Emekli Kredisi Nedir?

HIZLI BAŞVURU FORMU

Emekli Kredisi Nedir?

Emekli Kredisi Yaş Sınırı 

Emeklilerin kredi kullanma yaşı bankalara göre değişkenlik gösterir. Ancak genel ortalama olarak 80 yaşı üst sınır olarak kabul edilir. Örneğin 80 yaş sınırı uygulanan bir bankaya 78 yaşında bir emekli, kredi için başvuruda bulunursa en fazla 2 yıl yani 24 vadeli bir kredi kullanabilir. Ayrıca bu uygulama tüm krediler için de geçerli.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları 

Kredi faiz oranları ülkemizin yaşadığı iç ve dış etkenler ve bankanın politikasına bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterir. Bunun için bir bankanın faiz oranı sürekli iyi veya kötü şeklinde bir yaklaşımda bulunmak tam olarak doğru olmaz. Bu sebeple kredi başvurusu yapılacağı zaman bankaları değerlendirmek ve karşılaştırmak en uygun bankanın seçilmesi açısından en doğru yol olur.

Emekliye Sıfır Faizli Kredi Veriliyor mu?

Emekliye sıfır (0) faizli, sıfır kâr paylı kredi sunan bir banka bulunmuyor. Bulunmasının tek yolu ise emekli yerine faizin kamu otoritesi tarafından karşılanmasıdır. Böyle bir uygulama ise günümüzde mevcut değil ve olması da zordur.  

Emekli Kredisi Faiz Oranları Daha Uygun mu?

Temelde özel bir kampanya yapılmadığı sürece aslında emekli kredisi adı altında verilen faiz oranıyla diğer kampanyaların faiz oranları çok fazla bir farklılık göstermiyor. Sadece emekli maaşının bankaya taşınması veya emekli maaşının ek teminat olmasından dolayı piyasa faiz oranlarına kıyasla 1-2 baz puan daha düşük olabiliyor. Örneğin aylık %1,10 yerine emekli maaşını taşıma şartıyla aylık %1,08 gibi bir faiz oranı uygulanabiliyor. Ayrıca emekli maaşını taşımanın ek olarak avantajları da olabiliyor. 

Emekli Kredisi İçin Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi işlemlerinde herhangi bir sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Bunun için genel olarak bankalar faiz oranları farklı olarak aynı ürünü sigortalı ve sigortasız olarak müşterilerine sunuyor. Ancak emeklilik kredisinde bu durum genel olarak farklı. Bunun nedeni emeklilerin yaşından dolayı bankanın riskinin fazla olmasıdır. Bu durumda bankalar ilgili mevzuat gereğince hayat sigortasının zorunlu olduğunu ifade etmeseler de kredi kullandırmak kendi inisiyatiflerinde olduğu için hayat sigortası yaptırmayan emekli müşterilerine kredi kullandırmamayı genel anlamda tercih ediyorlar.

Emeklilere Verilen Kredilerde Neden Hayat Sigortası Yüksek Çıkıyor?

Kredi işlemlerindeki hayat sigortasının mantığı, sigortalının vefat etmesi durumunda tüm kredi borcunun sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır. Bundan dolayı sigorta şirketleri bir risk alır ve bu risk doğrultusunda bir prim bedeli belirler. Prim bedeli hesaplamasının en önemli iki kalemi ise kredi tutarı ve kredi kullanacak olan kişinin yaşıdır. Emeklilik yaşı da düşünüldüğünde sigorta şirketleri için en riskli yaş grubu içerisinde emekliler yer alır. Bu doğrultuda bankalarda ufak farklılıklar olmakla birlikte, hayat sigortası en yüksek emekli müşteri profiline çıkar. 

Emekli Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Emeklilik kredisi başvurusunda çok fazla bir belge istenmiyor. İstenilen belgeler ise:

  • Emekli aylık dökümü,
  • İkamet belgesi,
  • Alınacak konutun tapu fotokopisi - (konut kredisi kullanacaklar için)
  • Ruhsat fotokopisi veya faturası –(taşıt kredisi kullanacaklar için)
  • Varsa ek gelir belgesi – (kira geliri, emekli çalışma belgesi vb.)

Ayrıca emekli aylık dökümü ve ikamet belgesi maaş alınan bankaya başvurulması durumda istenmiyor.

İletişim

Yeni Haberlerimiz

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü.  Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin  %70-75’ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer belirli bir birikiminiz yok ise ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için en ideal yöntemlerden biri olan konut kredisi İstanbul Finans Danışmanlıkta en uygun vade ve faiz seçenekleriyle sizleri bekliyor. 18 Yaşından büyük tüm gençler, orta ve yaşlı tüm yaş kesimleri %100 kredi imkânlarımızdan yararlanabilmektedir.

Ev almaya en doğru kararları verdiren finansal adresiniz Beylikdüzü şubesinde sizleri bekliyor.

Kira ödeme derdine son. Kendi evinizin kirasını ödeyerek daire sahibi olmak isteyenleri 444 3 291 nolu numara ve başvuru kolaylıklarımız sizleri bekliyor.

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması şartı ile bankalarımız tarafından siz değerli müşterilerimize sunulan kredi seçeneklerinden biridir. Konut kredisine başvurmak için dilediğiniz kredinin vadesini danışmanlık firması olarak değişken faiz olup olmadığını sizler adınıza araştırıyoruz.

Konut kredisi için gerekli olan nakit paralar artık www.istanbulfinansdanismanlik.com adresinde sizleri bekliyor. Satın almak istediğiniz konutu belirleyin nakit paralarınız cebinize gelsin. Konut kredisi imkânı sağlayan bankaları sizin adınıza finansal gücü ile 81 İlde adını duyurmuş markanız yardım etmektedir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları siz değerli müşterilerimize sunduğumuzda nakit paralarınız için ihtiyacınız olan tüm destekleri sağlıyoruz.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notum Kaç Olmalı?

İstanbul Finans Danışmanlık ile Kredi Notu

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi almak olanağınızı belirliyor. Kredi notu, bankalar üzerinden kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir.

 

Kredi Notu Bilinmesi Gereken 5 Madde:

 

. Kredi notu, ülkemizde 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur,

. KKB'nin hizmet platformu olan Findeks tarafından son kullanıcıya satış yapılır,

.Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar KKB'ye kullanıcı verilerini gönderir,

.Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşur,

. 5 yıl aktif kredi/kredi kartı ve KMH çalışması olmayan kişilerin kredi notu sıfır (0) olur ya da oluşmaz.

 

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya göre değişmektedir. Genel olarak kredi puanınız kaç olmalı;

0-699 En riskli

700-1099 Orta riskli

1100-1499 Az riskli

1500-1699 İyi

1700-1900 Çok İyi

Kredi Nedir?

Kredi Nedir?

Kredi günümüz insanların çeşitli sorunları sebebinden bankalarımızın bizlere çıkarmış olduğu bir sistemdir. Diyelim ki ev, araba, hobi, eğitim gibi durumlar için belirli bir miktarda nakit ihtiyacınız olacaktır. Kredi ile kolayca isteklerinize ulaşabilirsiniz. Her ay düzenli bir şekilde ödeme yapmanız karşılığında bankalar sizlere toplu bir miktarda nakit vermektedir. Tabi öncelikle aylık gelir durumunuzun hesaplanması gerekmektedir. Birçok kredi seçeneği mevcuttur. Örnek olarak ihtiyaç kredisi, ticari kredi, bireysel kredi vb. Kredi almak için en az 6 ay boyunca düzenli bir şekilde çalıştığınız bir yer olmalı. Bankalar aylık kazancınızı ve ihtiyaçlarınızı da hesaplayarak sizlere kredi seçenekleri çıkarır. Kredi almanız karşılığında düzenli olarak bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödeme gecikir ise ilk ay sorun olmaz 2. Ay bankamız sizlere hatırlatma yapmaktadır. 3. Ay ödeme gecikir ise bankalar sizleri takibe alır 5. Ve 6. Ay ödeme yapmamaya devam etme karşılığında ise bankalarımız size dava açmaktadırlar.  Tabi ödeme ilk aylarda gecikir ise bankalarımız durumunuza göre yeniden bütçe hesaplaması yapmaktadır. Böylelikle ödemeleriniz kolaylaşır.

Haberler Sayfamızı İnceleyin