 • Mal varlığına ilişkin belgeler (Firma ve ortaklarına ait gayrimenkul tapuları ve taşıt ruhsat fotokopileri)
 • İşletme defterine tabi firmalar için; son 3 yıllık onaylı işletme hesabı özeti (bilanço – gelir tablosu). Bilanço esasına tabi firmalar için; son 3 yıla ve ara döneme ait bilanço ve gelir tablosu
 • Cari yıl ve son tam yıl detay mizan
 • Cari yıl geçici vergi beyannameleri

* Yapılacak işlem türüne göre şube tarafından ek bilgi ve belge talep edilebilir.

 

Vadelerine Göre Değişen Krediler

Kredi vadeleri değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik ise kredilerin farklı isimlerle anılmasına sebep olmuştur. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli krediler olarak adlandırılırlar.

 • Kısa Vadeli Kredi: Vade süresi maksimum 1 yıl olan kredilere denir. Kredi kullanan kişilerin bu krediyi plana göre 1 yıl içinde geri ödemeleri hedeflenir.
 • Orta Vadeli Kredi: Bu kredi türünün vadesi ise 1 yıl ile 5 yıl arasındadır. Bazı ekonomistler ve bankalar için orta vadeli kredi, maksimum 10 yıla kadar alınmaktadır.

Uzun Vadeli Kredi: Kredinin vadesi 5 yıl ve üzerinde ise uzun vadeli kredi çeşidine girer. Orta vadede olduğu gibi bazen 10 yıl ve üstü olarak da görebilirsiniz.

Eğitim Kredisi

Eğitimin öneminin her geçen gün arttığı teknoloji çağında, iyi bir iş bulabilmek hayatını daha rahat sürdürebilmek için insanlar eğitime olan önemin farkına vararak bu yönde yatırımlarını yapmaya, kendini geliştirmeye, iş olanaklarından daha çok yararlanmaya çalışmaktadır. Eğitimin yaşı yoktur. Bu mantıkla bakacak olursak eğitim kredisinide her yaşta çekmek mümkündür. Yaş sınırlaması bazı bankalarda mevcut olup sizi etkilemeyecek bir aralıkta olduğunada eminim.

İsterseniz dosya masrafı olmadan istersenizde düşük faizle kullanabileceğiniz bu eğitim kredisi fırsatlarından yurt içi ve yurt dışı bütün eğitimler için kullanabilirsiniz. 36 aya kadar vade yapılan eğitim kredisi üniversite için kullanılacaksa her üniversitenin çalıştığı hali hazırda bir banka mevcuttur. Bu bankaları tercih etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Eğitim Kredisi olanakları için banka şubelerinden daha ayrıntılı bilgi alabileceğiniz gibi konuya yorum olarak yazmanız halinde yetkili kişiler tarafından cevap verilecektir.

 

Eğitim Kredisi Şartları

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte, hangi kredi olursa olsun, bankalardan kredi çekebilmek için maaşlı ve belgelendirilebilir (kayıtlı) bir gelire sahip olmak gerekir. Gelirinizi gösterebileceğiniz maaş bordrosu ve eğitim göreceğinize dair kayıt belgesi veya kaydınıza dair faturayla birlikte banka şubesine giderek eğitim kredisine başvurabilirsiniz. Bankaların kredi başvurularını artık daha sık ve detaylı incelemesinden dolayı, eğer herhangi bir gelire sahip değilseniz kredi başvurunuz değerlendirmeye alınmadan reddedilebilir. Ancak, eğer bir işiniz ve kayıtlı bir geliriniz (maaş) yoksa bazı yöntemler ile eğitim kredisi alabilirsiniz.

Birinci yol kefil göstermektir. Birçok öğrenci bir işe sahip olmadığı için herhangi bir gelir belgesi, maaş bordrosu da gösteremiyor. Ancak velisi veya kefil gösterebileceği bir kişi sayesinde herhangi bir işe sahip olmasa bile eğitim kredisine başvurabilir. Tabi ki burada da kefil göstereceğiniz kişinin maddi durumu incelenmektedir.

İkinci yol, banka hesaplarınızdaki hareketler ve hesaplarınızdaki maddi varlıklarınız. Hesabınızda, çekmek istediğiniz kredi miktarının en az iki katı kadar varlık varsa ve hesap hareketlerinizde, ödemelerinizde vs. herhangi bir problem yoksa bankalar bu gelirinizi teminat olarak görüp eğitim kredisi verebilir.

Bir diğer yol ise kullanmakta olduğunuz kredi kartı/banka kartı gibi ürünleri kullanma performansınız ve kredi notunuz. Kredi notu (kredi skoru), bireyin veya kurumun banka ve finans kuruluşları ile arasındaki tüm finans geçmişinizi analiz eden ve özetleyen bir puandır. Eğer kredi kartı vb. ürünler kullanıyorsanız ve kredi notunuz yüksekse, bankalar bunu görerek size kredi verebilir.

Faaliyetine Göre Değişen Krediler

Her insanın kredi kullanımdaki amaç para sağlamak olsa da ne için kullandığı değişir. Tüketici, yatırım ve işletme kredileri olarak karşımıza çıkabilirler. Bu sebepten krediler de bu başlık altında çeşitlenmiştir.

 • Tüketici Kredisi: İhtiyaçlar karşısında kullanılan türdür. Bireysel müşterilerin en çok talep ettiği çeşit tüketim kredilerinin altında şekillenirler. Tüketim yapmak amacıyla yani bir mal ya da hizmet almak için bankaların kullanılmasıdır.
 • Yatırım Kredisi: İşletmelerin yeni yatırımları karşısında ihtiyaç duydukları miktarlar için verilen nakdi ve gayri nakdi kredilerdir. Bankalar proje karşısında finansal kaynak sağlarlar.
 • İşletme Kredisi: İşletmelerin ticari faaliyetlerini sürdürmek için kullandığı ve altında farklı türleri barındıran kredi türüdür.

  Her insanın kredi kullanımdaki amaç para sağlamak olsa da ne için kullandığı değişir. Tüketici, yatırım ve işletme kredileri olarak karşımıza çıkabilirler. Bu sebepten krediler de bu başlık altında çeşitlenmiştir.

 • Tüketici Kredisi: İhtiyaçlar karşısında kullanılan türdür. Bireysel müşterilerin en çok talep ettiği çeşit tüketim kredilerinin altında şekillenirler. Tüketim yapmak amacıyla yani bir mal ya da hizmet almak için bankaların kullanılmasıdır.
 • Yatırım Kredisi: İşletmelerin yeni yatırımları karşısında ihtiyaç duydukları miktarlar için verilen nakdi ve gayri nakdi kredilerdir. Bankalar proje karşısında finansal kaynak sağlarlar.
 • İşletme Kredisi: İşletmelerin ticari faaliyetlerini sürdürmek için kullandığı ve altında farklı türleri barındıran kredi türüdür.

İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, ihtiyaç kredisine yönelik tüketici hakları ile ilgili bilmeniz gereken bazı durumlar var. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu’nun Tüketici Kredisi bölümünde yer alan önemli bilgiler vardır.

Faiz oranında süresi belli olan tüketici kredisi sözleşmelerinde kullanılacak faiz oranı sabit olarak belirlenir. Yapmış olduğunuz sözleşmede akdi faiz, efektif yıllık faiz veya kredi toplam maliyeti yer almıyorsa kredi tutarı faizsiz olarak sözleşme süresinin sonuna kadar kullanılır. Eğer efektif faiz oranı sözleşmede  olduğundan düşük gösterilmişse kredinin toplam maliyeti hesaplanırken esas alınacak akdi faiz oranı düşük gösterilen efektif faiz oranına uyacak şekilde yeniden belirlenir. Ödeme planı yapılan değişikliklere göre yeniden düzenlenir.

Banka kredi faiz oranını değiştirmek isterse, yapmak istediği değişiklik yürürlüğe girmeden 30 gün önce yazılı olarak tüketiciye bildirmelidir. Kredi faiz oranının değişmesi durumunda, bildirim tarihinden sonraki 60 gün içinde borcun tamamını öderseniz faiz artışından etkilenmezsiniz. Bu durumun dışında erken ödeme yapmak istediğinizde ise kredi veren, erken ödenen miktara göre faiz ve diğer maliyet unsurları için gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür.

Kredi verene, yazılı ya da kalıcı veri saklayıcısı yoluyla açıkça bir kredi sigortası talebinde bulunmadığınız sürece kredi sigortası yapılamaz. Kredi sigortası yaptırmak isterseniz, sigorta şirketinden sağladığınız teminat kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır.

Tüketici olarak çekmek istediğiniz krediden sözleşme yapılmış olsa da cayma hakkına sahipsiniz. Sözleşme yapıldıktan sonraki on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai ücret ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilirsiniz. Cayma hakkından faydalandığınızda, çekmiş olduğunuz kredi tutarını yani anaparayı ödediğiniz tarihe kadar işleyen faizi, cayma bildiriminizi kredi verene gönderdikten sonraki en geç 30 gün içinde ödemeniz gerekir.

Kredi sözleşmesinin koşullarını içerek sözleşme öncesi bilgi formu, sözleşme kurulmadan makul bir süre önce tüketiciye sunulmalıdır. Yapılan sözleşmeye ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda bu hesaba ilişkin ücret ya da kredi masrafları talebinde bulunulamaz.

 

Sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesi ya da bir işin yapılması için kullanılan kredi türüdür. Teminat mektubu, akreditif, aval kabul kredileri en çok kullanılan türleridir. Banka müşterisinin sunduğu teminatlar doğrultularında, karşı tarafa kendi garantisi altında olduğunu belirterek bir evrak hazırlar. Yani bu kredi türü para değil, para yerine geçen belgeleri kapsar.

 

Bireysel Krediler ve Kredi Kartı Kullanımı

Ülkemizde kredi kartı sayısı ve kullanımı hızla artmaktadır. Hatta Türkiye, Avrupa’nın en büyük kredi kartı pazarı konumuna gelmiş. Kart kullanımı bir takım avantajlar yanında bazı sorunlara da neden olmaktadır.

Bu yazıda bireysel kredi ve kredi kartı kullanımı ile ilgili bazı göstergelerden hareketle; vatandaşın borçluluk durumu, geri ödenmeyen krediler ve bankacılık sektörünün taşıdığı risk konusunda değerlendirme yapmaya çalışacağız. 

Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı 2013’te 56.8 milyon iken Eylül 2017 itibari ile 61.2 milyona ulaşmış.

Kredi kartı sayısında olduğu gibi işlem tutarında da artış var.

Aslında kredi kartı kullanımındaki artışa, sektörün büyümesine, finansal teknolojinin gelişmesine ve kayıt dışı ekonominin azalmasına katkı sağladığından pozitif bakılmaktadır.

Yine, ülkenin ekonomik büyüme hızının büyük ölçüde iç tüketim kaynaklı olduğu, bunu da bireysel kredilerin desteklediği bilinmektedir.

Bunlarla beraber, bireysel krediler ve kredi kartı artışının neden olduğu olumsuz tablo ise geri ödeme yapılamadığından takibe alınan alacaklarla ilgili.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı yılın ilk 9 ayında önceki yıla göre gerilese de (749 bin kişiden 701 bin kişiye düşmüş)  halen önemli düzeyde olduğu söylenebilir.

Hem kredi kartı hem de bireysel kredi kullanıp geri ödeyemeyen kişi sayısı ise 2016 yılına göre az bir artışla (yüzde 0,3) 1.014 bine ulaşmış.

Tasfiye aşamasına gelen takipteki alacaklar miktarı önceki yıla göre yüzde 12 artışla 72 milyar lira düzeyinde gerçekleşmiş. 

Yani toplam kredilerdeki artış ödenemeyen kredilerden daha hızlı artmaktadır.

Takibe dönüşüm oranı en yüksek kredi kartlarında, bunu ihtiyaç kredileri izliyor. Konut ve taşıt kredilerinde ise bu oran daha düşük.

Bu sıkıntılı (takipteki-tasfiye edilecek) krediler bankacılık sektörü için risk oluşturacak boyutta mıdır?

Dünya bankası verilerine göre takipteki krediler/toplam krediler oranı, 2016  itibariyle, yüzde olarak; Almanya ‘da 3, Fransa’da 3.9, İspanya’da 5.6, İtalya’da 17.1, İsviçre’de 1, Rusya’da 9.4, Norveç’te 1.1, Brezilya’da 3.9, Meksika’da 2.5 ve Romanya’da 9.6 olarak gerçekleşmiş.

Yani çeşitli ülke göstergelerini de dikkate aldığımızda, Türkiye’deki geri ödenmeyen kredilerin banka sektörünü riske edecek kritik– eyvah batıyoruz yaygarasını haklı kılacak- bir düzeyde olmadığı (yüzde 3,3) açık olarak söylenebilir.

Özetle:

* Bireysel kredi kullanımı (tüketim/borçluluk) artıyor. Fakat geri ödenmeyen kredilerin toplam krediler içindeki payı henüz risk oluşturacak düzeyde değil.

* Ekonomiden sorumlu bakan ve ilgili kurum yöneticileri (BDDK gibi) kredi kullanımındaki hızlı yükselişin taşıdığı riskin farkındalar ve zaman zaman müdahale etmekteler (Ekim 2013 ve Şubat 2014 tarihlerinde yapılan düzenlemeler gibi).

* Her ne kadar bireysel kredi kullanım düzeyi, hem de tasfiye aşamasındaki kredi miktarı ve kredi kullanan sayısı yüksek risk taşımasa bile, önemli bir sorunun varlığını göstermektedir.

* Vatandaşın borç batağında olup olmadığı yargısı ise bakılan yere göre değişmektedir (normatif anlam taşıyor).

İdari Takip Nasıl Olur?

Borçlu olduğunuz bankaya belirtmiş olduğunuz süreç içerisinde borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekiyor. Krediyi kullandığınız zaman doğal olarak ödemeleriniz aylık olur ve her ayın belirli sabit bir günü banka sizden bu borcunuzu ödemenizi talep eder. Eğer kredi kartı kullanan biriyseniz kredi kartınız ile yaptığınız alışveriş harcamalarınız da o ayın kendi ekstresine yansımaya başlar. Ekstrenin kesim tarihinden 10 gün sonrası ise ödeme yapmanız gereken olan süreçtir.

Kredili mevduat hesaplarında ise kredili mevduat hesabınızdan harcama yaptıysanız kullandığınız limit oranı kadar günlük olarak faiz işlemeye başlar. Bu faiz oranlarını da her ayın belirli günlerinde düzenli olarak ödemeniz sizden beklenir. Ödemelerinizde gecikme yaşıyorsanız ilk olarak kredi notunuzda düşme yaşanır.

Gecikme süreniz iki aya kadar ulaştı ise ve bu süreden sonra ödeme yaparsanız yine kredi notunuzda eksi puanlar alırsanız. Fakat 90 günlük süreyi aştıktan sonra bankalar sizin hakkınızda idari takip işlemini başlatırlar. İdari takip işlemi başladığı zaman bankalar sizinle görüşme düzenlemek isterler.

Borcunuzu yeniden yapılandırmak için talep edilen bu görüşme 12 aylık süreçlere yayılır. Borcunuzu böylelikle bankalara 12 aya bölerek ödemeye başlayabilirsiniz. Fakat 12 aylık süreçlerde dikkat etmeniz gereken nokta borcunuzun üzerine faizin de eklenecek olmasıdır. Faizler standart kredi faizlerinden biraz daha yüksek olarak uygulanır. İdari takip süreci aslında bu açıdan bakıldığı zaman ciddi miktarda zarara girmenize yol açabilir.

Kanuni Takip Nedir?

90 günlük ödeme sürecini geçirdiyseniz idari takip seçeneği sunmak istemeyen bankalar sizlere doğrudan 7 günlük süreç içerisinde borcunuzun tamamını ödemenizi söylerler. Bu 7 günlük süreç içerisinde borcunuzu ödemezseniz hakkınızda kanuni takip işlemleri yasal olarak başlatılır.

Kanuni işlem takibi başlatıldığı zaman bankalar ve bağlı oldukları avukatları borcunuza karşılık olarak haciz işlemini başlatırlar. Haciz işlemi aşamasında bankalar borcunuzu hukuki yollardan haciz ve icra yöntemi ile tahsil etmek isterler.

İki durumda da zarara uğrayabileceğiniz için kredi kullanmadan önce ödeme planınızı iyi bir şekilde belirlemiş olmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde idari ve kanuni takip süreçlerinde büyük bir maddi zarara uğrayabilirsiniz.

Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Kar payı ve faiz arasındaki farklılıkları öğrenerek yatırımlarınızı daha sağlıklı bir şekilde kendinize uygun olarak yapabilirsiniz.

Bankalar ile finansal bir ilişki içerisine girmiş olan herkes kar payı ve faiz gibi terimleri sık sık duymaya başlamıştır. Bu tür konuların özellikle kredi kartı ve kredi kullanımı öncesinde detaylı bir şekilde araştırılması bankalar ile aranızda yapılacak olan finansal işlemlerin daha uygun maliyetlerde olabilmesi açısından önemlidir.

Kar payları ile faizler aslında birbirlerine yakın kavramlar olmalarına rağmen aralarında ciddi farklılıklar olan kavramlardır. Faiz kavramı özellikle muhafazakar kesim tarafından da kabul edilmeyen bir sistemdir. Haksız kazanç olduğu düşünülen faiz oranları ile kar payı arasındaki diğer teknik detaylara gelin birlikte göz atalım.

Faiz kavramı, yatırılmış olan paraların belirli bir vade süreci sonrasında yüzdeler ile kar vermesi işlemidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yatırımcıların vade sonrasında ne kadar kar edeceğini yatırım yapmadan önce öğrenmiş olmasıdır. Fakat kar paylarında ise ne kadar kar veya zarar edileceği tam olarak bilinememektedir.

Katılım bankası olarak adlandırılan bankalarda kar ve zararlar ortak mantık temelleri üzerine oturtulmuştur. Kar payları bankaların yatırımcılardan aldıkları paraları farklı sektörlerdeki iş kollarında değerlendirmeleri ile ortaya çıkartılır. Bu paralar bir havuzda toplandıktan sonra yatırımların büyüklüğüne göre farklı iş kollarında yatırımcılara dağıtılabilmektedir.

Risk Almak İstemeyen Yatırımcı Hangisini Seçmeli?

Kar edebileceğiniz kadar aynı oranda zarar da edebileceğiniz kar payı sisteminde hiçbir zaman tam olarak ne kadar kazanacağınızı asla önceden bilemezsiniz. Faiz sisteminde ise alacağınız faiz miktarı yatırımınızı yapmadan önce size net bir şekilde bildirilmiştir. Yatırım yapacağınız mevcut paranız ile doğru orantılı olarak kazanabileceğiniz miktar her zaman bellidir.

Faiz sisteminde ekonomi büyük bir çöküş yaşasa da, büyük bir zirve noktasına ulaşsa da alacağınız tüm kar payları her zaman sabit olacaktır. Faizler istenmeyen ve toplanan fonları farklı iş kollarında değerlendirmekte olan bankalar veya firmalar tarafından yatırımcıların risksiz bir şekilde yapabilmesini sağlarlar.
Kazanma veya kaybetme gibi durumlarda hiçbir zaman tam olarak güvende olmayacağınız kar payı sistemine giriş yapmak istiyorsanız bu konularda mutlaka bir uzmana danışmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Sürekli kazanç istiyorsanız ve risk almaktan hoşlanmıyorsanız kar payı sisteminden tamamen uzak durmayı ve faiz sistemine geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz. Faiz sistemi ile paranız tüm şartlar altında devamlı olarak risksiz bir şekilde değer kazanmaya başlar. Fakat daha büyük kazançlar elde edebilmek istiyorsanız ufak bir risk alarak kar payı sistemine de geçiş yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Katılım Bankasından mı Bankadan mı Alınmalı?

Konut kredisi almayı düşünüyorsanız normal bankalar ile katılım bankaları arasındaki detayları da öğrenmenizde yarar var.

Nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek, yeni bir araç veya konut sahibi olabilmek istiyorsanız bankalar tarafından sunulmakta olan kredilerden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Eski dönemlerde klasik bankaların sunduğu bu hizmetler artık katılım bankası adı verilen faizsiz sistemi benimsemiş olan bankalar tarafından da sunulmaktadır.

Katılım bankaları klasik bankalarda olduğu gibi müşterilerinin tamamına araç, konut ve ihtiyaç kredileri sunmaktadırlar. Fakat katılım bankaları kredi isminde ufak bir değişiklik yaparak bu krediyi “Finansman” olarak sunarlar. Normal banka kredileri ile katılım bankaları kredisi arasındaki farklara gelin birlikte göz atalım.

Bu farkları ele almadan önce ilk olarak normal ve katılım bankalarının hangi türde faaliyette olduklarına göz atılması gerekiyor. Klasik olarak hizmet vermekte olan bankalara herhangi bir sebepten dolayı kredi başvurusu yaptığınız zaman bankanız sizlere aylık olarak ödenecek olan faiz tutarını, kredi masraflarını ve aylık tutar bilgilerini sunar. Bu bilgiler ışığında eğer kabul ederseniz bankadan kredi alabilirsiniz. Faiz sistemi de klasik bankalarda mevcuttur.

Katılım Bankasının Farkı Nedir?

Katılım bankalarında ise finansman desteği sağlanırken faiz yerine kar payı ve komisyon ücretleri göz önünde bulundurulur. Satın almayı düşündüğünüz konutun gerçek tutarı üzerine katılım bankası tarafından belirli bir miktarda kar oranı ve komisyon ücreti eklenir. Böylelikle konutun satın alınması sağlanır.

İki bankada konut kredilerinde finansman desteğini sağlarken aralarındaki tek ve en büyük fark konutun satın alım şeklinde meydana gelmektedir. Normal bir banka ile alacağınız konutu kullandığınız krediden sonra gidip kendiniz satın alabilirsiniz. Ancak katılım bankası kredileri ile konut satın almak istediğiniz zaman banka  sizin adınıza o konutu satın almaktadır.

Normal bankaların katılım bankalarına göre avantajlı olduğu noktalar da mevcuttur. Faiz oranları, komisyon ve kar payları bazı durumlarda normal bankaların faiz oranlarından daha yüksek olabilmektedir. Bu durumda konut satın alımı için krediye ihtiyacınız olduğu zaman detaylı bir şekilde bankaların tüm kredi seçeneklerini araştırmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Ülkemizde hizmet vermekte olan normal bankaların ve katılım bankalarının internet şubelerini veya size en yakın olan şubelerini ziyaret ederek konut kredileri arasından kendi bütçenize en uygun olanını alabilir ve hayalinizdeki yeni evinize kavuşabilirsiniz. Faiz oranlarını hesaplarken aynı zamanda kredi ve dosya masrafı gibi ek ücret gerektiren hususları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kredi Kartı Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorluk yaşıyorsanız yasal takip süreci hakkında bilgi sahibi olmanız sizler için yararlı olabilir.

Kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız ve ödemeleriniz sürekli olarak gecikmeye başladı ise sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. Kredi kartınıza ait olan borcunuzun hepsi ya da dönem borcunuz son ödeme tarihinden 15 gün gün sonra asgari ödeme tutarını ödeyene kadar kullanıma geçici süre ile kapatılmaktadır. Kredi kartı borcunuzu 3 ay yani 90 günlük bir süreç içerisinde ödemediğiniz zaman kredi kartınız tamamen banka tarafından iptal edilmektedir. Kredi kartı iptali işleminden sonra ise idari takip süreci tarafınıza yapılmaya başlanır.

İlk olarak size banka tarafından borcunuzu size hatırlatmakta olan bir ihtar iletilir. İhtar, kredi kartı kullanıcılarının 1 hafta yani 7 günlük bir süreç içerisinde kredi kartına ait olan tüm borcunu ödemesi anlamına da gelmektedir. İhtar aşamasından sonra yine ödeme yapmadıysanız kredi kartı borcunuz avukata devredilir. Avukata devredilmek üzere işlem başlatılan kartlar idari takip birimi tarafından inceleme altına alınmanıza yol açar. Bu kişiler sizinle iletişime geçerek yeni bir ödeme planı oluşturmak için ödeme bütçenizi ayarlamaya çalışırlar. Yeni ödeme planı uygulanırken, geçmiş olan süre içerisinde kredi kartına temerrüt faizi de uygulanmaya devam etmektedir.

Banka ile İletişimde Olun

Süreçlerden sonra kredi kartı sahibi olarak borcunuzu hala ödeyemediyseniz idari takip aşamasındaki borcun ödeneceğine karar veriliyor. Ödeme sözü alındığı zaman yasal takipten geçiliyor. Bu noktada dikkatli olmanızda yarar var diyebiliriz. Çünkü bu aşamada eğer ödeme yapmazsanız kanuni takip sürecine yani icra takibi sürecine girmiş olursunuz. Bu süreç son derece ciddi ve tehlikeli bir süreçtir. Kredi kartlarının avukatlık olması da genellikle bu süreçlerden sonra ortaya çıkmaktadır.

İdari takip sürecine girdiyseniz mutlaka banka ile iletişim halinde olmalı ve aranızda iki tarafa da uygun bir anlaşma yapmalısınız. Bankaların bazıları kendi müşterilerine bu tür idari takip süreçlerinde gecikme faizlerini silme ve ana para üzerinden yeni ödeme planı oluşturabilme gibi fırsatlar sunabilmektedir. Bu tür fırsatlardan yararlanarak borcunuzu uygun şartlar ile ödeyebilmek için bankalar ile iletişim halinde olmanız sizler için yararlı olacaktır.

İdari takip süreçlerinde asla bankalar ile aranızdaki bağı koparmamalı ve sürekli iletişim halinde olmalısınız. Yasal takip süreci yaşanırken bankanın size ulaşamaması ve ödeme planları için size teklif sunamaması kredi kartı borçlarınız yüzünden ciddi sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilir. Ayrıca bu durum kredi notunuzu ve ilerleyen dönemlerde yeni bir kredi kartı veya kredi sahibi olabilmenizi de engelleyebilir.

İnşaat Kredisi ve Arsa Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

İnşaat kredilerini alabilmek için gerekli olan şartları ve bankaların inşaat kredisi seçeneklerini sizler için bir araya getirdik.

İnşaat üzerindeki bir evi satın almak isteyen kişiler bankaların sunduğu kredileri çekmek istedikleri zaman birtakım zorluklar ile karşılaşabiliyorlar. İnşaatın henüz bitmemiş olması ve kişilerin kredi çekmek istemeleri ise inşaat firmaları ile anlaşmalı olan bankalar sayesinde daha kolay bir hale gelebiliyor. İnşaat kredilerinde arsa kendi üzerinizde ise ve kendi imkanlarınız ile yeni bir ev yaptırmak istiyorsanız bankaların durumlarında değişiklikler yaşanabilir.

Arsa ve inşaatını ipotek ettirmek bu tür durumlar meydana geldiği zaman bankaların izleyeceği en temel yollar arasındadır. Ayrıca bankanın iyi bir müşterisiyseniz yani finansal hayatınız bankanın gözünde hareketli ise size daha esnek kredi şartları sunabilirler.

İnşaatı yaptırmak istediğiniz zaman inşaat firmasının size kefil olması veya firmanın bir banka ile anlaşmalı olması inşaat kredisi alabilmeniz için gerekli olacaktır. İnşaat kredileri tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi kullanacağınız kredinin durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. KOBİ olarak kredi almak istiyorsanız firma veya yatırım amaçlı olan inşaat kredilerini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Firmanız ile kefil, ipotek ve teminat belgelerini hazırladığınız zaman fazla zorlanmadan kredilerinizi çekmeye başlayabilirsiniz. İskan alınmış kat irtifakı çıkmış olan fakat kat mülkiyetine sahip olunmayan durumlarda ise bankalar sizden yapı ruhsatı, inşaat yapım planı gibi ekstra bilgileri kredilerinizi temin edebilmeniz adına talep edebilirler.

Mikrokredi Nedir? Kimlere Verilir?

Kadınlara iş hayatında yer alabilmeleri ve kendi iş yerlerini kurabilmeleri için sunulan mikrokredilerden sizler de yararlanabilirsiniz.

Kadınların girişimcilik yönleri ve iş hayatlarında oldukça aktif olabilme yönleri son yıllarda daha da fazla karşımıza çıkıyor. Sivil toplum örgütleri, belediyeler ve kurumlarca kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara verilen kredi desteğine ise mikrokredi adı veriliyor. Bu kredi türü sayesinde kadınlar özel şartlardan yararlanarak finansal bir destek elde edebiliyorlar. Mikrokrediler aynı zamanda girişimci ev hanımlarına da yönelik kredilerdir.

Mikrokredilere destek veren Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) adlı yarı özel olan bir kurum mikrokredi ve finans işlemlerini sağlamaktadır. Krediye destek veren bir diğer kurum ise Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) olarak bilinmektedir. TİSVA kredileri kadın girişimcilere sunabilmek için hizmet vermektedir. Bu iki kurum dışında mikrokrediler son yıllarda belediyeler ve birtakım sivil toplum kuruluşları tarafından da kadınlara sağlanabilmektedir.

Mikrokredi kullanabilmek için teminat ihtiyacınız bulunmamaktadır. Kefalet de gerektirmeyen bu krediler ufak bir sermaye niteliğini taşımaktadır. Örneğin beş kadın bir araya gelerek girişimcilik fikirlerini birleştirerek iş kurmaya karar verdikleri zaman bu krediden faydalanabilirler. Birlikte iş yapmak isteyen kadınların arasında ise herhangi bir şekilde akrabalık bağı olmaması gereklidir. Bu yüzden akrabalarınız yerine yakın arkadaşlarınız ile birlikte mikrokredilere başvurmanız gereklidir.

Sadece kadınlar için yaratılmış olan mikrokrediler yalnızca iş hayatına özel olarak talep edilebilmektedir. Kadınların kendi işlerini kurabilmeleri ve kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayan bu kredi, küçük ölçekli olmasına rağmen ufak işletmelerin hayata geçirilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır.

Konut Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

Hesapsız şekilde yapılan konut kredisi başvuruları ya da uzun vadede konut kredisi çeken kişinin işten çıkarılması gibi nedenlere bağlı olarak ödemelerde gecikmeye düşmek kaçınılmaz bir son halini almaktadır. Ne yazık ki işsiz kalanın kredi borcu için bir kredi işsizlik sigortası poliçesi bulunmuyorsa bu durumda borcunu ödemeye devam etmesi zorunludur. Yani işten çıkarılma tek başına bankanın size kredi borcu ertelemesi yapmasını sağlamaz. 

Konut kredisi borcumu ödeyemiyorum diyorsanız bankanızla iletişime geçerek konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Konut kredisi vadesi uzatılarak konut kredisi aylık taksit tutarı düşürülüyor. Konut kredisi borcunun 3 ay üst üste son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödenmemesi durumunda ise konut kredisi ipotek hakkı banka tarafından kullanılıyor ve konuta haciz konularak icradan satılıyor.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Güvenlik bilgisi olarak öncelikle belirtmeliyiz ki, daha önce kapatmış olduğunuz kredi kartınızı kesin bir şekilde imha etmiş olmanız gerekli. Kopyalanmalara ve çalınmalara karşı ciddi bir güvenlik önlemi olacaktır. Kredi kartı iptallerinde kart iptal olduktan sonra bu kartı ATM’ye taktığınızda zaten ATM kartınıza el koyacak ve geri vermeyecektir. Banka bu kartı imha edecektir. Sizler de iptal etmiş olduğunuz kartlarınızı daha sonra tekrar banka kanalı ile açtırabilirsiniz.

Bankaya Başvurarak Kredi Kartınızı Tekrar Açabilirsiniz

Bankaya Başvurarak Kredi Kartınızı Tekrar Açabilirsiniz

Daha önceden kapatmış olduğunuz kredi kartınızı açtırmak istiyorsanız 3 seçeneğiniz bulunmakta. İlk seçenek olarak, çalışmış olduğunuz banka şubesine giderek müşteri temsilcinize kapattığınız kredi kartınızı tekrar açtırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Müşteri temsilciniz geri almak istediğiniz iptal talebini en kısa sürede işleme koyacaktır. Diğer seçenek yine şubenizde bulunan müşteri temsilcisini aramak olacaktır. Ancak bu iki seçenek yerine bankaya gitmeden kredi kartınızı açtırmak isterseniz bankanızın müşteri hizmetleri numarasına ulaşarak, iptal etmiş olduğunuz kredi kartını tekrar açmak istediğinizi kredi kartı merkezine aktarabilirsiniz. Size tavsiyemiz, banka şubenize giderek başvurunuzu birebir olarak yapmanız.

2. el taşıt kredisi nasıl alınır?

2. el taşıt kredisi nasıl alınır?

 

2. el araç almak isteyen vatandaşlar, bankalardan 2. el taşıt kredisi alma imkanına sahiptirler. Ancak bunun için bazı şartlar bulunmakta. Bankalar tarafından 2. el taşıt kredisi alınacak olan aracın yaşı için kısıtlama getirilmekte. Bu da genellikle 5 yaş sınırıdır.

2. el taşıt kredisi için bankalar tarafından verilecek olan azami tutar araç bedelinin %60’ı kadardır. Araç kredisi başvurusu yapacağınız zaman alacağınız araç 0 km araçlarda olduğu gibi araştırmaya tabi tutulacaktır. Araştırma sonucunda banka size 2. el taşıt kredisi için belirlenen vadeyi ve tutarı açıklamaktadır.

İkinci Krediyi Almak için Hangi Şartlara Sahip Olmak Gerekir?

İkinci Krediyi Almak için Hangi Şartlara Sahip Olmak Gerekir?

Bankadan çekmek istediğiniz ikinci bir kredi için öncelikle bankaya başvurmanız gerekmekte. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ikinci krediyi verebilmektedirler. Bunun için en önemli şart çekmiş olduğunuz ilk kredinin taksitlerini düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödemeniz lazımdır. Bir diğer şart ise bankaya ikinci krediyi çektikten sonra bu. krediyi ödeyebileceğinizi ekonomik olarak ispatlamanız gerekmekte. Kira geliriniz, aylık maaşınızın miktarı ikinci krediyi karşılayacak seviyede olmalıdır. Bankadan ikinci krediyi çekmeniz için iki kredinin aylık ödeme tutarının gelirinizin yüzde 50’sini aşmaması şartı aranmaktadır. Bu şartı yerine getirdiğiniz takdirde ikinci krediyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özet geçecek olursak çektiğiniz kredinin aylık ödeme miktarı maaşınızın miktarıyla orantılı olmak zorundadır. İkinci krediyi çekerken kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler rahatlıkla kredi çekebilmekte. Bu oranı koruduğunuz sürece ikinci hatta üçüncü krediyi bile çekebilirsiniz.

Aynı anda çekeceğim ikinci kredi aynı türden olmak zorunda mı?

Aynı anda çekeceğim ikinci kredi aynı türden olmak zorunda mı?

 

Mevcut kredinizin yanına çekeceğiniz ikinci veya üçüncü bir kredi türünün hiç bir önemi yok. Dilerseniz konut kredisi, dilerseniz taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi olarak ikinci veya üçüncü kredinizi çekebilirsiniz.

Sizin bu bilgilerden sonra dikkat etmeniz gereken hususlar ödemelerinizi düzenli ve gününde yapıp yapmadığınızdır. Kredi sayısı arttıkça kafalarda karışıklık olabilir, ödeme güçlükleri baş gösterebilir. Çekmiş olduğunuz kredi konut ya da taşıt kredisi olsun. Bu kredilerin taksitlerini ödemediğiniz takdirde banka parasını sizden tahsil etmek için ipotek koyduğu evinize ya da aracınıza el koyarak parasını sizden alacaktır. Bunu yapmaya hak kazanacağıbelli bir süre vardır. Eğer kredilerinizden birisini bu süre içerisinde ödemezseniz banka kredi aracılığı ile aldığınız konutu, arsayı ya da aracı satıp parasını kurtaracaktır. Eğer ihtiyaç kredisinde aynı şekilde ödeme işlemini gerçekleştirmezseniz bu sefer maaşınıza el koyacak ya da üzerinizde ki mal varlıklarını haciz yolu ile sattıracaktır. Eğer mal varlığınız bulunmazsa da size kefil olan kişiden bu tahsilatı gerçekleştirecektir.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilmektedir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

*Ön lisans öğrencileri,
*Lisans öğrencileri,
*Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),
*İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
*Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

*Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin,(dikey geçiş ve master-doktora hariç)
*Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrencilerin,
*Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrencilerin,
*Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrencilerin, (intibak programı süresince)
*Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrencilerin,
*Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrencilerin,
*Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrencilerin,
*Yabancı uyruklu öğrencilerin,
*Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrencilerin, 
*Kesin hükümle mahkum olan öğrencilerin, 
*Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrencilerin,

öğrenim kredisinden yararlanma hakkı yoktur.

Not: Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir.

Banka neden teminat ister?

Banka neden teminat ister?

Teminat, bir borç için alacaklıya verilen garantiyi veya karşılığı ifade ediyor.Borcun ödenmemesi durumunda hak sahibinin uğrayacağı zararın karşılanması için verilen garanti veya karşılıklara teminat deniyor. Bankalar da bireylere kredi verirken aldıkları risk karşılığında kendisini garantiye almak istiyor ve sundukları ürünün ödemesini düzenli bir şekilde geri almayı bekliyor. Kredi notunun yeterince yüksek olmaması, geri ödemeler konusunda bankayı endişelendirir. Bu nedenle de, ödemelerimizi düzgünce yapabileceğimize dair bir kanıt görmek istiyor.

Kredi İçinTeminat Olarak Gösterilebilen Mülkler

Kredi İçinTeminat Olarak Gösterilebilen Mülkler

Aylık gelir dışında, ev, arsa, taşıt gibi sahip olduğumuz mülkler ya da alacak senedi çek gibi mal varlıklarını da teminat olarak gösterebiliyoruz.

Özellikle ev, arsa gibi taşınmaz mallar, bankaların önem verdiği teminatlar arasında bulunur. Bu malları ipotek karşılığında kredi talebinde bulunmak, kredi almayı bir hayli kolaylaştırıyor. Mal varlığı üzerine mülkün belli bir oranında kredi kullanılması işlemine ipotek karşılığı kredi deniliyor. Ancak, bu malların bankaların belirlemiş olduğu kriterlere uyması gerekir.

Borçları ödemekte zorlandığımızda kredi yapılandırma

Borçları ödemekte zorlandığımızda kredi yapılandırma

Zaman zaman kredi taksitlerini ödemekte zorlandığımız dönemler olabilir. Bu dönem 1-2 ay gibi kısa bir zamanla sınırlı kalıyorsa yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan sadece küçük önlemlerle sorunu çözmek mümkün! Ancak bu dönem birkaç aydan fazla sürecekse kredi borçlarınızı sorunsuz ödemeye devam edebilmek için nasıl yeniden yapılandıracağınızı düşünmeniz gerekir. Çünkü zamanında ödenemeyen borçlar hem kredi notunuzu olumsuz etkileyecek hem de vaktinde çözmediğiniz bu ödeme sorunu ileride içinden çıkılmaz bir hale gelecek.Bankalar genellikle yasal takibe düşmeden kredi yapılandırması için girişimde bulunmazlar. Zaten böyle bir duruma düştüğünüzde, bankanın mevcut bireysel kredi faiz oranlarından değil, yapılandırma kredisi faiz oranlarından yeniden borçlanmak durumunda kalırsınız ki bu da sizin için daha maliyetli olabilir. Aslında önemli olan da yasal takibe düşmeden önce ödeme sorununuza sizin bizzat el atıp, kendi çözümünüzü kendiniz üretmenizdir. Bunun için yapılacak ilk şey; mevcut borç durumunuzu toplam olarak hesaplamak. Hesaplamanıza kredi kart, ihtiyaç kredisi ve belki ek hesap/tek hesap adıyla anılan kredili mevduat hesabına olan borçlarınızı da ekleyin. Çünkü her birinin her ay gelen borçları toplamda artık ödenemeyecek bir hale geldiyse sadece birinden kurtulmanız sorununuzu yeterince çözmeyebilir.

İŞ KURMAK İÇİN BANKA KREDİLERİ

İŞ KURMAK İÇİN BANKA KREDİLERİ

Yerel bankanız size düşük faiz oranları ve uzun vadeli geri ödeme planları sunabilir. Bu kulağa hoş geliyor fakat bazı girişimciler katı taahhüt yönetmeliklerinin krediyi kabul etmeyi nerdeyse imkânsız hale getirdiğini düşünüyorlar.

Ayrıca birçok banka kredisi “yardım kaynağıymış” gibi görünse de eğer yükümlülükleri yerine getiremezseniz banka kişisel varlıklarınızın ve hatta krediyle teminat altına alınmış bütün rehinlerinizin peşine düşüyor.

Her bankanın kredi koşulları farklıdır bu nedenle en uygun koşullar için banka banka dolaşın. Kendi kişisel bankanızla başlayın. Eğer bankacı sizi tanıyorsa başvurunuzla ilgili size daha fazla yardımcı olabilir.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu işlemlerinde 3 taraf bulunmakta. Banka, muhatap ve lehtar olmak üzere bulunan bu taraflardan muhatap ve lehtar söz konusu işin bizzat içinde bulunurlar. Yapılacak olan bir işin yapılmasını garanti eden kişi lehtardır. Lehtarın garantisinde lehtara kefil olarak ilgili meblağı veren taraf da bankadır. Alıcı kişi de muhatapdır.

Herhangi bir iş için teminat mektubu almak isteyen kişi veya kurumların, teminat mektubu almak istedikleri ilgili bankada kredi portföylerinin bulunması gerekmekte. Aksi takdirde teminat mektubu, banka tarafından söz konusu kişiye verilmez. Fakat bu durumlarda işi lehtar kişisi, bankada portföyü bulunan başka bir taraf üzerinden teminat mektubu alabilir. Bu kişiye de garantör veya kontragan denir. Daha çok yurtdışında bulunan iş adamları garantör olarak kullanılmaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi bankadan teminat mektubu alabilmek için öncelikle kredi portföyünün bulunması gerekmektedir.

Teminat Mektuplarında Sigorta

Teminat Mektuplarında Sigorta

Lehtar ile muhatap arasında gerçekleştirilen söz konusu işin herhangi bir zarara uğraması sonucunda lehtar tarafından bankaya ödenecek meblağın sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Bu sigortalı temimat mektupları daha çok gelişmiş piyasalarda kullanılıyor. Ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber yurtdışında ise neredeyse tüm işadamları tarafından kullanılmaktadır. Sigorta şirketinin karşılayacağı tutar, anlaşma metinlerinde belirtilen tutar kadardır. Bunun aksine sigorta şirketi karışmaz. Ayrıca bu meblağın sigorta tarafından karşılanması için lehtar kişisinin söz konusu zararda hiçbir suçunun bulunmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda zararın sigorta tarafından karşılanması için yapılacak incelemeler uzun sürebilir.

Teminat Mektubu Nedir?

Teminat Mektubu Nedir?

 

Teminat mektubu birçok iş birimini birbirine düşüren türden ödeme yöntemidir. kredi, limit, nakit, teminat, likit kavramlarının hangisine uyduğu konusunda henüz ortak bir paydaya varılamamıştır. Çünkü teminat mektubu için her birini söylemek mümkündür. Teminat mektubu öncelikle adı üstünde ‘teminat’ veren bir belgedir. Genelde ihalelerde ve projelerde kullanılmaktadır. Ama mal alım ve satımlarında da müşteri limitleri bakımından kullanımı yaygındır. Mal ya da hizmet satın alacak kişi satıcıya belirli miktarda teminat mektubu verir ve firma nezdinde kendine limit açtırır. Böylelikle alım ve satımlarını bu limit doğrultusunda rahatlıkla yapabilir.

Teminat mektubu bir metin halinden oluşmaktadır. Metnin içerisinde ise yapılan işin o mektupta yazılan tutar kadar garanti olduğu belirtilir. Metnin şekli genelde verilen kurumlar tarafından belirlenir. Ama içerisinde değişmeyen, mutlaka bulunması gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan biri teminat süreli ise geçerlilik tarihi değilse süresiz olduğunu belirten sözcüktür. Aynı zamanda düzenlenme tarihi, teminat edilen tutar, hangi banka olduğu, verilecek kurum, gerekli imzalar bir teminat mektubunda olması gereken faktörlerdir. Geri kalan kısımlar ise teminat mektubunun verileceği kurum tarafından belirlenmektedir.

Teminat Mektubu Nasıl Kullanılır?

Teminat Mektubu Nasıl Kullanılır?

 

Teminat mektubu kullanmak için bankaya başvuru yapmalısınız. Yaptığınız başvuruda ne kadarlık bir mektuba ihtiyacınız olduğunu belirterek, istenilen metin şeklini iletmelisiniz. Banka tarafından sizin adınıza gerekli incelemeler yapılır ve bankanın nezdinde limitleriniz müsait ise eğer, teminat mektubu istenilen şekilde düzenlenir. Böylelikle elinizde bulunan teminat mektubu üzerinde yazan tutar kadar bankaya sorumlu olursunuz. Banka ise sizin bu mektubu vereceğiniz kuruma sorumlu olur. Aldığınız mektubu kuruma iletir ve kurumda belli işlemleri yapmak için yetki kazanmış olursunuz. Yani sizin teminatınız da sunduğunuz tutar kadar; hizmet, ticaret gibi işlemlere konu olabilirsiniz.

Teminat mektubunun verildiği kurum açısından düşündüğümüzde de şirketin kendini garantiye aldığını söyleyebiliriz. Mektubun alındığı kişiye, belirtilen tutar karşılığında diledikleri gibi mal alım ve satımı yapabilmketedir. Fakat burada dikkat etmesi gereken bir durum mektubun süresidir. Eğer bir mal satışı olacaksa, vadesinin bu süreden az olması önemlidir ki teminat mektubunun süresi geçtiğinde mal için kendi yöntemlerinizle borcunuzu almak zorunda kalırsınız. Herhangi bir teminatınız kalamaz. Süresinin içerisinde ödenmeyen bir mal satışınız var ise mektubu tazmin ettirebilmketesiniz. Yani bankaya başvurarak borcunuz karşılığını alabilirsiniz. Ama teminat mektubunun süresi geçmişse hiçbir işe yaramaz, doğrudan çöptür. Herhangi bir hak iddia edilemez. Bu yüzden teminat mektubunu elinde bulunduran kişinin de bu gibi durumlarda dikkatli olması gereklidir.

Teminat Mektubunda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar?

Teminat Mektubunda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar?

 

Teminat mektubunu veren kişi ile alan kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Teminat mektubu şekil bakımından ve kullanım açısından biraz farklıdır. Bu sebeple düzenlenen teminat mektuplarında öncelikle olarak tarafların istenilen şartlara uygun mu diye metni kontrol etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda tarih ve tutar da büyük önem taşıyan faktörlerdendir. Yanlış yazılan bir tarih sizi ciddi sıkıntılara sokabilmketedir. Aynı şekilde tutar da istenilen kadar mı incelemelisiniz. Böylelikle limit risk durumunda sıkıntıya düşmemiş olursunuz.

Teminat mektuplarında birde bankanın attığı imzalar önemlidir. Eksik imzalı teminat mektupları ile çok fazla hak talep edilmesi mümkün değildir. Teminat mektubu şekil olarak genel çerçevede 4’e ayrılır. Geçici, kesin, vergi ve icra dairelerine verilen; bir de gümrük, özel kişi, resmi kurumlara sunulan mektuplar olarak 4 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten mektubunuzun hangi özellikte olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Geçici teminat mektupları genelde ihalelerde kullanılan ve ihaleyi alan kişi için kesin haline dönüşecek türden mektuplardır. Kesin mektuplar yapılan anlaşma sonucunda bankanın sorumluluğu altında olan türdür. Diğerleri ise genelde limit, kredi gibi tanımlamalar yapmak için kullanılır.

Mektupta dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise mektup metninde kullanılan ifadelerdir. Bu ifadelerle mektubun ne şartlarda ödeneceği yer almaktadır. Örneğin, ilk talepte borcun ödemesinin borçlunun rızası olmadan kesin olarak gerçekleşeceği ifadesi yer alabilir. Bu ifade ile istenilen borç ödenmediğinde bankaya tazmin için doğrudan başvurabilirsiniz. Borcunuzu tahsil eder ve riskten kurtulursunuz.

SİZ SİZ OLUN KREDİ SİCİLİNİZİ BEYAZ TUTUN

SİZ SİZ OLUN KREDİ SİCİLİNİZİ BEYAZ TUTUN

İleride ihtiyaç duyacağınız krediler için Kredibilitenizin bozulmaması için ödemelerinizi mutlaka zamanında yapmanız gerekmektedir. Ödeyemeyeceğiniz miktarda kredi çekmeyin ve Kredi kartınızı borçlanma aracı olarak kullanmamalısınız.

Bu yüzden siz siz olun Kredi sicilinize ve Kredi Notunuza gözünüz gibi bakın.

SİCİL AFFI SAYESİNDE İSMİM KARA LİSTEDEN ÇIKACAK MI?

SİCİL AFFI SAYESİNDE İSMİM KARA LİSTEDEN ÇIKACAK MI?

Sicil Affı denilen bu yasa sadece bankalara sicili bozuk olan müşterilerine yeni kredi verdiklerinde veya kredilerini yapılandırdıklarındaki hukuki ve cezai sorumluluğunu kaldırmakta. Yasanın hiçbir yerinde sicil silinecek. gibi ibareler yoktur.

KARA LİSTE NEDİR?

KARA LİSTE NEDİR?

Aslında Kara Liste diye bir liste yoktur. Kredi sicil kaydı diye bilinen raporlama tüketicilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları için ileride kullanılmak üzere TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan referans bir uygulamadır. Burada ödemelerinde gecikmeye düşmüş veya yasal takibe alınmış tüketiciler riskli ve kötü sicilli olarak görülmektedirler. Bu da halk arasında Kara Liste olarak adlandırılmakta.

KREDİ SİCİLİ BİLGİLERİ NELERİ İÇERMEKTE?

KREDİ SİCİLİ BİLGİLERİ NELERİ İÇERMEKTE?

Kredi sicil bilgileri kişilerin finans kurumlarından kullandıkları aktif kredi kartı, krediler, kredili mevduat hesapları ve kefil oldukları krediler ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsamaktadır. Yasal takibe alınmış fakat ödenmemiş krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile bu bilgi sicilde yer almaktadır.

KARA LİSTEDEN ÇIKMAK MÜMKÜN MÜ?

KARA LİSTEDEN ÇIKMAK MÜMKÜN MÜ?

Borcunuzu ödedikten 5 sene sonra kredi sicili temizlenmekte. Bu sürede kredi çekme ve kredi kartı alma olasılığınız oldukça düşük. 5 sene sonunda kredi siciliniz temizlense de bankalar kendi tuttukları kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilmekteler.

HANGİ KOŞULLARDA KARA LİSTEYE GİRMİŞ OLURUM?

HANGİ KOŞULLARDA KARA LİSTEYE GİRMİŞ OLURUM?

Kullanmış olduğunuz kredi kartları, krediler, kredili mevduat hesabından kullandığınız  kredi veya kefil olduğunuz bir kredi ödemelerini 90 gün geciktirmeniz durumunda hakkınızda yasal takip başlayabilir  ve TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınmış olursunuz.

Bankalar kaç yaşa kadar taşıt kredisi verir?

Bankalar kaç yaşa kadar taşıt kredisi verir?

İkinci el taşıt kredisi almak isteyen tüketiciler için göz önünde bulundurulması gereken birçok koşul bulunmakta. Satın almak istedikleri araçların yaşı, kullanılacak kredide belirleyici bir rol üstlenmekte. İkinci el araç almak isteyen tüketicilere bankalar pek çok seçenek sunmakta. İkinci el taşıt kredisi kullanmaya karar veren tüketiciler, bankaların koşullarını araştırmalı ve satın alacakları otomobil için en uygun koşullara bankaların seçeneklerini inceledikten sonra karar vermeliler.

Bankaların İkinci El Taşıt Kredisi Kaç Yaşında Araçları Kapsamakta?

Bankaların İkinci El Taşıt Kredisi Kaç Yaşında Araçları Kapsamakta?

Mevcut koşullarda birçok banka ikinci el taşıt kredisi kullandırmakta. Ancak ikinci el otomobil kredi başvurusu için sağlanması gereken bazı koşullar bulunuyor. Almak istediğiniz otomobilin yaşı kredi kullanımında etkin rol oynayabiliyor. Ancak bu koşul bankalar arasında farklılık gösterebilmekte. Araç yaşı dışında marka ve model sınırlamaları bulunmuyor.

Bankaların İkinci El Taşıt Kredisi Alırken Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Bankaların İkinci El Taşıt Kredisi Alırken Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Bankalar, satın alacağınız ikinci el otomobil için ikinci el taşıt kredisinin, anlaşmalı oldukları firmalardan kullanılması durumunda, çeşitli kolaylıklar sağlayabilmekte. Kredinizi bu şekilde daha hızlı ve uygun koşullarda kullanabilirsiniz. İkinci el otomobil kredisi başvurusunda bulunmadan önce, farklı bankaların sunduğu imkanları araştırmanız gerekmekte. Satın almak istediğiniz otomobilin yaşını da göz önünde bulundurarak size en uygun otomobil kredisini seçmeniz gerekir.

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el taşıt kredisi kullanırken, kredi vade sürelerine ve ödeyeceğiniz aylık ve toplam tutarlara dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca kredi masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bankaların dönemsel kampanyalarını takip ederek masraf indirimlerinden isterseniz faydalanabilirsiniz. İkinci el araç kredisi kullanmadan önce, satın alacağınız otomobilin yaşına göre kefil gerektiren veya gerektirmeyen kredi seçeneklerini inceleyip, ödeme koşullarınıza en uygun ikinci el taşıt kredisini bulabilirsiniz. Böylece bütçenizi sarsmadan araba sahibi olabilmektesiniz.

Ticari kredi alma şartları nelerdir?

Ticari kredi alma şartları nelerdir?

Ticari krediler, ticari faaliyet içerisinde bulunan ve ticari belgelere sahip olan herkes tarafından kullanılabilmekte. Yani, ticari kredi kullanabilmek için öncelikle faal bir şirketiniz olmalı. Ticari kredi başvurularında banka, işletmenin dönemlik finansal raporuna ve işletmenin geçmiş çek , kredi ödemelerine bakmakta. Şirketin kredibilitesinin ölçülmesini sağlayan dönemlik finansal rapora göre şirketin ödeme gücü ve alabileceği kredi tutarı belirlenir.

İşletmenizin ödenmemiş çek ya da senedinin olması ve daha önceden bankalarla sorun yaşamış olması kredi alabilme ihtimalini düşürebilir.

Ticari kredi başvurusu nasıl yapılır?

Ticari kredi başvurusu nasıl yapılır?

Ticari kredi başvuruları genellikle online kanallar aracılığı ile yapılmakta. Özellikle büyük işletmeler için şubede birebir yapılacak başvuru zaman kaybı olacağından online ve telefon bankacılığından faydalanılmaktadır. Banka ve işletme arasında yapılan sözleşme çerçevesinde bankaya talimat verilir.

Başvuruyu inceleyen banka dönemlik finans raporuna göre işletmeye limit tanımlaması yapar ve başvuruyu buna göre değerlendirmektedir. Banka tarafından verilen teklif şirket tarafından kabul edilirse kredi kullanım talimatı verilir ve gerekli belgeleri bankaya ulaştırır. Sonrasında ise kredi şirket hesabına aktarır.

Ticari kredi için gerekli belgeler nelerdir?

Ticari kredi için gerekli belgeler nelerdir?

Talep edilecek belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genel olarak imza sirküleri, vergi levhası, bağlı olduğu ticaret odası kaydı ve resmi gazete nüshası  istenmekte. Ticari kredi için gereken belgeleri başvuru yaptığınız bankadan öğrenebilmektesiniz.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi puanınızın yüksek ya da düşük olmasında bir numaralı konu; bu zamana kadar yapmış olduğunuz kredi ödemeleridir. Yani kredilerinizi ve kredi borçlarınızı gecikmeye düşmeden düzenli olarak ödüyorsanız genelde kredi notunuz yüksek olur. Kredi puanında kredi ödeme alışkanlığının payı %35dir. Yeni kredili ürün açılışı da bu puanın %11’ini oluşturmakta. Bir diğer önemli konu ise şu an olan borçlarınız. Borçlar da kredi puanının %35’ini oluşturmakta. Yani borçluluk azaldıkça kredi puanı yükselebilir. Kredi kullanım yoğunluğu ise %10’luk kısmı oluşturuyor. Bunlar dışında kredi notunu etkileyen kavramlar da vardır. Diğer kavramlar ise %9’luk kısmı oluşturmakta.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi çekerken vadeyi ve aylık ödeme miktarını dikkatli seçmenizi tavsiye etmemizin temel nedeni; sizin ödemelerde zorluk yaşamamanız ve gecikmeye düşmemenizdir. Eğer ödemelerinizi zamanında yaparsanız ve gecikmeye düşmezseniz kredi notunuz yükselebilir.

Kredi notunuz çok kötü ve gecikmelere düştüyseniz hatta hatta bankalarla yasal takip sürecine giden bir serüveniniz olduysa da merak etmeyin. Bir süre borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilmektesiniz. Kredi puanı sizin kredi almanızı zorlaştırmak için değil yüksek kredi puanı olanların kredi almalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir referanstır. Ayrıca bazı bankalar kredi puanınıza göre size uygun kampanyalı faiz oranları da sunabilmekte. Kredi notunu yüksek tutmak ticari hayatta da sizinle ilgili oluşacak güveni olumlu yönde etkileyecektir. 

Kredi Puanı Sıfır Olanlar İçin

Kredi Puanı Sıfır Olanlar İçin

Bankalarla hiç iş yapmadığınız ve borcunuz olmadığı için kredi puanınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bankalar kredi puanınızı sizinle olan ilişkilerine göre düzenlemektedirler. Yani eğer sizinle bu zamana kadar herhangi bir banka çalışmamışsa, sizin de kredi puanınız oluşmamış demektir. Bu da kredi puanınızın 0 olması anlamına gelmektedir. Kredi puanı 0 olan kişilere de kredi çıkamaz. Bu durum için yapabileceğiniz üç şey var. Birincisi bankadan ilk işlemleriniz için bir ürün almak ve bu ürünün borçlarını düzgün ödemektir. Zamanla kredi notunuz yükselir ve kredi çekebilecek pozisyona gelirsiniz. Diğer yöntem ise kredi puanı yüksek olan birini kendinize kefil yapmak ya da bir varlığınızı teminat göstermek. Üçüncü yöntem ise gelirinizi belgeleyerek banka ile konuşmaktır. Kredi puanınız 0 ise kredi almanız zor ama imkansız değildir. 

Araba Almak İçin Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Araba Almak İçin Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Kredi tutarı düşük, vade süresi az bir kredi kullanacaksanız, ihtiyaç kredisi tercih edilebilir. Yüksek tutar ve 24 aydan fazla vade için ise taşıt kredisi daha mantıklı olabilir.

Bu kararı verirken atlamamanız gereken bir konu da, aracın ipotek edilme durumudur. İhtiyacınız olan yüksek bir tutarsa, bankanın aracı teminat olarak ipotek etmesiyle taşıt kredisi kullanabilmektesiniz. Ancak, düşük tutar için ipoteksiz ihtiyaç kredisinden faydalanabilmektesiniz.

Taşıt Kredilerinde Kredilendirme Oranı Neye Göre Yapılıyor?

Bu oran arabanın satış bedeli üzerinden yapılmakta. İkinci el arabalarda ise arabanın kasko değeri üzerinden belirlenmekte.

İkinci El Araba İçin Nasıl Kredi Çekilir?

İkinci El Araba İçin Nasıl Kredi Çekilir?

İkinci el arabalar için kredilerde bankalar aracın yaşıyla ilgilenmektedir. 5 yıldan daha eski bir araç olmaması bankalar açısından önemli bir kriterdir. Ancak, bankadan bankaya değişerek 8 yıla kadar çıkarılabilir. Daha eski bir arabaya sahip olmayı düşünüyorsanız yine ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmektesiniz.

Araba Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Araba Kredisi İçin Gerekli Şartlar

-18 yaşından büyük olmak

-Aylık belgelenebilir düzenli gelire sahip olmak

-SGK kaydı

-Kredi notunun yüksekliği

Kredinin Kolay Çıkması İçin Kredi Notu Çok Önemli!

Kredi almanızda en önemli etken kredi notunuzdur. Kredi geçmişiniz olumluysa, daha önceki kredilerinizi düzenli ödediyseniz, gelir ve gideriniz dengeliyse, bu durumlar size pozitif olarak yansır.

Tatil Kredisi Hesaplama

Tatil Kredisi Hesaplama

Tatil kredisi, bankaların özellikle yaz aylarında düzenledikleri kampanyalı bir kredi türüdür. Bu kredi türünde de diğer ihtiyaç kredisi türlerinde olduğu gibi en fazla 36 ay vade seçeneği sunulmakta. Tatil kredisinin en büyük avantajı çoğu banka tarafından taksit erteleme imkânı sunuluyor olması. Kampanyalı kredi ürünü olduğu için masrafları ve sigortaları standart olarak sunulmakta. Tatil kredilerinde bankalar, acenteler ve tatil siteleri ile çeşitli anlaşmalar yaparak kampanyalar düzenleyebilirler. Ayrıca tüm bankaların kampanyalı ürünlerini karşılaştırarak istediğiniz ürünü kolayca bulmanız da mümkündür.

Tatil Kredilerinde Taksit Erteleme 

Tatil Kredilerinde Taksit Erteleme 

Tatil kredisi, bankaların ve çeşitli finansal kuruluşların özellikle yaz aylarında yaptığı bir kampanya kredisidir. Kampanya kredisi olduğundan dolayı, müşterilerine özellikle kısa vadede cazip fırsatlar sunmakta.Tatil kredisi, diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi en fazla 36 ay vade seçeneği ile verilmekte.

Tatil kredisini diğer bireysel kredilerden ayıran en önemli avantaj ise kredilerin çoğu banka tarafından taksit erteleme imkanı ile verilmesi.Bankalar, kredileri genellikle 3 ay erteleme seçeneği sunar.Bütçenize uygun olarak oluşturduğunuz kredi ödemelerinize, ilk 3 ay geçtikten sonra başlayabilmektesiniz.

Tatil kredinizin vadesini ve aylık ödeme tutarınızı ödeme güçlüğü çekmemek için doğru belirlemenizi öneriyoruz. Bunun için banka şubelerindeki kredi danışmanlarıyla görüşebilirsiniz.

Tatil Kredisi Başvurusu Hakkında

Tatil Kredisi Başvurusu Hakkında

Tatil kredisi başvurunuzu hemen her bankanın sahip olduğu telefon veya internet bankacılığını kullanarak yapılabilir, paranın anında hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz. 

Bankalar  talep ettiğiniz krediyi, kredi notuna göre belirlemektedirler. Kredi notunuzun düşük veya yüksek olması, bu süreci hızlandırabilir veya yavaşlatabilmektedir. Tatil kredisi başvuru için lazım olan belgeler şunlardır;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, 
 • Gelir Belgesi,
 • Adrese dayalı sisteme kayıtlı değilseniz son 3 aya ait üzerinize olan ve adresinizi gösteren elektrik-su-doğal gaz faturalarından herhangi birisi.

Eğitim Kredisi Nedir? Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Eğitim Kredisi Nedir? Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenciler, özellikle üniversite dönemlerinde eğitimlerini devam ettirmek için finansal desteklere ihtiyaç duyabiliyorlar. Bankalar da her türlü okul, kurs, dershane ve diğer eğitimlerinize finans sağlamak için eğitim kredisi olarak adlandırılan ihtiyaç kredisini sunmakta. Eğitim kredisi, öğrencinin her türlü eğitim faaliyeti için velisine veya kendisine verilen, bankadan almış olduğu özel bir ihtiyaç kredisidir. Birçok bankanın 36 aya kadar vadeli olarak verdiği eğitim kredisini, öğrencinin velisi veya (eğer öğrencinin belgelendirebileceği geliri varsa) öğrencinin kendisi, alacağı eğitime dair kayıt belgesi ve faturayı göstererek bankalardan alabilmektedir.

Eğitim Kredisi Gerekçeleri

Eğitim Kredisi Gerekçeleri

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte, hangi kredi olursa olsun, bankalardan kredi çekebilmek için maaşlı ve belgelendirilebilir (kayıtlı) bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Gelirinizi gösterebileceğiniz maaş bordrosu ve eğitim göreceğinize dair kayıt belgesi veya kaydınıza dair faturayla birlikte banka şubesine giderek eğitim kredisine başvurabilmektesiniz. Bankaların kredi başvurularını artık daha sık ve detaylı incelemesinden dolayı, eğer herhangi bir gelire sahip değilseniz kredi başvurunuz değerlendirmeye alınmadan reddedilir. Ancak, eğer bir işiniz ve kayıtlı bir geliriniz (maaş) yoksa bazı yöntemler ile eğitim kredisi alabilmektesiniz.

 • Birinci yol kefil göstermektir. Birçok öğrenci bir işe sahip olmadığı için herhangi bir gelir belgesi, maaş bordrosu da gösteremiyor. Ancak velisi veya kefil gösterebileceği bir kişi sayesinde herhangi bir işe sahip olmasa bile eğitim kredisine başvurabilmekte. Tabi ki burada da kefil göstereceğiniz kişinin maddi durumu incelenmektedir.
 • İkinci yol, banka hesaplarınızdaki hareketler ve hesaplarınızdaki maddi varlıklarınızdır. Hesabınızda, çekmek istediğiniz kredi miktarının en az iki katı kadar varlık varsa ve hesap hareketlerinizde, ödemelerinizde vs. herhangi bir problem yoksa bankalar bu gelirinizi teminat olarak görüp eğitim kredisi verebilmektedirler.
 • Bir diğer yol ise kullanmakta olduğunuz kredi kartı/banka kartı gibi ürünleri kullanma performansınız ve kredi notunuzdur. Kredi notu (kredi skoru), bireyin veya kurumun banka ve finans kuruluşları ile arasındaki tüm finans geçmişinizi analiz eden ve özetleyen bir puan. Eğer kredi kartı gibi ürünler kullanıyorsanız ve kredi notunuz yüksekse, bankalar bunu görerek size kredi verebilirler.

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Bankalar, kredi başvuru sürecinde bazı belgeler istemekte. Bu belgelerden bazıları nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi (maaş bordrosu, maaş cüzdanı vb.), eğitimi gördüğünüz kurumdan alacağınız kayıt belgesi ve eğitim ücretini gösteren faturalardır. Ancak bazı bankalar başka belgeler de isteyebilmektedir. Bunun için başvuracağınız bankadan bilgi alabilirsiniz.

Emekliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Emekliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Emekli maaşının 10 ila 15 katı arasında kredi verilmesi, emekli kredilerinde bankaların sıklıkla kullandığı kampanyalardandır. Ancak asıl kullanılabilecek kredi belirleme yöntemi, aylık gelirin en fazla yarısının (%50’sinin) “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak belirlendiği yöntemlerdir. Bu yöntem neredeyse her banka tarafından kişinin kredi notuna göre kullanılmaktadır.

Emekli Kredisi İçin Yaş Sınırı 

Emekli Kredisi İçin Yaş Sınırı 

Emeklilerin kredi kullanma yaşı bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 80 yaşı üst sınır olarak kabul edilmektedir. Örneğin 80 yaş sınırı uygulanan bir bankaya 78 yaşında bir emekli, kredi için başvuruda bulunursa en fazla 2 yıl yani 24 vadeli bir kredi kullanabilmektedir. Ayrıca bu uygulama tüm krediler için de geçerlidir.

KOSGEB Kredisi Nedir

KOSGEB Kredisi Nedir

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 1990 yılında kurulmuştur. Son dönemde genç yatırımcıların artmasıyla birlikte ön plana çıkan kamu destekli bu kuruluş oldukça ilgi görmektedir.

100 bin TL faizsiz kredi veren KOSGEB sayesinde birçok girişimci iş hayatında kendine yer edinmektedir. 

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir, Nereden Başvurabilirim?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir, Nereden Başvurabilirim?

KOSGEB'e başvurmak ve kredi almak için ilk izleyeceğiniz adım KOSGEB'den onaylı girişimcilik sertifikası almaktır. Türkiye'nin her yerinden alacağınız bu sertifikaya İŞKUR veya KOSGEB üzerinden talepte bulunmanız gerekmektedir. 

Başvuru sonrası vatandaşlar bir belge ile eğitim merkezine yönlendirilmektedir. Devam zorunluluğu olan bu eğitimden sonra KOSGEB'e başvurmak isteyenler iş planını sunmak durumundadır. İş planı onaylandığı andan itibaren ise iş yeri açılışını gerçekleştirip, KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturmak şartı sunulumaktadır. Bu işlemler sırası ile uygulandıktan sonra KOSGEB kredileri sunan bankalardan herhangi birine giderek kredi başvurusu yapılabilmektedir. Öte yandan KOSGEB'e belli şartlar tamamlandığı zaman e-devlet üzerinde de başvuru sağlanıyor.

Mortgage Nedir, Konut Kredisinden Farkı Var Mı?

Mortgage Nedir, Konut Kredisinden Farkı Var Mı?

Genellikle gayrimenkul olmak üzere, bir mal satın alınmak istendiğinde, bu malın ipotek edilmesi karşılığında verilen kredilere mortgage denilmktedir. Mortgage ile konut kredisinin farkı var mı diye sorarsanız, 2007’den beri yok. Önceden, konut almak için vadesi en fazla 5 yıla kadar uzayan kredilere konut kredisi deniyordu ve faiz oranları yüksekti. Mortgage ise, vadesi 30 yıla kadar sürebilen uzun vadeli, düşük faizli bir kredi türüdür. 2007 itibariyle mortgage, konut kredisinin yerine geçmiştir. Uzun lafın kısası, Türkiye’de kullanılan konut kredisine mortgage demekteyiz.

Mortgage Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mortgage Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mortgage ile düşük aylık ödemeler uzun vadede kira öder gibi ev sahibi olunabilmekte.

Mortgage yasasına göre konut kredilerinde uygulanan faiz oranı sabit, değişken veya her ikisini de içerecek şekilde olabilmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar konut kredilerinde yaygın olarak eşit taksitli ödeme planı sunmaktadır. Eğer 3 ayda bir veya yılda bir prim, ikramiye vs alıyorsanız, balon ödemeli konut kredilerini tercih edebilirsiniz.

Mortgage Ödeme Planı Nasıl Seçilmelidir?

Mortgage Ödeme Planı Nasıl Seçilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken, kredi karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun ödeme planını bulmaktır. Seçeceğiniz plan, kredinizin vadesi boyunca uymak zorunda olduğunuz ödeme aralıklarını belirlemektedir. Taksit tutarlarını düzenli ödeyebileceğiniz seçimi yapmak, finansal zorluğa girmemeniz için son derece önem taşıyor çünkü taksit tutarlarınızın bir kısmının veya tamamını zamanında ödemediğinizde, ödemesi geciken anapara tutarı için, geciken süre boyunca, kredinizin aylık faiz oranının %30 fazlası oranında bir gecikme faizi uygulanmaktadır. Birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda ise kredi borcunuzun tamamı "hemen ödenmesi gereken borç" haline geliyor ve banka bunu size bildirerek kredi borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep ediyor. Borcun ödenmemesi halinde kanuni takip süreci başlar.

Hangi Evler İçin Mortgage Başvurusu Yapılabilmektedir?

Hangi Evler İçin Mortgage Başvurusu Yapılabilmektedir?

Mortgage kullanmak için almak istediğiniz evin krediye uygun olması şarttır. Evin tapu bilgileri, kat irtifakı, iskan, kat mülkiyeti, deprem sigortası gibi bankaların sizden ev ile ilgili hangi belgeleri isteyeceğini öğrenip bu belgelerin mevcut olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.  Ayrıca, bankalar borca karşılık evi ipotek ettiği için evin bu borcu karşılayacak değerde olması da beklenilen kriterler arasındadır. Projeden ev almak için ise, proje sahibinin anlaştığı bankalara yönelmek gerekmektedir.

Ek Kart Nedir?

Ek Kart Nedir?

Eğer bir kredi kartınız varsa, bu karta bağlı bir kart daha çıkartabilmektesiniz ve başka birinin kullanmasını sağlayabilmektesiniz. İşte bu kart, sizin kredi kartınızın ek kartı oluyor. Yani kendi kartınızın aynısından başka birine vermiş gibi düşünebilirsiniz. Ancak, ek kartın limitini kendi kartınızdan farklı olarak belirleyebilmektesiniz.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartı sahibi olan kişiler ek kart çıkarmak için başvurda bulunabilmektedir. Bunun için internet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da şubeye giderek başvuru formu doldurma yöntemi seçilebilir. Ek kart çıkartılacak kişinin de bilgilerini bu sırada bankaya vermek gerekmektedir. Bankanın uygun görmesi durumunda ek kart çıkartılmaktadır.

Ek Kart 18 Yaşından Küçüklere Çıkar Mı?

Ek Kart 18 Yaşından Küçüklere Çıkar Mı?

Ek kart sahibi olmak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekmektedir. Kredi kartı sahipleri ek kartı genellikle aile bireylerine vermeyi tercih etmektedir, bu durumda 18 yaşından küçük çocuğuma nasıl kart çıkartırım sorusu öne çıkmakta. Bunun yolu ise şu: 18 yaşından küçükler için aile muvafakatnamesi ile ek kart çıkartılabilmektedir.  Bunun için söz konusu çocuğun anne veya babasının çalışıyor olması gerekmektedir ve çalışan ebeveyinin kredi kartına bağlı ek kart çıkartılabiliyor.

Ek Kartların Avantajları Var Mı?

Ek Kartların Avantajları Var Mı?

Bankalar ek kart başvurularını artırmak için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Asıl kartın sağladığı avantajlar dışında ek puan, mil, tatil puanı, indirim gibi özel avantajlar sunan kartlar bulunmaktadır. Kazanılan bu puanlar istenirse asıl karta da aktarılabilmektedir.

Ek Kart İçin Aidat Ödenir Mi?

Ek Kart İçin Aidat Ödenir Mi?

Ek kart aidat ücreti alıp almamak bankadan bankaya değişmektedir. Ancak, ek kartın aidatı asıl kartın en fazla yarısı kadar olabilmektedir. Ek kartlarla ilgili yönetmelikte şu ifade yer almaktadır:  “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.”

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Ödeme şekli, ek kartın türüne göre değişmektedir. Eğer ek kart, ana kart ile aynı ve limiti dahilinde olan bir ek kart ise, bu kartların hesap kesim tarihleri ve borçları birlikte olmaktadır. Ödeme, ana kartın ödemesiyle birlikte yapılmaktadır.Ana kartın borcunu ödediğinizde, ek kartın da borcunu ödemiş olmaktasınız.

Eğer kendine ait CVV kodu ve son kullanma tarihi olan bir kart ise, bu kartın borcu ve ödeme günü esas kartın ödemesinden ayrı ve bağımsız hesaplanmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artar?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artar?

Kredi kartı limitini artırmak isteyenler bunu internet üzerinden ya da şubeye giderek yapabilmektedirler. Kredi kartını limitini artırmadan önce dikkat etmeniz gereken husus sizin bütçenizdir. Düzenli bir geliriniz olduğu zaman kredi kartı limitini artırmayı deneyebilirsiniz. Çünkü kredi kartı limitiniz yükseldikçe borcunuzun da fazla olacağını unutmamanız gerekmektedir. Bazı bankalar gelir beyanını isterken kimileri bunu tercih etmiyor. Sizin bu işlemi yaparken ilk düşünmeniz gereken, 'ödeme yapabilir miyim?' sorusu olmalıdır.

Kredi Kartı Limitinizi Arttırmak İçin Kredi Notunuzu İyi Tutun

Kredi Kartı Limitinizi Arttırmak İçin Kredi Notunuzu İyi Tutun

Bankalar başvurularda kredi notuna dikkat etmektedir. Kredi notunuz ise geçmiş ödemeleriniz oluşturmaktadır. Eğer geçmiş ödemelerinizde sıkıntı yaşıyorsanız bankalar kredi notunuzu yükseltmiyor. Bunun için düzenli bir ödeme yapmanız gerekmekte. Borçlarınızı düzenli ödediğiniz zaman kredi notunuz yükselecek ve kredi limit artırma işleminiz olumlu yanıt alacaktır.

Kredi Kartı Limitinizi Arttırmak İçin İstikrarlı Ödeme Yapın

Kredi Kartı Limitinizi Arttırmak İçin İstikrarlı Ödeme Yapın

Bankalar sizi tanımadığı için yaptığınız ödemelere bakar. Bu ödemelerin istikrarlı olması sizin kredi kartı limitinizi yükseltmeniz için olumlu bir seçenektir. Düzenli ödeme yapmanız durumunda kredi notunuz da yükseleceği için banka size ret cevabı vermeyecektir. Bütçenize uygun bir şekilde harcama yapıp kredi kartı limit başvurunuzu yine bütçenize uygun şekilde belirlerseniz zararlı çıkmazsınız. Evet bazen teknolojik eşyaları alırken yüksek miktarda kredi kartı limiti istiyor ama harcama yapacağınız miktarda kredi kartı limitinizi yükseltirseniz ödeme yaparken de zorlanmamış olursunuz.

CVV Denilen Kart Güvenlik Kodu Nedir?

CVV Denilen Kart Güvenlik Kodu Nedir?

İnternette alışveriş yaparken sıklıkla karşınıza çıkan kart güvenlik kodu merak ediliyor. CVV  (Card Validation Value) olarak adlandırdığımız kart güvenlik kodu bizim internet üzerinden rahatça alışveriş yapmamızı sağlamakta.

CVV güvenlik kodu genellikle kullandığınız kartın arkasında yer almaktadır. Beyaz şerit üzerinde yer alan rakamlardan son 3 hane CVV güvenlik kodunu oluşturuyor.Ancak bu kod bazen kullandığınız kartın arkasında yer almıyor olabilir. Bunun nedeni ise American Express banka kartı kullanıyor olmanızdır. American Express banka kartında CVV kodu önde yer alıyor ve bu kod 4 hanelidir.

Kartınızda Visa, MasterCard ve Discover logosu bulunuyorsa CVV'yi aramanız yerin arka taraf olduğunu unutmayınız. Türkiye'de kullanılan kartlarda CVV kodu arkada yer almaktadır.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemlidir?

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemlidir?

Kart güvenlik kodu dediğimiz bu rakamlar aslında internet üzerinden güvenli alışveriş yapmamızı sağlamakta. Yüksek güvenliği sağlamak için bulunan bu rakamlar dolandırılmanın da önüne geçebiliyor. Bu kod sayesinde internetten yaptığınız alışverişlerde kredi kartınız şifresi istenmiyor.

CVV Kodunuz Silinirse Ne Yapılması Gerekir?

CVV Kodunuz Silinirse Ne Yapılması Gerekir?

Banka kartı ya da kredi kartınızı sık kullanmanız durumunda eskidiğine şahit olmaktayız. Hatta bazen öyle durumlar oluyor ki kartın üzerinde olan rakamlar silinmiş oluyor. Buna CVV kodu da dahil. CVV kodu silinen bir kişi müşteri hizmetlerini aramanız ve bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir. CVV kodunuz silinmişse bankalar kullanmakta olduğunuz kartı yeniden gönderiyor. CVV kodunuz silindiği zaman yine kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ama internetten alışveriş yapamazsınız.

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Ev almaya karar verdiniz ancak yeterince nakit sahibi olmadığınız için bunu konut kredisi alarak yapmayı düşünüyorsunuz. O halde, bilmeniz gereken önemli bir detay var; ev için gereken paranın tamamını bankalar aracılığıyla malesef alamıyorsunuz. Ne olursa olsun, peşinat için bir miktar paranızın olması gerekiyor. Bankalar, evin değerini belirledikten sonra yalnızca belli bir oranda kredi vermekte.

Konut Kredisi Aylık Ödemeleri Nasıl Seçilmeli?

Konut Kredisi Aylık Ödemeleri Nasıl Seçilmeli?

Kredi karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun ödeme planını seçmeniz gerekir. Vade uzadıkça faiz oranlarının arttığını unutmayınız. Ancak, bütçeniz yeterli değilse de kısa vade seçip finansal zorluğa girmeyin. Ödeyebileceğiz taksitler seçmeniz çok önemli çünkü birbirini izleyen iki taksitin ödenmemesi halinde kredi borcunuz ‘tamamı hemen ödenmesi gereken borç’ durumuna dönüşmektedir.

Konut Kredisi Peşinatı İçin Nasıl Birikim Yapılır?

Konut Kredisi Peşinatı İçin Nasıl Birikim Yapılır?

Konut kredisine başvurmadan önce mutlaka bütçenizi gözden geçirmeniz gerekir. Yeteri kadar birikiminiz var mı, almak istediğiniz evin peşinatı ne kadar, peşinatı verdiğiniz takdirde kredi ödemelerinizi düzenli yapabilecek misiniz…?

Ev için peşinatınız yeterli değil ise,  aylık gelirinizin %40’ını ev kredisi öder gibi bir hesapta biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin için kredi ödeme zamanınız için de bir deneyim ve alışkanlık oluşturabilir.

Ev Peşinatı İçin İhtiyaç Kredisi Alınıyor Mu?

Bunun için ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz fakat bu noktada önemli olan hem ihtiyaç kredisini hem konut kredisini aynı anda ödeyebilecek gücünüz olup olmadığını iyice ölçmektir.

Kaç Yıllık Eve Konut Kredisi Verilir?

Kaç Yıllık Eve Konut Kredisi Verilir?

Yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisine başvurmayı düşünüyorsanız, nasıl bir ev için talepte bulunabileceğinizi de bilmelisiniz çünkü konut kredisi başvurularının değerlendirilmesinde, ihtiyaç kredisinden farklı olarak, kişinin kendisi hakkında bilgilerle birlikte, alınmayı planlanan evin bilgileri de göz önünde bulundurulmakta.

Evin tapu bilgileri ve deprem sigortası gibi belgeler haricinde evin özellikleri de bankaları ilgilendirmekte. Bu noktada akıllara ‘kaç yıllık eve konut kredisi verilir?’ sorusu geliyor. Aslında evin yaşı, evin konumuna ve durumuna göre değişebiliyor. Bankalar her ne kadar genel olarak 20 yılı geçmemiş evlere kredi vermeyi tercih etse de eğer evin yeri gelişmiş bir lokasyonda ise veya eskimemiş, yeterince rağbet görebilecek bir durumda ise, evin yaşına bakmaksızın kredi çıkarabiliyorlar. Sonuç olarak bankalar için önemli olan, borcuna karşılık aldığı değerde evi kolaylıkla satıp satamayacağı, istediği takdirde nakit olarak dönüştürüp dönüştüremeyeceğidir.

İnşaatına Başlanmamış Eve Kredi Çıkar Mı?

İnşaatına Başlanmamış Eve Kredi Çıkar Mı?

Bankalar çoğu zaman evin en azından %80’inin tamamlanmış olmasını bekliyor ancak bu oran bankadan bankaya farklılık da gösterebilmekte. Eğer almak istediğiniz ev henüz proje aşamasındaysa, yalnızca proje sahibinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi talebinde bulunabilmektesiniz.

Konutun Hangi Tapu Bilgileri Önemli?

Evin tapu fotokopisi öncelikle ekspertiz işlemlerinde kullanılmakta. Gayrimenkul Tapu Tahkikatı denilen işlemle evin üzerinde ipotek, şerh veya haciz olup olmadığına da bakılmakta. Evin iskanı, kat irtifakı, bitmişse kat mülkiyeti olması önem taşıyor.

Konut Kredisinin Onaylanması İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Konut Kredisinin Onaylanması İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Konut kredileri daha yüksek tutarlı ve uzun vadeli olduğu için gelir durumu ve kredi notu son derece önemlidir. Başvuru yapmadan önce kredi karşılaştırma yaparak gelir durumunuza en uygun ödeme planını seçmenizde fayda vardır. 

Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Oluşur?

Konut kredisi taksit tutarları; anapara ve faizden oluşmaktadır. Diğer kredilerden farklı olarak avantajı, KKDF ve BSMV vergisinden muaf olmasıdır. Ödeme planınız belirlenirken vade ve tutara göre kredi taksitleri hesaplanıyor. En yaygın kullanılan kredi ödeme planı türü, eşit taksitli ödeme planları olmaktadır.

Yeni Haberlerimiz

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü.  Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin  %70-75’ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer belirli bir birikiminiz yok ise ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için en ideal yöntemlerden biri olan konut kredisi İstanbul Finans Danışmanlıkta en uygun vade ve faiz seçenekleriyle sizleri bekliyor. 18 Yaşından büyük tüm gençler, orta ve yaşlı tüm yaş kesimleri %100 kredi imkânlarımızdan yararlanabilmektedir.

Ev almaya en doğru kararları verdiren finansal adresiniz Beylikdüzü şubesinde sizleri bekliyor.

Kira ödeme derdine son. Kendi evinizin kirasını ödeyerek daire sahibi olmak isteyenleri 444 3 291 nolu numara ve başvuru kolaylıklarımız sizleri bekliyor.

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması şartı ile bankalarımız tarafından siz değerli müşterilerimize sunulan kredi seçeneklerinden biridir. Konut kredisine başvurmak için dilediğiniz kredinin vadesini danışmanlık firması olarak değişken faiz olup olmadığını sizler adınıza araştırıyoruz.

Konut kredisi için gerekli olan nakit paralar artık www.istanbulfinansdanismanlik.com adresinde sizleri bekliyor. Satın almak istediğiniz konutu belirleyin nakit paralarınız cebinize gelsin. Konut kredisi imkânı sağlayan bankaları sizin adınıza finansal gücü ile 81 İlde adını duyurmuş markanız yardım etmektedir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları siz değerli müşterilerimize sunduğumuzda nakit paralarınız için ihtiyacınız olan tüm destekleri sağlıyoruz.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notum Kaç Olmalı?

İstanbul Finans Danışmanlık ile Kredi Notu

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi notu, bankalar üzerinden kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir.

 

Kredi Notu Bilinmesi Gereken 5 Madde:

 

. Kredi notu, ülkemizde 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur,

. KKB'nin hizmet platformu olan Findeks tarafından son kullanıcıya satış yapılır,

.Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar KKB'ye kullanıcı verilerini gönderir,

.Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşur,

. 5 yıl aktif kredi/kredi kartı ve KMH çalışması olmayan kişilerin kredi notu sıfır (0) olur ya da oluşmaz.

 

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya göre değişmektedir. Genel olarak kredi puanınız kaç olmalı;

0-699 En riskli

700-1099 Orta riskli

1100-1499 Az riskli

1500-1699 İyi

1700-1900 Çok İyi

Kredi Nedir?

Kredi Nedir?

Kredi günümüz insanların çeşitli sorunları sebebinden bankalarımızın bizlere çıkarmış olduğu bir sistemdir. Diyelim ki ev, araba, hobi, eğitim gibi durumlar için belirli bir miktarda nakit ihtiyacınız olacaktır. Kredi ile kolayca isteklerinize ulaşabilirsiniz. Her ay düzenli bir şekilde ödeme yapmanız karşılığında bankalar sizlere toplu bir miktarda nakit vermektedir. Tabi öncelikle aylık gelir durumunuzun hesaplanması gerekmektedir. Birçok kredi seçeneği mevcuttur. Örnek olarak ihtiyaç kredisi, ticari kredi, bireysel kredi vb. Kredi almak için en az 6 ay boyunca düzenli bir şekilde çalıştığınız bir yer olmalı. Bankalar aylık kazancınızı ve ihtiyaçlarınızı da hesaplayarak sizlere kredi seçenekleri çıkarır. Kredi almanız karşılığında düzenli olarak bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödeme gecikir ise ilk ay sorun olmaz 2. Ay bankamız sizlere hatırlatma yapmaktadır. 3. Ay ödeme gecikir ise bankalar sizleri takibe alır 5. Ve 6. Ay ödeme yapmamaya devam etme karşılığında ise bankalarımız size dava açmaktadırlar.  Tabi ödeme ilk aylarda gecikir ise bankalarımız durumunuza göre yeniden bütçe hesaplaması yapmaktadır. Böylelikle ödemeleriniz kolaylaşır.

Haberler Sayfamızı İnceleyin